Bude to sláva… Těch obrázků, rozhovorů do médií, těch oslavných článků, šampaňského na rautech. A to všechno pěkně před volbami. Otevření Liebiegova paláce bude holt událost. Jenomže o něčem se asi moc mluvit nebude. Nebo radši vůbec.

Bude to i takové déjà vu. Pamatujete si, jak se v Liberci otevírala oblastní galerie v budově bývalých městských lázní? Událost pro krajské město nevídaná, kdo si myslel, že něco znamená, nemohl chybět. Ale tehdy se taky tak nějak zapomnělo říct, že ta stavba byla o pěkných 50 milionů dražší, než původně měla stát, což konstatoval i poskytovatel dotace ROP Severovýchod. No co, ministerstvo vyčíslilo Liberci pokutu ani ne deset milionů korun a jelo se dál. Z obecního krev neteče…

Na podzim to bude stejné, minimálně v té teatrálnosti. Jenže: rekonstrukce Liebiegova paláce bude ještě předraženější, a to jak v procentech, tak v korunách. Měla stát 185 milionů, bude to 265 milionů. 80 milionů sem, 80 milionů tam... Jestli za to bude Liberec platit zase pokutu, se ještě uvidí, ale není to nepravděpodobné.

Za pozornost také stojí, že u podobných staveb je to pořád ten samý scénář. Vyhrává je několik málo stavebních firem, v čele s tou naší, libereckou, a „hlídá“ je pro město či kraj zase jedna, dvě firmy, kde zase dominuje jedna, která patří bývalému politikovi. A stavby se prodražují až do aleluja.

Nejde jen o palác nebo galerii. Tahle partička má za sebou arénu, MS v lyžování 2009, hejtmanův „podnikatelský inkubátor“, zřícenou střední školu v Jablonci nad Nisou a bůhví co ještě. Prostě ty největší průšvihy pro veřejnou kasu jedou podle stále stejného a pravděpodobně předem připraveného scénáře.

V případě Liebiegova paláce je situace o to absurdnější, že ta firma bývalého politika dostala „dozor dozoru“ za 1,2 milionu korun poté, kdy standardní technický dozor investora vyhrála, co čert nechtěl, firma jiná. A to docela skandálně bez výběrového řízení. A jak tihle experti zase hlídali, víme – stavba je o 80 milionů dražší. Tak aby alespoň nespadla jako ta střední škola v Jablonci…

S oblibou se dnes argumentuje cenou stavebních materiálů. Bude se tím argumentovat určitě i u rekonstrukce Liebiegova paláce. Jenže třeba náš web ukázal na příkladu hejtmanova nejdražšího parkovacího domu ve střední Evropě, že jinde se staví podstatně levněji i dnes. Ono to jádro pudla bude přeci jen někde jinde.

Liebiegův palác si rekonstrukci zaslouží, o to spor neběží. A není od věci se dobrým dílem pochlubit, byť například primátor rád (na rozdíl od některých jeho férovějších náměstků) zapomíná, že peníze mu na rekonstrukci sehnali jeho předchůdci, kterým nemůže přijít na jméno. Jenomže občanům by se také měla říkat pravda a to, kolik vše mělo stát, kolik nakonec stálo a proč. Ostatně: jsou to všechno jejich peníze.

 

Komentáře vytvořeny pomocí CComment


Provoz webu je podpořen Ministerstvem spravedlnosti ČR v rámci dotačního titulu „Prevence korupčního jednání“ 

                                                                                                                                                       

Činnost webu podpořila Nadace OSF v rámci programu Active Citizens Fund, jehož cílem je podpora občanské společnosti a posílení kapacit neziskových organizací. Program je financován z Fondů EHP a Norska.

The project is being supported by the Open Society Fund Prague from the Active Citizens Fund. The programme promotes citizens’ active participation in the public life and decision making and builds capacities of civil society organizations. The Active Citizens Fund is financed from the EEA and Norway Grants.

 

                                                    

                                                                              

Copyright © 2016 Náš Liberec;