My, kteří jsme prošli skautem, na něj rádi vzpomínáme. Dal nám nejen krásné chvíle v dětství a mnohá kamarádství na celý život, ale i pár zásad, které je dobré si nést dál. Třeba nelhat, nemyslet jen na sebe a vůbec se snažit myslet nebo poznání, že za pravdu, správnou věc nebo i za ty slabší je nutné se někdy i porvat. No, a pak tu jsou ještě jiní skauti…

Takoví ti mediální. Kteří se rádi ve skautském fotí, angažují se a dávají to najevo. Hlásí se ke skautingu všude, kam přijdou, a patřičně nahlas. Jenomže často jim zůstaly jen ta krojová paráda, fráze a strojené úsměvy do kamer. Hodnoty a zásady se nenosí tak hezky jako nažehlená košile.

Takovým skautem je i poslanec za Liberecký kraj Jan Farský ze Starostů. To, co předvedl tento týden, je vrcholem arogance moci, jaký má jen málokde v polistopadové historii Poslanecké sněmovny obdobu. Pomiňme až dadaisticky nazvaný "vědecký" projekt, se kterým Farský do Spojených států jede, respektive letí nebo to, že svůj plat rozdá ideologicky spřízněným neziskovkám, což je de facto je další investice do vlastního a stranického PR.

Od jara věděl, že poletí do USA, neřekl to ani svým koaličním partnerům z Pirátů a hlavně ani svým voličům. Místo toho jezdil ve velorexu po kraji, všude říkal, jaký je skaut, smál se do kamer a sliboval slušnost a změnu. Jenomže vlastně lidem obyčejně lhal a na všechny hrál levou.

Našim milým čtenářům doporučujeme zhlédnout dvě nedlouhá videa, respektive aktuální rozhovory s poslancem Farským. První je z konce listopadu, ve kterém se skaut a poslanec Farský dožaduje použití článku ústavy, na jehož základě by bylo možno odvolat prezidenta, který si dovolil onemocnět covidem. A panu poslanci přišlo nemyslitelné, že by několik týdnů nebo dokonce měsíců nevykonával svou funkci.

Jde o životy a politik pro lidi musí pracovat! Ano, ten samý Farský, který v té době věděl, že se na svou práci poslance na 8 měsíců (nikoliv na 6, jak lhal ve svém vyjádření) vykašle a dá přednost kariéře a budování kontaktů a vazeb v USA.

Další rozhovor je z tohoto týdne a týká se již Farského vytření si patřičných míst se svými koaličními partnery i voliči. Za povšimnutí stojí hraný úsměv, křečovitě pozitivní i naivní, skoro až ublížená póza. Hodný Honzík, který přeci nedělá nic špatného, jen chce pomáhat. Normálnímu člověku ale nemůže nepřijít na mysl, že se divákům, voličům i všem občanům bohapustě vysmívá. Opravdu si ten rozhovor pusťte, stojí za to.

Pravicovému voliči v celé zemi se dnes v případě Starostů bortí další falešný sen o české „slušné pravici“. A to nejen kvůli Farského kauze: vzpomeňme skandální financování, problematické podnikání klíčových členů nebo mafiánské praktiky ministra vnitra. Zkusme si jen představit, že by se takto chovali prominenti z vládnoucích stran před pár měsíci…

Lidé jako Jan Farský si z toho ale hlavu nelámou. Politici jako on mají hroší kůži a vědí, jak je český volič zapomnětlivý a jak snadno s ním lze manipulovat. Skautské heslo „Buď připraven!“ tak v tomto případě dostává trošku nechutnější rysy…

foto: adam.cz

Komentáře vytvořeny pomocí CComment


Provoz webu je podpořen Ministerstvem spravedlnosti ČR v rámci dotačního titulu „Prevence korupčního jednání“ a Nadačním fondem nezávislé žurnalistiky (NFNZ).

                                                                                                                                                       

Činnost webu podpořila Nadace OSF v rámci programu Active Citizens Fund, jehož cílem je podpora občanské společnosti a posílení kapacit neziskových organizací. Program je financován z Fondů EHP a Norska.

The project is being supported by the Open Society Fund Prague from the Active Citizens Fund. The programme promotes citizens’ active participation in the public life and decision making and builds capacities of civil society organizations. The Active Citizens Fund is financed from the EEA and Norway Grants.

 

                                                    

                                                                              

Copyright © 2016 Náš Liberec;