Zakázku na rekonstrukci Uranu za 80 milionů najednou nikdo nechce. A kdo chce, má smůlu, protože nesplňuje podivně přísná kritéria. Tady něco začíná smrdět… Ke škodě budovy samotné.

Vrabci, kteří poskakují v libereckém podnikatelsko-politickém zákulisí, si to cvrlikali již sklonkem léta. Zakázku vyhraje jedna firma z Prahy. Žádný nováček nebo rychlokvaška, na trhu působí 27 let a má stovky referencí. Jenomže když chce do Liberce, musí políbit prsten…

Co je za podivným odstoupením ze soutěže? Cena materiálů? Aktuálně malá kapacita? Nebo snaha zakázku prodražit či ji přepustit někomu jinému? To se teprve uvidí a odpověď nám dá budoucnost.

Že se takové věci v Liberci dějí, není žádné sci-fi. Dokazují to zdejší korupční kauzy. Třeba v případě „Půtova kostela“, krásné kapucínské stavby kostela a konventu sv. Máří Magdalény, který se měl dočkat rekonstrukce díky fondům EU a vinou korupce a klientelismu pořád důstojně opraven není.

V tomto případě se v tabulkách, které dle státního zástupce dokazují rozdělení úplatků, objevuje například položka „6 milionů pro S.“. Aktéři se také baví o tom, že vše ještě musí chválit „Jirka z hradu“.

A aby toho nebylo málo, v odposleších zazní, že tehdejší bývalý šéf odboru dotací na radnici, jakýsi V., je „nějakej moc namachrovanej“ a arogantní. Nebyl. Jen byl opatrný a nemluvil do telefonu. Na rozdíl od jiných, kteří jsou nyní, na rozdíl zase od něj, obžalovaní z korupce.

A pro jakéhosi „V.“ měl být podle tabulek rovněž připraven i úplatek. Byl to ten samý V. jako ten z radnice? Těžko říct. Jisté je, že V. z radnice, odkud musel odejít, už zase pro radnici dělá.  A právě na Uranu…

Je to celé škoda. Uran je krásná stavba a lidem už dnes dochází, že i za minulého režimu se stavěla kvalitní a krásná architektura, často kvalitnější a krásnější než ta dnešní komerční.

Kancelář architektury vysoutěžila i důstojnou a vkusnou podobu Uranu. Opravdu by si ji třída 1. máje, zaměstnanci magistrátu, kteří v ní budou pracovat, i celý Liberec zasloužili.

Jenomže jde o hodně peněz a, jak víme, to v Liberci přitáhne pokaždé kde koho. A tak hrozí, že to s Uranem může dopadnout jako s kostelem Máří Magdalény…

foto: Liberec v minulosti a současnosti Tomáše Janků

Komentáře vytvořeny pomocí CComment


Provoz webu je podpořen Ministerstvem spravedlnosti ČR v rámci dotačního titulu „Prevence korupčního jednání“ a Nadačním fondem nezávislé žurnalistiky (NFNZ).

                                                                                                                                                       

Činnost webu podpořila Nadace OSF v rámci programu Active Citizens Fund, jehož cílem je podpora občanské společnosti a posílení kapacit neziskových organizací. Program je financován z Fondů EHP a Norska.

The project is being supported by the Open Society Fund Prague from the Active Citizens Fund. The programme promotes citizens’ active participation in the public life and decision making and builds capacities of civil society organizations. The Active Citizens Fund is financed from the EEA and Norway Grants.

 

                                                    

                                                                              

Copyright © 2016 Náš Liberec;