Zatím to vypadá na nějakých 2,5 milionu, na které vyjde libereckou kasu (a tedy nás všechny) urputná snaha Starostů pro Liberecký kraj nedodržovat smlouvy, které město před dvaceti lety podepsalo. Bude za to někdo volán k odpovědnosti? V Liberci? To asi ne...

Město tyto smlouvy podepsalo a ještě se 20 let tvářilo, že platí a že se nic neděje. Jenže pak si někdo spočítal, že jejich nedodržení by mohlo do městské kasy přinést pěkných pár stovek milionů, možná i miliardu - to v závislosti na tom, kolik by se podařilo na družstvech i soukromé společnosti vyboxovat z podílů na jednotlivých bytových domech. Sice by to odskákalo pár tisíc Liberečáků, ale uznejte: co by z toho bylo politické slávy. A peněz...

Jenomže naštěstí pro těch pár tisíc Liberečáků ještě jakž takž (někdy) žijeme v právním státě a pokud se město 20 let tváří, že vše platí a převede své podíly, jak je psáno a jak je dáno, nemůže chtít jen tak, po dvou dekádách, kasírovat. To bylo jasné všem právníkům i normálně uvažujícím občanům. Akorát ne části současného vedení Liberce. Nebo se aspoň tato část tak tvářila.

Liberec kvůli tomu zaplatil, minimálně, přes dva miliony korun právníkům, aby zkusili u soudu obhájit neobhajitelné. Ti samozřejmě pohořeli a ještě pohoří. Ale co odpovědnost? Kdo se bude zodpovídat za ty vynaložené prostředky, když bylo od začátku každému tak nějak jasné, že je to celé nesmysl? Jak to známe z posledních let v Liberci a na kraji, samozřejmě nikdo…

Místo Textilany, kolem které kdysi z podhorského městečka vyrostla průmyslová metropole českého severu, má stát tisíc nových bytů. Proč ne, rozhodně lepší, než aby tam bylo nebezpečné zbořeniště jako dnes. Kancelář architektury města s investorem jedná o příští podobě nového sídliště, de facto celé nové čtvrti, a pokud se jí povede vyjednat slušnou a reprezentativní podobu celé zástavby, dokáže svou opodstatněnost. Držme zainteresovaným palce, bude se nás to týkat také.

Liberec nepřijde jen o zoo a botanku, ale i o Liďáky, které jsou, stejně jako obě zahrady, jedním ze symbolů města. Pravda, nikam se neodstěhují, ale: město přestane mít vliv, co s nimi bude v budoucnu. O jejich provozu, kulturním směřováním, ale i celkové koncepci se bude rozhodovat na kraji. A to je prostě špatně. Proč?

Protože na kraji rozhodují z drtivé většiny venkovští starostové, kterým je Liberec tak nějak u … tak nějak volný. Pro hejtmana, který je posedlý hejtmanem, je jen přestupní stanici v jeho kariéře a ostatním starostům z vesnic a městeček na Liberci záleží asi tak, jako Libereckým na jejich obcích.

A je tu ještě jeden rozměr, neméně důležitý: je vrcholně nečestné a nefér vůči voličům, že takto zásadní kroky dělají liberečtí Starostové přesto, že před volbami o nich občanům neřekli ani slovo. Nejde o nějakou triviální majetko-právní operaci, ale o zcela nejzávažnější majetkový zásah, který se bezesporu podepíše do rozvoje i budoucí tváře města.

Navíc komunální volby jsou za rohem a pokud jsou někteří politici opravdu přesvědčeni, že zoo, botanku i Liďáky má mít kraj, ať s tímto plánem předstoupí před voliče. To ovšem neudělají, protože ani v tomto případě se odpovědnost nenosí, nemusela by se u voleb totiž vyplatit. Starostové, kteří vládnou v Liberci, tak dokazují, že jsou pouhými nástroje vůle soukromé politické firmy z Donína u Hrádku nad Nisou a obětují tomu vše. Bohužel i s celým Libercem.

Komentáře vytvořeny pomocí CComment


Provoz webu je podpořen Ministerstvem spravedlnosti ČR v rámci dotačního titulu „Prevence korupčního jednání“ 

                                                                                                                                                       

Činnost webu podpořila Nadace OSF v rámci programu Active Citizens Fund, jehož cílem je podpora občanské společnosti a posílení kapacit neziskových organizací. Program je financován z Fondů EHP a Norska.

The project is being supported by the Open Society Fund Prague from the Active Citizens Fund. The programme promotes citizens’ active participation in the public life and decision making and builds capacities of civil society organizations. The Active Citizens Fund is financed from the EEA and Norway Grants.

 

                                                    

                                                                              

Copyright © 2016 Náš Liberec;