Česká republika a Liberecký kraj s ní si zvolili pravicovou budoucnost. Na příští čtyři roky, nebudou-li předčasné volby. Největším vzkazem těchto voleb je zároveň úspěch kroužkovací kampaně Starostů, který nás v Libereckém kraji ale nemohl překvapit.

Tyto volby byly o strachu a rozdělení společnosti. Skutečná témata jako by přestala být podstatná. Jeden tábor českých voličů strašil neexistujícími migranty, kteří chtějí vlézt až do pruhovaných českých chaloupek, a jejich údajnými vítači.

Jejich odpůrci, z druhého tábora, pak zase komunismem, Řeckem a extrémním zadlužením, které má Česká republika v rámci Evropy (a nikoliv jen Evropské unie) extrémně nízké. Oba dva tábory pak zeleným fanatismem, který chce zakázat a všem vzít osobní automobily.

Je bezesporu, že nyní má vládu sestavit vítězné SPOLU a PirStan, kde ovšem Piráti už jsou jen téměř neviditelnou stafáží. Pokud tomu bude současný premiér či prezident bránit, je to neakceptovatelné porušování a zneužívání pravidel.

Český spisovatel Ludvík Vaculík v devadesátých letech napsal, že jsme se sice zbavili komunismu, ale stále tu máme podmínky, které ho přivedly na svět. Je to replika vhodná i pro dnešek. Tyhle volby byly zejména o Andreji Babišovi a politicky skončily tak, že ČR bude mít pravděpodobně vládu, která tu už jednou byla a která mu dala vzniknout. Pokud totiž Andrej Babiš někdy mluví ryzí pravdu, tak tehdy, když říká, že vlády pravicových stran s jejich obřími korupčními skandály a sociálně necitlivou politikou ho přivedly do politiky a přinesly mu hlasy voličů.

Jenomže situace je jiná než v roce 2013. Tehdy byla hlavní opoziční silou ČSSD, která zároveň představovala, přes všechny její problémy, demokratickou levici. Ta dnes v parlamentu nebude, protože rezignovala (čest výjimkám) na své hodnoty, vyměnila je za pár placených míst a snažila se přiživit na nacionalismu a populistických pravicových tématech.

Výsledek na sebe nenechal dlouho čekat. Posílily nacionalistické strany a populismus, zatímco levice se musela poroučet. Oproti roku 2013 je tu také více než milion hlasů, který propadl a který z velké části tvoří výlučně protestní hnutí, jako je Přísaha Roberta Šlachty.

To v situaci s anoncovanými škrty od pravicové vlády, inflací, výpadky průmyslu, zdražováním energie a dalších spotřebních složek, může znamenat opravdu smrticí koktejl pro českou demokracii, která se do Maďarska i dál může dostat i bez Babiše.

Největší porážku ovšem utrpěli Piráti. Jejich spojení se Starosty se ukázalo jako velmi nevýhodné, přátelství Ivana a Vítka bylo objetím kobry. Náš Liberec jako jedno z mála médií (na regionální úrovni jediné) poukazoval, jakou postranní kampaň Starostové vedou. Piráti pak doplatili na svou slušnost, která přešla až v poslušnost.

Dnešní pláč, že za vše mohou Babišovy dezinformace, je jen snaha vylhat se z vlastních chyb. Babiš ve své snaze mířil na konzervativní voliče KSČM, SPD (kde se mu to povedlo) a SPOLU. Naopak Starostové svou kroužkovací, eufemisticky řečeno, nefér kampaní mířily přímo na voliče PirStan. A to se jim povedlo. S ústy plnými demokracie a slušnosti dali svým koaličním partnerům z Pirátů tvrdou lekci pragmatické politiky.

Výsledek je jasný. Piráti měli 22 poslanců, mají 4. V Libereckém kraji ani jednoho. Starostové, které přibrali s jejich šesti poslanci, aby jim pomohli přes pětiprocentní hranici, jich budou mít 33. Přítel Vítek - a u nás na severu přátelé Martin s Honzou - si otřeli dredem špičky svých značkových bot a pokračují dál do VIP klubu, kde si budou ruce podávat pravicoví politici a zástupci nejbohatších elit.

Komentáře vytvořeny pomocí CComment


Provoz webu je podpořen Ministerstvem spravedlnosti ČR v rámci dotačního titulu „Prevence korupčního jednání“ 

                                                                                                                                                       

Činnost webu podpořila Nadace OSF v rámci programu Active Citizens Fund, jehož cílem je podpora občanské společnosti a posílení kapacit neziskových organizací. Program je financován z Fondů EHP a Norska.

The project is being supported by the Open Society Fund Prague from the Active Citizens Fund. The programme promotes citizens’ active participation in the public life and decision making and builds capacities of civil society organizations. The Active Citizens Fund is financed from the EEA and Norway Grants.

 

                                                    

                                                                              

Copyright © 2016 Náš Liberec;