Budeme se trochu opakovat. Kraj chystá pravděpodobně nejdražší parkovací dům v české (a možná nejen české) historii a tlačí na pilu tak, že je to slyšet až v Praze.

Je to téma, kterému se věnujeme dlouhodobě a systematicky. Nám totiž kraj z těch zhruba šesti milionů, co jdou na jeho vylepšení obrazu v médiích každý rok, nic neplatí. Tak nemáme nad sebou žádné inzertní oddělení z Prahy nebo odjinud, které by říkalo, o čem smíme, či nesmíme psát a kam by se z hejtmanské kanceláře žhavily linky, když vyjde něco kritického.

Tento týden jsme srovnávali parkovací domy, které se za poslední rok vyprojektovaly, rozestavěly či dokonce dokončily v jiných českých a moravských městech, respektive v jejich centrech. A výsledek je vskutku tristní. Jinde se v přepočtu na jedno parkovací místo (u čistě parkovacích domů) staví třikrát levněji. Ne před pár lety, ale dnes. To prostě nikdo neokecá, ani řečmi o tom, jak má být liberecký parkovací dům reprezentativní nebo že je vedle chráněný strom. Cena více než jednoho milionu za parkovací místo prostě křičí do světa.

Také jsme (opět) ukázali, že ty dva parkovací domy, které má krajský úřad přes ulici, zas tak plné, jak tvrdí hejtman na základě jednoho dopisu svého stranického podřízeného, nejsou. Spíš to vypadá, že si od svého spolustraníka nechal vyrobit alibi, aby mohl říkat: podívejte se, nejde to jinak, musíme stavět. A za hodně.

Již minule jsme zmínili, že se tak děje za situace, kdy podivně předražený dotační projekt prosazuje hejtman, který má jít podle státního zástupce na 5 let do kriminálu proto, že před pár lety pomáhal Metrostavu vytáhnout peníze z jiného podivně předraženého projektu. Je to náhoda? Asi určitě…

V úterý o tom všem budou rozhodovat krajští zastupitelé. Tedy o tom, zda hejtmanovi (ale i Pirátům, kteří mu zdatně v podpoře nejdražšího parkování v ČR sekundují) posvětí další navýšení ceny stavby o dalších zhruba 45 milionů korun na to, aby se liberecké centrum ještě více zahltilo auty a ještě více zastavělo parkovacími krabicemi. Bude to zajímavé sledovat. A pamatovat si.

Komentáře vytvořeny pomocí CComment


Provoz webu je podpořen Ministerstvem spravedlnosti ČR v rámci dotačního titulu „Prevence korupčního jednání“ 

                                                                                                                                                       

Činnost webu podpořila Nadace OSF v rámci programu Active Citizens Fund, jehož cílem je podpora občanské společnosti a posílení kapacit neziskových organizací. Program je financován z Fondů EHP a Norska.

The project is being supported by the Open Society Fund Prague from the Active Citizens Fund. The programme promotes citizens’ active participation in the public life and decision making and builds capacities of civil society organizations. The Active Citizens Fund is financed from the EEA and Norway Grants.

 

                                                    

                                                                              

Copyright © 2016 Náš Liberec;