Náš Liberec jako první přinesl tento týden dvě poměrně zásadní zprávy. Ta první je, že za průšvih kolem mostu v Poniklé nikdo neponese odpovědnost a že šlendriánský a chaotický přístup vedení kraje v této věci bude stát jeho občany minimálně 7 milionů korun navíc. Druhou jsou politické hrátky o obsazení vedení bazénu, budoucí klíčové městské investice v hodnotě téměř jedné miliardy. Obě dvě mají stejného jmenovatele.

Přes upozorňování hejtmana, který se v médiích sám postavil do role „zachránce mostu“ (když jej předtím spolu se svým náměstkem nechal začít demolovat), že se kraj bude ptát po vinících, můžeme zůstat klidní. Nebude.

Vina by šla především za náměstkem pro dopravu, a ten přeci (jak víme z jeho pečlivě připravovaného facebookového PR, staví v Prysku dům), a že by tedy musel platit škodu? Ani náhodou... Ona by ta šla vina i za panem hejtmanem a ten chce zase být ministrem pro dopravu (k radosti firem jako Metrostav, které by tak na klíčovém postu měly „svého Marťase“). Takže občánci: zapomeňte a zaplaťte.

Jestli tohle není učebnicový příklad papalášství, tak už asi nic. Veřejnost má sice pro papaláše vžitý obraz postarších pánů s prostorově výraznou figurou a nikoliv mladé usměvavé politiky, kteří jsou na kraji, ale podstatné je, jak se tito chovají. A chovají se úplně stejně. Odpovědnost a transparentní politika jsou tak v Libereckém kraji definitivně mrtvými, vyprázdněnými pojmy. Ale to víme už dávno.

Podobný příklad papalášství jsme tento týden mohli pozorovat i v Liberci. Zdejší bazén se nejen podezřele prodražuje (má stát již skoro miliardu), ale stejně křiklavé jsou i manýry, jak se hledají vedoucí společnosti, která má mít bazén i jeho miliardovou přestavbu na starosti.

Trafika za trafiku, chtělo by se říci. Vedení liberecké radnice si celé jaro dělalo vrásky s výběrovým řízením na šéfa bazénu, kam se ale přihlásili i lidé zvenčí, aby jej nakonec zrušilo a dalo funkci koaliční zastupitelce z ruky. Potvrdilo tak možná zvěsti, že šéfkou měla být ona a výběrko mělo být jen utajené, leč později provalené divadélko.

Těžko říct, proč „vítězná“ zastupitelka funkci nepřijala, možná u ní zvítězila soudnost i vědomí toho, že podobné trafikantství by ji v kariéře nemuselo pomoci. Jenže poučilo se i vedení Liberce? Ani náhodou. Nyní se už zase spekuluje o dalším zastupiteli, tentokrát z řad Starostů/TOP 09 (přičemž první jmenovaná aspoň ze sportovního managementu profesní zkušenosti).

Já na bráchu, brácha na mě? Vypadá to tak. Každopádně bazénu by asi lépe prospěla regulérní soutěž mezi skutečnými odborníky. A nejen bazénu.

Komentáře vytvořeny pomocí CComment


Provoz webu je podpořen Ministerstvem spravedlnosti ČR v rámci dotačního titulu „Prevence korupčního jednání“ 

                                                                                                                                                       

Činnost webu podpořila Nadace OSF v rámci programu Active Citizens Fund, jehož cílem je podpora občanské společnosti a posílení kapacit neziskových organizací. Program je financován z Fondů EHP a Norska.

The project is being supported by the Open Society Fund Prague from the Active Citizens Fund. The programme promotes citizens’ active participation in the public life and decision making and builds capacities of civil society organizations. The Active Citizens Fund is financed from the EEA and Norway Grants.

 

                                                    

                                                                              

Copyright © 2016 Náš Liberec;