Liberec se topí v obřím dluhu, který za sebou nechala divoká devadesátá a nultá léta. Obrovské problémy, které jho dluhu městu i jeho obyvatelům způsobuje, názorně ilustrují, že problematika korupce a klientelismu nejsou jen otázky morální a právní, ale i celospolečenský, který paralyzuje chod obce jako takové.

Ještě celých 15 let bude Liberec splácet dluh, který tu zbyl po vládách ODS. Rozhodli o tom ve čtvrtek zastupitelé. Město pod Ještědem tak i na dalších jeden a půl dekády bude doslova na řetěze České spořitelny, která je jeho věřitelem. Krutá a krvavá daň za to, že se pár místních podnikavců před čtvrt stoletím rozhodlo vyrabovat místní kasu.

Jenomže nejde jen o to, že si zdejší šíbři postavili arénu, kterou všichni splácíme a přispíváme jim na sportovní podnikání. Naprostá šílenost je i úrokové zajištění dluhu, které dost pravděpodobně v rozporu se zákonem o obcích dojednal a schválil někdejší primátor Jiří Kittner z ODS před deseti lety.

Připomeňme, že za těch 10 let, jak padnulo i ve čtvrtek na zastupitelstvu, Liberec zaplatil již zhruba miliardu na úrocích. To je prostě neuvěřitelná částka a taková koule na noze, že pro všechny obyvatele Liberce, že ji zákonitě každý musí pocítit.

Máte ve vaší čtvrti rozmlácené chodníky? Rozpadající se dětská hřiště? Jezdí k vám málo MHD? Není dost uklizeno na veřejném prostranství? Nedostane se dotací pro místní spolek, co se stará o kulturu nebo volnočasové a sportovní aktivity dětí či seniorů? Všechno toto a mnohem více by v Liberci bylo snazší a lepší, nebýt obřího dluhu, který jej svazuje.

Dluh, který vznikl zejména kvůli místním korupčním a klientelistickým vazbám, zkrátka pociťujeme všichni. Není to jen o tom, že město má nějaký dluh. Máme ho všichni. Nedobrovolně. A neměli bychom zapomínat, kvůli komu a proč.

Komentáře vytvořeny pomocí CComment


Provoz webu je podpořen Ministerstvem spravedlnosti ČR v rámci dotačního titulu „Prevence korupčního jednání“ a Nadačním fondem nezávislé žurnalistiky (NFNZ).

                                                                                                                                                       

Činnost webu podpořila Nadace OSF v rámci programu Active Citizens Fund, jehož cílem je podpora občanské společnosti a posílení kapacit neziskových organizací. Program je financován z Fondů EHP a Norska.

The project is being supported by the Open Society Fund Prague from the Active Citizens Fund. The programme promotes citizens’ active participation in the public life and decision making and builds capacities of civil society organizations. The Active Citizens Fund is financed from the EEA and Norway Grants.

 

                                                    

                                                                              

Copyright © 2016 Náš Liberec;