Konec jedné velké iluze. Celý rok náš pan hejtman sbíral politické body na Facebooku za chiméru, že on je ten, který se o lidi dokáže postarat. On je ten, který by uměl víc, než ta neschopná centrální vláda. Hejtman Půta nyní sklízí, co zasel: když buduješ alternativní realitu na Facebooku a v médiích, není to navždy. Zvlášť, když na dveře zaklepe realita.

Pamatujete loni na jaře? Každý den jsme byli, zejména na sociálních sítích, bombardováni fotkami jak ze Severní Koreje. Když se do Čech přihnal koronavirus a zavládla panika, Martin Půta, podobně jako vůdce KLDR Kim Čong-un, u všeho byl. Kde šily roušky, stál a koukal. Kde vědci z liberecké univerzity vyvíjeli nanomateriál, stál a koukal. Kde se látka vyráběla ve fabrikách, stál a koukal. Prostě všude. Zachránce a lídr.

Hejtman, který se o svůj kraj postará. Hejtman, který zvládne krizi. Hejtman, který napraví špatné kroky neschopné vlády. Pečlivě budovaná image za miliony z kapes daňových poplatníků hrála hlavní roli i v předvolební kampani, kde pak Půta a jeho Starostové slavili svůj zlatý hattrick. Nebýt té nepříjemnosti, že je obžalován z korupce, když se, dle žalobce, snažil ohnout dotační řízení pro Metrostav, jistě by byl jedničkou Starostů do nadcházejících parlamentních voleb.

Jenže na koronavirus facebooková kampaň nefunguje. A tak když Půtovi kolegové ze STAN s dalšími stranami ve čtvrtek ve sněmovně, slovy pirátského místopředsedy dali „Babišovi lekci“, najednou byl na obzoru průšvih.

Všem najednou došlo, že boj s koronavirem na Facebooku a útoky na centrální vládu v rámci blížící se kampaně nebudou stačit. Že realita je něco jiného, než stovky lajků k líbivým postům a jízlivým komentářům, co že zase v Praze všechno zkazili.

Na řadu by musela přijít skutečná práce a odpovědnost. Najednou by se mohlo ukázat, že všechno pěkná slova do kamer, v rozhovor pro média a na Facebooku nebudou stačit.

Proto pryč od nich. Tedy od té práce a odpovědnosti. Od těch líbivých slov nikoliv. Jako důkaz nám budiž to, že jen dostal hejtman za jediný den od veřejnosti „ceres“ na Facebooku, už zase nouzový stav nechce a ten musí na začátku března skončit.

Jako kdybychom věděli, jak za 14 dní nákaza bude vypadat, kolik bude nemocných a kolik mrtvých. Ale volby jsou blízko a popularita veřejnosti, je zdá se důležitější. To jen, až někdo zase křičet, jací jsou to v Praze populisté.

Komentáře vytvořeny pomocí CComment


Provoz webu je podpořen Ministerstvem spravedlnosti ČR v rámci dotačního titulu „Prevence korupčního jednání“ a Nadačním fondem nezávislé žurnalistiky (NFNZ).

                                                                                                                                                       

Činnost webu podpořila Nadace OSF v rámci programu Active Citizens Fund, jehož cílem je podpora občanské společnosti a posílení kapacit neziskových organizací. Program je financován z Fondů EHP a Norska.

The project is being supported by the Open Society Fund Prague from the Active Citizens Fund. The programme promotes citizens’ active participation in the public life and decision making and builds capacities of civil society organizations. The Active Citizens Fund is financed from the EEA and Norway Grants.

 

                                                    

                                                                              

Copyright © 2016 Náš Liberec;