Liberecký kraj i jeho města čekají hubenější roky. Ne snad úplně drastické, ale je pravděpodobné, že výrazně méně peněz skutečně bude. Proto bude nyní zajímavé sledovat, kam je současná politická reprezentace bude posílat. Řekne to totiž o ní mnohé. A možná víc, než by sama ráda...

Zrušení superhrubé mzdy, pokud projde i senátem, zatočí s rozpočty všech. Zatímco u těch vysoko příjmových kladně, u většiny lidí, se po prvotních příjemných pár stovkách, které jim zůstanou měsíčně v peněženkách, vrátí jako bumerang na veřejných službách a benefitech, které si evropské demokracie zvykly občanům poskytovat. Změny v rozpočtech státu, krajů i obcí se projeví ve snižování prostředků na dopravu, kulturu, veřejný prostor, přírodu. Většina lidí dostane ránu od tohoto daňového bumerangu, po které ji ještě dlouho může bolet hlava.

Bude na výsost důležité pozorovat, čeho se škrty samospráv dotknou. Hejtman již dnes mluví o zrušení dotační fondu a dalších nástrojů, které mají za úkol dělat život na severu české země příjemnějším, ale i racionálnějším. Kolik se bude například dávat do záchrany krajiny a vody v ní? Nic, jako, s výjimkou posledních dvou let, dosud? To se může dlouhodobě pořádně vymstít nám všem. Stejně jako škrty v sociální oblasti nebo péči o ty, kteří to potřebují. Těch příkladů bude, bohužel, zřejmě víc...

Vedle toho bude stejně důležité se dívat, zda si současná krajská reprezentace (a po jejím vzoru například i ta liberecká) ponechá nebývale obrovské a bezprecedentní miliony na vlastní PR a zviditelňování se v médiích. V době krize to bude ještě více markantní a křiklavé. Navíc za dveřmi jsou klíčové zemské volby do parlamentu, kde už nyní někteří anoncují, jak by rádi postoupili do vyšší, celostátní politiky. A protože miliony do PR z veřejných prostředků na krajské úrovni fungují, obejdou se bez nich i v nadcházejícím volebním roce?

A ještě jinak: dnes kraj říká, že mu bude chybět zhruba 500 -600 milionů. Najde i v budoucnu dalších 500 milionů na obskurní projekty, de facto zakázky pro šéfy stavebních firem jako je liberecký "podnikatelský inkubátor", rovněž za zhruba půl miliardy, který na provoz stojích dalších 7 milionů ročně při rozpačitých výsledcích? No bude to asi boj... Každopádně nikoliv slova v před kamerami, ale reálné kroky v době krize ukáží, jakou cestou místní političtí šéfové jdou a chtějí jít.

Na úrovni Liberci to nebude jiné, byť i zde má ve městě stále silnější slovo stranická linka vedoucí do hejtmanské kanceláře. Jak víme z aktuálního jednání zastupitelstva, Syner Group by ráda dalších 25 milionů na sanaci svého podnikání v městském sportovním parku a aréně. To je za současného stavu, kdy již 10 milionů dostali na úkor (malých) ostatních na jaře, poměrně drzost. Ale jak ukázal příklad TMR z Ještědu z loňského podzimu, drzost, vydírání a hlavně mít zpracovaného krajského (a hlavně stranického) šéfa, v Liberci funguje. A chodníky, dětská hřiště musí zase stranou.

Psali jsme o tom již minule. Vedení města nakonec, hlasy vládnoucí koalice, prohlasovalo opětovný prodej areálu tzv. machnínského zámečku. Město jej vlastní zhruba rok a dnes opět jde tento jeden z nejděsivějších příkladů místní zpackané privatizace vlečené v síti klientelistických vztahů, na prodej. Vypadá, že má o něj někdo opravdu zájem. Což o tom, to měl i před dvaceti lety a jak to dopadlo, víme. 

Oč je vedení města vstřícné k bohatým podnikatelům, o to je větší ras na "normální" lidi. zase to vyšlo najevo, když během zasedání zastupitelstva vládnoucí koalice (vyjma ODS) nepovolila vystoupit právnímu zástupci družstevníků, kteří se dožadují dodržení smluv podepsaných před dvaceti lety. K tomu těžko co říct. To je prostě strach z argumentům protivníka a arogance moci par excellence.

Jak to vypadalo, že problém s družstevníky skončí "smírem", respektive de facto porážkou přístupu primátora, radního Hrona a Starostů, kteří odmítají smlouvy dodržet, současná krize dá konfliktu možná nový rozměr a novou energii těm, kteří by rádi, aby městskou kasu naplnili ti, kteří v dobré víře před dvaceti a více lety do družstev vstupovali. I tady bude přímo nutné přístup města sledovat.

 

Komentáře vytvořeny pomocí CComment


Provoz webu je podpořen Ministerstvem spravedlnosti ČR v rámci dotačního titulu „Prevence korupčního jednání“ a Nadačním fondem nezávislé žurnalistiky (NFNZ).

                                                                                                                                                       

Činnost webu podpořila Nadace OSF v rámci programu Active Citizens Fund, jehož cílem je podpora občanské společnosti a posílení kapacit neziskových organizací. Program je financován z Fondů EHP a Norska.

The project is being supported by the Open Society Fund Prague from the Active Citizens Fund. The programme promotes citizens’ active participation in the public life and decision making and builds capacities of civil society organizations. The Active Citizens Fund is financed from the EEA and Norway Grants.

 

                                                    

                                                                              

Copyright © 2016 Náš Liberec;