Liberec a Jablonec přišly o 200 milionů. To, že bude o peníze škemrat jinde, nezachrání to, že současné vedení města si s dotacemi neví rady. Nebude autobusák, parkovací dům, rekola, obnova lesů… Radnice po vzoru kraje sází zejména na vlastní PR, ale i to ji nakonec může dohnat.  A co hůř: dohání to město.

Před rokem a půl Starostové drtivě vyhráli volby. Po rozhádané koalici ANO a Změny, kde se tehdy opoziční Starostové spřáhli s primátorem Batthyánym a Změně zatápěli, ruku v ruce s Půtovým krajem a mediálním domem Syneru, kde to šlo, převálcovali volební místnosti jako buldozer.

Spousta voličů měla oprávněný pocit, že Starostové přijdou jako ti avizovaní odborníci, co si vyhrnou rukávy a dají věci do pořádku. Jenže: radnici se svými více jak třiceti procenty ovládají již téměř rok a půl. A byť je to jen rok a půl (navíc necelý) nejde říct, že by něco předvedli. Kromě pár pěkných vizualizací (nikoliv realizací) projektů např. na nové Tržní náměstí od Kanceláře architektury jedna velká bída.

Jak vypadá slavnostně vyhlašovaná spolupráce s krajem v podání Starostů, také víme. Město skáče na povel, jak z korupce obžalovaný hejtman píská, místo na vlastní chodníky a hřiště dává miliony, aby na Ještědu oligarchové (kteří se s hejtmanem dohodli) mohli bohatnout na šampionátech, sníh ne sníh. Kraji předá hotový projekt autobusáku, ten ho nezvládne a potopí, takže žádný nebude, což dnes přiznává i primátor.

Co slušným a transparentním Starostů šlo vždycky, to byly intriky. Jak v politice, tak kolem projektů, což nejlépe dokazuje aktuální soud s jejich šéfem hejtmanem Martinem Půtou, který za zády kraje i ROPu vyjednával pro Metrostav miliony na zkorumpovaný (jak už přiznali někteří obžalovaní) a od začátku bizarní projekt. Ať se dnes advokáti Metrostavu snaží napadat znalecké posudky sebevíce, ten systém bílých koňů, kteří zakázku prodražovali, je evidentní.

Další kapitolou, ve které jsou v Liberci i na kraji dominantní Starostové silní, je marketing. Na vlastní PR vydávají obrovské prostředky. A dělají to lépe než Babiš. Ten si musel koupit vlastní vydavatelství, na kraji a na městě PR panu hejtmanovi a panu primátorovi nedobrovolně skrze rozpočet platí všichni občané.

Jenomže, jak ukazuje vývoj dnešních dní, nemusí to stačit. Liberec dostal od ministerstva těžkou ránu: 200 milionů je trochu silné kafe. A jak to vypadá, nemusí být poslední. Co z toho mohlo být v Liberci nebo Jablonci dobrých a potřebných věcí, je zbytečné rozebírat.

Zatím to vypadá, že místo oněch avizovaných odborníků přišli na město pěkní amatéři. Sice amatéři, kteří neustále a za draho říkají, jak jsou pilní a pracovití, ale pořád amatéři.

Komentáře vytvořeny pomocí CComment


Provoz webu je podpořen Ministerstvem spravedlnosti ČR v rámci dotačního titulu „Prevence korupčního jednání“

Činnost webu podpořila Nadace OSF v rámci programu Active Citizens Fund, jehož cílem je podpora občanské společnosti a posílení kapacit neziskových organizací. Program je financován z Fondů EHP a Norska.

The project is being supported by the Open Society Fund Prague from the Active Citizens Fund. The programme promotes citizens’ active participation in the public life and decision making and builds capacities of civil society organizations. The Active Citizens Fund is financed from the EEA and Norway Grants.

 

                                                    

                                                                              

Copyright © 2016 Náš Liberec;