Témata spojená s ekologií a zejména s potřebou zadržováním vody v krajině zcela jistě budou jedním z hlavních témat nadcházejících krajských voleb. Je tomu jedině tak dobře, protože jde skutečně o problém číslo jedna. Důležité ale také bude sledovat, pro koho to je skutečně politické téma a pro koho jen předvolební vějička na voliče.

Na začátku týdne proběhla médii zpráva, jak si zdejší dopravní bossové kupovali i nejlepšího českého primátora z let 2010 až 2014, jabloneckého Petra Beitla z jablonecké ODS. Nejde o těch 12 tisíc, co měl díky BusLine ušetřit za dopravu na mejdan, ale případ pěkně ukazuje, jak se politici nechávají kupovat a že ne vždy jde jen o nějaké horentní sumy. Všechno začíná drobnostmi, pozvánkami, službičkami…

V Liberci chce firma, která má slušný byznys s veřejnou správou (a zpětně zase platí třeba panu hejtmanovi plesy) zbourat v centru města historický dům, který dokumentuje, jak Liberec vypadal ještě před 100 lety. Politici jí jdou samozřejmě, čest výjimkám, na ruku. Nikoliv tak památkáři, takže začne stará známá taktika: nechat objekt podléhat zkáze a pak říct: „ježišikriste, už to ohrožuje okolí a kolem chodí děti, nedá se nic dělat, musíme ho strhnout…“

Podobně buranský přístup není v zemích českých nikterak vzácný. Přitom nikdo nikdy nikoho nenutí, aby si památkově chráněné objekty kupoval. Oficiální ideologie volného trhu a nedotknutelnosti soukromého vlastnictví je ale  nade vše, včetně ochrany vlastního kulturního dědictví. Pak už jen můžeme jezdit závidět do ciziny, kde si vlastních kořenů váží.

Zatímco Starostové, kteří vládnou na kraji, utrácí obrovské sumy na to, aby se o nich psalo, jak bojují se suchem, v reálu to vypadá trošku jinak. Své o tom vědí v Hejnicích, kde si aktivní starosta ze Starostů pro Liberecký kraj usmyslel, že na místě mokřadu vyroste nová zástavba rodinných domů. Když se místní dovolili ozvat, dočkali se poměrně necitlivých komentářů ze strany starosty, eufemisticky řečeno.

Jedna věc je, že na osud lokality jsou různé názory, to vždycky bylo a bude, ale peskovat občany za to, že se dovolí ozvat k věcem veřejným, je trochu přes čáru. Navíc Liberecký kraj uvolňuje miliony na projekty spojené s udržením vody v krajině. Na kraji vládnou Starostové, stejně jako v Hejnicích. Takže snaha místního starosty o nahrazení mokřadu developerským projektem, vyznívá trošku divně…

Liberecký kraj dlouhé roky na boj se suchem nedával ani korunu.  O to víc si ale místní politici v čele s hejtmanem každý rok schvalovali milionů na vlastní PR. Je jen zásluha krajské opozice, že do rozpočtu na loňský rok historicky poprvé protlačila 6 milionů na tvorbu mokřadů, rybníků a vůbec všeho, co pomůže ve stále sušší krajině vodu udržet. 

Pochopilo to i vedení kraje a letos to je již milionů jedenáct. Je to dobře a modleme se, aby tomu bylo tak i po volbách a ne jako v případě polského dolu Turów, proti kterému se vždycky zvedne propar, jen když se blíží volby. Nejde ale nevidět malé srovnání - na PR hejtmana jeho radních ale jde pořád patnáct milionů. Přeci jen pořád žijeme v Liberci…

Komentáře vytvořeny pomocí CComment


Provoz webu je podpořen Ministerstvem spravedlnosti ČR v rámci dotačního titulu „Prevence korupčního jednání“

Činnost webu podpořila Nadace OSF v rámci programu Active Citizens Fund, jehož cílem je podpora občanské společnosti a posílení kapacit neziskových organizací. Program je financován z Fondů EHP a Norska.

The project is being supported by the Open Society Fund Prague from the Active Citizens Fund. The programme promotes citizens’ active participation in the public life and decision making and builds capacities of civil society organizations. The Active Citizens Fund is financed from the EEA and Norway Grants.

 

                                                    

                                                                              

Copyright © 2016 Náš Liberec;