Na výsost patetické oslavy Sametové revoluce v Liberci mají svou anekdotickou dohru. V neděli slavnostně odhalený „Schod Václava Havla“ u liberecké radnice se bude muset možná odstranit. Byl totiž instalován bez souhlasu památkářů a tedy na černo.

V neděli 17. listopadu se před libereckou radnicí sešlo zhruba 30 lidí, aby si připomněli třicetileté výročí Sametové revoluce. Náměstek Ivan Langr (Starostové pro Liberecký kraj) odhalil zlatým obalem zakrytý schod liberecké radnice, na kterém je vytesán citát bývalého prezidenta Václava Havla „Život je radostná spoluúčast na zázraku bytí.“ a Havlův typický podpis se srdíčkem.

Patnáctiletá studentka z místního gymnázia pohnutým hlasem vylíčila teror normalizace, kdy nebyly banány, lidem se říkalo „soudruhu“ a vyznala se ze své lásky k současnému společenskému zřízení. Politici si zatleskali a tím celé představení mohlo skončit.

Jenomže neskončilo. Úporná snaha politiků blýsknout se do kamer a rychle odhalit nějaký ten pomník má ještě pokračování. Liberecká radnice je totiž kulturní památka a ta podléhá zákonné ochraně. A nový bílý schod ze zcela jiného kamene, jiné barvy, úpravy i výšky působí jako pěst na oko i pro laika.

Památkářů se (jak přikazuje zákon) samozřejmě nikdo neptal, touha podepsat se liberecké radnici a udělat si trochu i své jméno na další liberecké připomínce Václava Havla byla evidentně přednější. Podle našich informací, ale už vedení Národního památkového ústavu v Liberci kontaktovalo radnici a ta přislíbila, že situaci vyřeší. Ve hře je snad návrat původního historického schodu s touže úpravou.

Nakonec má ale celý příklad celkem dobrý konec. Liberci totiž hrozilo, že si místní politická reprezentace postaví před radnicí nový pomník z kovu, kde bude 80 jmen „bojovníků (jak sami sebe nazývají – například na sobotním slavnostním setkání na radnici) Listopadu 89“. Nakonec zvítězil zdravý rozum (ale i argumenty Kanceláře hlavního architekta) a i některým z politiků došlo, jak nepatřičně až trapně by takový pomník vypadal například vedle památky zavražděných Liberečanů ze srpnové okupace 1968.

Absurdní divadlo, které by nenapsal ani Václav Havel….

Komentáře vytvořeny pomocí CComment


Provoz webu je podpořen Ministerstvem spravedlnosti ČR v rámci dotačního titulu „Prevence korupčního jednání“ a Nadačním fondem nezávislé žurnalistiky (NFNZ).

                                                                                                                                                       

Činnost webu podpořila Nadace OSF v rámci programu Active Citizens Fund, jehož cílem je podpora občanské společnosti a posílení kapacit neziskových organizací. Program je financován z Fondů EHP a Norska.

The project is being supported by the Open Society Fund Prague from the Active Citizens Fund. The programme promotes citizens’ active participation in the public life and decision making and builds capacities of civil society organizations. The Active Citizens Fund is financed from the EEA and Norway Grants.

 

                                                    

                                                                              

Copyright © 2016 Náš Liberec;