Vytváření virtuální reality, daleko odlišné od skutečnosti, kterou má právě často zastřít a odvést pozornost od reálných a podstatných věcí, je jedním z hlavních úkolů politiky. Dnes se tomu jen říká populismus. A v Liberci se to daří čím dál tím lépe. Navíc za peníze oblbovaných občanů.

V týdnu jsme uveřejnili rozhovor s dnes již bývalým náměstkem primátora Jiřím Němečkem, který se zachoval v politice nezvykle, nenechal si na zádech štípat dříví a praštil se svou funkcí, když odmítl být loutkou ve hře podnikatelských kruhů, lobbistů a hejtmana, který si skrze své Starosty ze zvolené městské rady udělal své pimprlové divadlo.

Všichni to viděli, jak se musela městská rada a zejména Starostové ponížit na rozkaz Martina Půty, ale jaký byl výraz v médiích? „Uvědomili jsme si argumenty kraje, pochopili důležitost skokanských můstků…“ Asi nikdo nepředpokládal, že na tomhle webu se bude tleskat ODS, ale bude, protože to jejich zastupitelé pojmenovali přesně: „Na nic si nehrajme, jde o čistý lobbing a zákulisní hry“. A tak se v Liberci rozhoduje o majetku občanů, který, ač si to možná neuvědomují, nepatří ani radním ani panu hejtmanovi.

Bavíme-li se ještě o mediálních hrách a virtuální realitě, nelze nevzpomenout jiné divadlo, které s sebou zase přinesla oslava vzniku republiky. Hejtman Půta si v médiích, která štědře dotuje z daní občanů, nechal napsat článek, jak vlastně nestojí o pozvání na Pražský hrad v den výročí republiky.

„Netrpělivě očekávám pošťáka“ (mrk mrk), psal hejtman, aby tak dal najevo, jak nesouhlasí se současným prezidentem a on je sám přeci politikem jiného střihu (mrk mrk). Kdo si asi vzpomněl, jak ten samý hejtman Půta dával prezidentu Zemanovi při jeho návštěvě samopal, jen pár dní poté, co prezident způsobil skandál, když na veřejnosti se dá právě skrze samopal odstranit politický konkurent (tehdy myšlen konkrétně premiér Bohuslav Sobotka) a nepohodlní novináři? Vždyť už to jsou více jak tři roky , že (mrk mrk)….

V Liberci se kašle na památkové zóny. Jako jedno z mála měst nemá Liberec žádný fond, kterým by podporovalo citlivou  renovaci svého historicky cenného území, nejen centra. V minulosti to sice bylo připraveno, ale skončilo to na politické řevnivosti a žárlivosti. Dnes to zase není na programu, peníze se radši budou cpát do skokanských můstků, protože si to přejí lobbisté a hejtman. Nicméně náměstek odpovědný za kulturu si protlačil milion v rozpočtu na pofidérní strategii, která mu asi doporučí, jak se starat o kulturu ve městě a možná i historické dědictví…

Pokud si myslíte, že když Vás pravomocně odsoudí za podvody při veřejných zakázkách nebo za vydírání, máte pak ve veřejné správě utrum, tak nikoliv v Liberci. Stačí být primátorův kamarád a dlouholetý souputník z ODS nebo si zatápět vašim politickým rivalům a po volbách už se něco najde. Naprosto neuvěřitelná praxe, kterou liberecký magistrát ještě okoření tím, že odmítne sdělit, kolik teda dotyčný z peněz daňových poplatníků pobírá, protože to prý „není ve veřejném zájmu“. Vítejte v Liberci…

Opozice koncem týdne přišla s poměrně ostrým obviněním primátora Jaroslava Zámečníka. Ten prý má vyloženě lhát veřejnosti a manipulovat se skutečností ve věci možná nejdražšího podchodu ve Střední Evropě u liberecké arény. Tady se má opravit „myší díra“ za 52 milionů korun, aby se lépe chodilo na hokej.

Tvrzení opozice dává poměrně hlavu a patu a fakt vypadá, že příspěvek města, který má být 16 milionů, primátor pouze rozdělil do dvou etap, aby pak do médií mohl říkat, že to snížil na polovinu. Uvidíme, jak se k tomu postaví samotná radnice, ale pokud budou mít opozičníci pravdu, půjde zase o krásnou ukázku manipulace. A není se co divit, současná koalice na kraji i ve městě si schválila nemalé miliony, aby se mohla před veřejností „prezentovat“. Rozuměj „nakecávat“ lidem, co je třeba.

Komentáře vytvořeny pomocí CComment


Provoz webu je podpořen Ministerstvem spravedlnosti ČR v rámci dotačního titulu „Prevence korupčního jednání“ a Nadačním fondem nezávislé žurnalistiky (NFNZ).

                                                                                                                                                       

Činnost webu podpořila Nadace OSF v rámci programu Active Citizens Fund, jehož cílem je podpora občanské společnosti a posílení kapacit neziskových organizací. Program je financován z Fondů EHP a Norska.

The project is being supported by the Open Society Fund Prague from the Active Citizens Fund. The programme promotes citizens’ active participation in the public life and decision making and builds capacities of civil society organizations. The Active Citizens Fund is financed from the EEA and Norway Grants.

 

                                                    

                                                                              

Copyright © 2016 Náš Liberec;