Liberec nemůže nakládat se svými autobusy a bizarní westernové městečko u Hrádku šlo k zemi. I to jsou výsledky dotační politiky našeho regionu, byť jsou příklady ještě horší. Problém ale není v samotných dotacích, ale v lidech, kteří o nich rozhodují.

České republice se zase jednou směje celé Německo. V zábavném pořadu televize ZDF si jeho tvůrci berou na paškál situaci ve střední Evropě, kde se horlivě bojuje proti „diktátu Bruselu“, ale dotace se dojí a zneužívají ve velkém. Případ českého i maďarského premiéra, kteří se staví do role národních štítů proti Evropské unii a přitom peníze z ní jsou zdrojem jejich pohádkového bohatství, je skutečně absurdní.

U nás, na severu české země, máme dokonce již i – a také kvůli dotacím – obžalovaného hejtmana, který lobboval za od začátku vylhaný projekt, ale který nyní tvrdí, že je to kampaň a že je ten nejslušnější ze slušných. Spousta lidí mu to baští i s navijákem, podobně jako ti ostatní (kterým se zase smějí) zase hrůzou trnou, že Evropská unie chce vyhubit udatný národ český.

Tento týden přinesl dva případy, závažností i rozsahem menší, ale jsou stejně absurdní. Liberec v minulosti získal díky dotaci řadu autobusů. Nemůže s nimi ale nakládat, protože – jak to dle policie vypadá – někdo se na tom dokázal zase jednou pěkně nakrmit. Respektive bývalý management dopravního podniku, kterého v sedle drželi politici skoro ze všech stran. Přičemž všichni moc dobře věděli, co se tam děje a ostouzeni byli ti, kteří na to upozorňovali. A to po dobu deseti let, než přišlo zatýkání.

V Hrádku nad Nisou zase za dotace, tentokrát z kraje, postavil nejen ze solárka vypečený dietolog a kamarád místních politiků bizarní jako že westernové městečko. Daňové poplatníky to stálo přes dva miliony korun, které mu zajistili dietologovi kamarádi z řad krajských i komunálních politiků. Že je celý projekt od začátku nesmysl, bylo přitom jasné každému, stejně jako v případě geotermálního kostela, za který zase lobboval nejslušnější hejtman.

Jsou ale dotace opravdu takové zlo? Ne, nejsou. Principiálně jde o dobrý a solidární nástroj, kterým může bohatá část Evropy pomáhat těm ekonomicky slabším, aby se jí vyrovnali. Stačí se i podívat nedaleko, přes naše hraniční hory. Jen kolik je v zemích bývalé NDR opraveno a postaveno dobrého a krásného. Od infrastruktury, přes nemocnice, památky přírodní i kulturní až po sportoviště. Téměř vždy je u toho nenápadný kovový štítek, že bylo podpořeno fondy EU.

Problém je zcela a zásadně v politicích, kteří dotace spravují a rozhodují o nich. Pokud to budou i nadále takoví, kteří místo věcí potřebných prosazují westernové a geotermální nesmysly, jejichž cílem je jen předražit zakázku a vytáhnout z fondů co nejvíc, bude tu problém vždycky. Ale co čekat v zemi, kde vládne politický kýč a hlavním veřejným tématem politický boj proti 30 let mrtvému režimu nebo se stejně tak neexistujícími hordami nájezdníků řízených z Bruselu.

Komentáře vytvořeny pomocí CComment


Provoz webu je podpořen Ministerstvem spravedlnosti ČR v rámci dotačního titulu „Prevence korupčního jednání“ a Nadačním fondem nezávislé žurnalistiky (NFNZ).

                                                                                                                                                       

Činnost webu podpořila Nadace OSF v rámci programu Active Citizens Fund, jehož cílem je podpora občanské společnosti a posílení kapacit neziskových organizací. Program je financován z Fondů EHP a Norska.

The project is being supported by the Open Society Fund Prague from the Active Citizens Fund. The programme promotes citizens’ active participation in the public life and decision making and builds capacities of civil society organizations. The Active Citizens Fund is financed from the EEA and Norway Grants.

 

                                                    

                                                                              

Copyright © 2016 Náš Liberec;