Liberec má za sebou další týden, kdy se u soudu projednávala zatím největší korupční kauza regionu. Asi aktuálně nejzajímavější zpráva ze soudní síně je ta, že hejtman Martin Půta, který se tak rád prezentuje jako vzor morálky a slušnosti a neváhá nepodloženě osočovat druhé z nedemokratických praktik, sám shání kompromitující špínu na úředníky a koaliční partnery.

Není to tak dlouho a vlastně je to stále kolorit, že si pan hejtman a jeho Strážci okresní a krajské morálky rádi plivnou na své kritiky. A tak se naší organizaci a našemu webu, který slepě nekopíruje pohádky a výmluvy politiků, dostalo označení soukromé tajné policie, udavačů a bůhví čeho nebo dokonce nevkusného – a vpravdě buranského - srovnání s teroristickým aparátem totalit 20. století, s Gestapem a StB.

Kolovaly a kolují historky, jak si na každého vedeme složky a podobné špinavé nesmysly a jedovaté lži, které nikdy nikdo nedokázal, zvlášť poté, co k tomu byl vyzván. Pak většinou následovalo slušné a transparentní mlčení a odvážný útěk z diskuse, popřípadě blokace. Nicméně klevety, pomluvy a drby se šířily a šíří dál.

Za těmito trapnými exhibicemi stál často většinou hejtman Půta a jeho věrní ze Starostů pro Liberecký kraj, vynikal zde například senátor Michael Canov, který často plní roli stranického hulváta a baviče, ale byli i jíní. Sekunduje jim v tom samozřejmě "novinářská" odnož Syneru, který má v ODS a Starostech svoje tradiční koně. Jenomže ouvej. Boží mlýny melou a pravda se leckdy pomalu ale přeci jen dostane napovrch, ač to přeci jen nějakou dobu trvá.

U soudu tento týden pro mnohé překvapivě vystoupil i dnes již bývalý příslušník BIS, který do protokolu i před soudem potvrdil, že skrze Půtova soukromého špicla a bývalé soukromé očko Jaromíra Dolanského získával na nepohodlné úředníky a dokonce i koaliční partnery kompromitující materiály a všemožnou špínu, co by mohla neslušnějšímu panu hejtmanovi posloužit v tažení za vlastní kariérou a prostředky.

 Jediná tajná politická rozvědka, která kdy v Liberci tedy kdy operovala, byla Půtova tajná policie – Půtapo. 

 To, že hejtman na někoho chtěl „vykopal kompro“ u soudu jasně zaznělo, byť se to jeho obhájce snažil ředit jako víno vodou. Z trestně právního hlediska pak státní zástupce vidí, že za tyto služby nechtěl pan hejtman Půta platit sám, ale požadoval jejich vyřízení po Metrostavu. A to obžaloba kvalifikuje jako formu dožadování se úplatku.

Martin Půta samozřejmě dělá, že o ničem nevěděl a neví, opentluje se citáty Masaryka, bojuje za demokracii…ale nelze mu věřit a nejen proto, že v kauze již několikrát sám prokazatelně lhal. Jak dokážeme příští týden, okolnosti, že Půta sbírá kompromitující materiály na své politické rivaly, partnery i úředníky, byly známé i jeho přátelům z Metrostavu a dalších firem, které jsou dnes spolu s ním obžalované. Bude to ještě legrace. Smutná.

Komentáře vytvořeny pomocí CComment


Provoz webu je podpořen Ministerstvem spravedlnosti ČR v rámci dotačního titulu „Prevence korupčního jednání“ a Nadačním fondem nezávislé žurnalistiky (NFNZ).

                                                                                                                                                       

Činnost webu podpořila Nadace OSF v rámci programu Active Citizens Fund, jehož cílem je podpora občanské společnosti a posílení kapacit neziskových organizací. Program je financován z Fondů EHP a Norska.

The project is being supported by the Open Society Fund Prague from the Active Citizens Fund. The programme promotes citizens’ active participation in the public life and decision making and builds capacities of civil society organizations. The Active Citizens Fund is financed from the EEA and Norway Grants.

 

                                                    

                                                                              

Copyright © 2016 Náš Liberec;