Psali jsme to již minulý týden, že i justice, do které politici tak rádi kopou, umí ukázat zuby. To když soudkyně poslala bývalého krajského radního na pět let do tepláků. V tomto týdnu zase klepla přes prsty místního soudce, který tak rád osvobozoval zdejší prominenty, nehledě na důkazy a názory vyšší instance. Že i pod Ještědem začalo svítat?

Libereckému soudci Petru Neumannovi byl odebrán případ tunelování veřejného majetku skrze městskou akciovku Sportovní areál Ještěd (SAJ). Soudce Neumann dlouhodobě nerespektoval názor vrchního soudu, který mu opakovaně vracel jeho osvobozující rozsudky nad někdejšími prominenty města a zdejší ODS.

Soudcova argumentace při osvobozování politiků, kteří se dle žaloby měli obohacovat na městském majetku, byla skutečně absurdní. Všechen skrze SAJ vyváděný majetek končil u firem a společností spojených s nimi či s jejich obchodními či stranickými druhy. To rozhodně není náhoda a tvrdit, že se zde nevyskytuje subjektivní stránka, je opravdu postavené na hlavu.

Soudce Neumann předsedá i senátu, který soudí případ organizovaného tunelování evropských dotací, kde mezi obžalovanými je i Půta. A zde se jedná o případ daleko závažnější, organizované kriminální činnosti. Pokud padne rozsudek ještě letos (soudci bude 71 let a musí ze zákona odejít do důchodu), možná se dočkáme i podobně podivných osvobozujících rozsudků, ale lze předpokládat, že ani zde to státní zástupce a boží mlýny nevzdají.

Vedení Liberce, zejména Starostové pro Liberecký kraj, se postarali o další nepěkné povolební překvapení. Ač se před volbami Starostové v médiích předháněli, zejména skrze městskou zastupitelku a krajskou radní pro kulturu (!) Květu Vinklátovou, jak chtějí zachránit nejstarší městský biograf Varšava, po volbách je všechno jinak.

Po svých předchůdcích ze Změny pro Liberec dostali doslova na podnose připravené peníze v rozpočtu na rozjezd rekonstrukce, napsaný projekt a všechna potřebná povolení. To všechno se rozhodlo současné vedení města shodit ze stolu a lidem, kteří za Varšavu bojují nebo jí jen fandí a mají rádi, zase jen zůstaly oči pro pláč. Holt když voliče lapají, hezky mu zpívají. A po volbách? Koho to zajímá…

Dobře to naopak dopadne s novým autobusákem a Liberec by při příjezdu do města mohl přestat vypadat jak staveniště někde v rumunském Banátu. Vedení města se přeci jen asi zaleklo toho, že by na něm mohlo ulpět to, že nechá propadnout připravený projekt z fondů EU, zvlášť když vyšlo najevo, že úředníci, kteří se jej snažili stopnout, jednali v rozporu se zákonem.

Současný primátor i jeho nadřízený hejtman budou muset překousnout, že světlo světa spatří projekt připravený nenáviděnou Změnou, byť možná v něčem upravený. Je to ale pro Liberec daleko lepší než stavět vzdušné zámky napojené na rychlovlak do Prahy, kterého se asi nikdo jen tak nedožije a mít, jen pro něčí ješitnost, dalších dvacet let místo autobusového nádraží plesnivé stavební buňky.

 

Komentáře vytvořeny pomocí CComment


Provoz webu je podpořen Ministerstvem spravedlnosti ČR v rámci dotačního titulu „Prevence korupčního jednání“ a Nadačním fondem nezávislé žurnalistiky (NFNZ).

                                                                                                                                                       

Činnost webu podpořila Nadace OSF v rámci programu Active Citizens Fund, jehož cílem je podpora občanské společnosti a posílení kapacit neziskových organizací. Program je financován z Fondů EHP a Norska.

The project is being supported by the Open Society Fund Prague from the Active Citizens Fund. The programme promotes citizens’ active participation in the public life and decision making and builds capacities of civil society organizations. The Active Citizens Fund is financed from the EEA and Norway Grants.

 

                                                    

                                                                              

Copyright © 2016 Náš Liberec;