Minulý týden v Liberci zemřel na ulici další člověk. Jeho tragická smrt vyšla do dní, kdy si připomínáme padesáté výročí smrti Jana Palacha, který se svou zápalnou obětí snažil probudit českou společnost z apatie a nezájmu.

Je to pár dní, co kdesi na ulicích statisícového Liberce zemřel muž. Příčiny jeho smrti nejsou známé, možná za to může mráz, ale zcela jistě je jeho smrt spjata s tím, že se ocitl bez domova. Pro spoustu Liberečanů nešlo o neznámou postavu, ale někdejšího zpěváka zdejší již legendární metalové kapely, pro mnohé přítele a kamaráda.

Bylo mu pouze něco přes čtyřicet let a ještě do loňského roku vedl obyčejný život s dělnickým zaměstnáním. Jenže přišla ztráta zaměstnání, prostředků, poté domova, s tím psychické problémy, paranoia a další, nikoliv výjimečný scénář, který potkává lidi, kteří se dostávají do existenční pasti. Nebylo lehké donutit ho k vyhledání odborné péče, a tak si jej smrt našla v zasněženém Liberci dříve než ti, co se mu snažili pomoci.

Dnes se i v Liberci sejdou lidé, aby si připomněli smrt Jana Palacha, mladého studenta ovlivněného revolučními ideály roku 1968, který se upálil, aby upozornil na netečnost české společnosti, která obehnaná tanky příliš rychle vzdala svůj boj o socialismus s lepší, lidskou tváří.

Budou mluvit ti, kteří mají co říci, stejně jako političtí panáci, kteří pomáhají rozkrádat veřejné jmění svým loutkářům, upřímné vzpomínání a zamyšlení nad Palachem a jeho činem ustoupí patetickým frázím a sebestřednému, prospěchářskému šaškování. Nejvíce slyšet budou ti tolik podobní svým normalizačním předchůdcům, proti kterým se dnes budou vymezovat.

Nedejme se mýlit, že normalizace je historický termín, stav společnosti, který pominul a patří do učebnic dějepisu. Normalizace neskončila, ale trvá. Apatie města, které ročně hospodaří s přebytkem 200 milionů korun a není schopno za pár tisíc zaplatit v mrazech stan pro lidi, kteří umírají v zimě na ulici, je toho jedním z příkladů.

Jan Palach, který si vzal ohněm život dobrovolně před půl stoletím i jiní mnozí, které si dnes každou zimu vezme mráz, jsou toho děsivými pomníky.

 

 

Komentáře vytvořeny pomocí CComment


Provoz webu je podpořen Ministerstvem spravedlnosti ČR v rámci dotačního titulu „Prevence korupčního jednání“ a Nadačním fondem nezávislé žurnalistiky (NFNZ).

                                                                                                                                                       

Činnost webu podpořila Nadace OSF v rámci programu Active Citizens Fund, jehož cílem je podpora občanské společnosti a posílení kapacit neziskových organizací. Program je financován z Fondů EHP a Norska.

The project is being supported by the Open Society Fund Prague from the Active Citizens Fund. The programme promotes citizens’ active participation in the public life and decision making and builds capacities of civil society organizations. The Active Citizens Fund is financed from the EEA and Norway Grants.

 

                                                    

                                                                              

Copyright © 2016 Náš Liberec;