„Quod licet Iovi, non licet bovi“, tedy co je povoleno Iovovi, není povoleno volovi, říkali staří latiníci, ale jak je z chování hejtmana Martina Půty vidět, platí to i dnes pod Ještědem.

Ještě k podivnému odstoupení krajského náměstka pro dopravu a veřejné zakázky Marka Pietera. Že se hejtman Martin Půta u voličů snaží dělat voly s tvrzením, jak za všechno může Peiterova nemoc, je nad slunce jasné a podobné manipulace a nepravdy nejsou u nejslušnějšího hejtmana v okolním vesmíru neobvyklé.

V Mladé frontě vyšla tento týden dobrá analýza podivného Pieterova odcházení a její autor, redaktor Tomáš Lánský správně připomíná hejtmanovy narážky na Pietera z prosince loňského roku, kde hejtman říká, že není možné, aby lidé BusLine měli informace z jednání rady bezprostředně po jejím skončení.

Hejtman tak evidentně narážel na to, že Marek Pieter má nadstandardní vztahy s lidmi kolem firmy, která se stala jménem pro kontroverzní v autobusové dopravě. Ačkoliv je to principiálně správné odsouzení takových styků, zrovna od Martina Půty to zní pokrytecky jako hrom. A to minimálně ze dvou důvodů.

Prvně to byl sám Půta, který spolupráci s BusLine ještě nedávno tvrdě prosazoval. Jenom dne spoléhá na krátkou paměť voličovu. Není ale od věci připomenout, jakým způsobem kvůli kritice provázanosti BusLine a vedení Libereckého kraje útočil spolu se svým tehdejším radním pro dopravu Vladimírem Mastníkem (od kterého nyní taky dává ruce pryč) na náš web a organizaci. Jsou to ani ne tři roky…

Byl to také Martin Půta, kdo neváhal rozbít koalici se Změnou, když její tehdejší náměstkyně Zuzana Kocumová tvrdě chobotnici kolem BusLine a krajských politiků kritizovala. V roce 2014 se musela poroučet. Tehdy byl hejtman s BusLine, se kterou se dnes nenávidí až za hrob. Ale rovněž od klasiků již víme, že největší nenávist často pochází z bývalé lásky…

Dalším důvodem je dnes Půtou kritizované vynášení informací. Když mu to vadí u Pietera, měl by si vzpomenout, že sám stojí před soudem za to, že měl Metrostavu pomoci vyvádět desítky milionů na cinklý projekt.  

A z odposlechů je naprosto zřejmé, že to byl právě hejtman, který ihned po jednání ROP Severovýchod volal, jako poslušný a snaživý podřízený, šéfům Metrostavu, aby jim hned jako na raportu hlásil, co zase dělal „ten debil Korytář“ a radil jim, kdo má přijít za projekt lobovat, aby oblbnul ostatní hejtmany a členy ROP Severovýchod a peníze se tak mohly uvolnit.

Inu, co je dnes vyčítáno náměstkovi, u hejtmana nevadí. Quod licet Iovi, non licet bovi…

Komentáře vytvořeny pomocí CComment


Provoz webu je podpořen Ministerstvem spravedlnosti ČR v rámci dotačního titulu „Prevence korupčního jednání“ a Nadačním fondem nezávislé žurnalistiky (NFNZ).

                                                                                                                                                       

Činnost webu podpořila Nadace OSF v rámci programu Active Citizens Fund, jehož cílem je podpora občanské společnosti a posílení kapacit neziskových organizací. Program je financován z Fondů EHP a Norska.

The project is being supported by the Open Society Fund Prague from the Active Citizens Fund. The programme promotes citizens’ active participation in the public life and decision making and builds capacities of civil society organizations. The Active Citizens Fund is financed from the EEA and Norway Grants.

 

                                                    

                                                                              

Copyright © 2016 Náš Liberec;