Tím, že nové vedení města vyházelo zaměstnanecké předáky z dozorčí rady v dopravním podniku a nahradilo je zástupci Libereckého kraje, ukazuje, že svou politickou podřízenost i to, jak jsou mu vlastní lidé volní.

Liberecký dopravní podnik je největší městskou firmou, která zaměstnává zhruba 400 lidí a kam tečou ročně stovky milionů korun z různých zdrojů. Čtyři stovky z drtivé většiny libereckých občanů, kteří pro město (respektive jeho společnost, která má vlastní právní subjektivitu) vykonávají těžkou, odpovědnou a nikterak výjimečně dobře placenou práci, na které doslova stojí chod celé obce.

V minulých letech měli tito zaměstnanci svého zástupce v dozorčí radě podniku. Jenom jednoho. Mohl tak hlídat (v podstatě šlo o jen o jeho kompetenci a nasazení) jak firma, potažmo její více jak 99 % vlastník – město, bude s podnikem nakládat a jak se bude chovat ke svým zaměstnancům a skrze ně i k jejím rodinám.

To se dnes změnilo a nová koalice ze Starostů pro Liberecký kraj, ANO a ODS bez řečí a diskuze zástupce zaměstnanců z orgánů dopravního podniku vyhodila, aby tam mohla dosadit zástupce Libereckého kraje, který s ním nemá nic společného. A to jen proto, že si to tak přeje vedení nejsilnější městské i krajské politické strany v čele s panem hejtmanem.

Nehledě na to, že Starostové mají v dopravním resortu sami máslo na hlavě, kdy jsou plně zodpovědní za prorůstání veřejné dopravy s neprůhlednou firmou BusLine. Jejich bývalý krajský radní právě pro dopravu je dokonce v korupční kauze kolem dopravního podniku obviněn policií. To, že od něj hejtman Půta dává nyní ruce pryč, na skutečnostech nic nezmění, byť by si to asi přáli mnozí. A těch příkladů je více.

Nové vedení města pak dává občanům jasný signál o své podřízenosti a závislosti na politických šéfech z Libereckého kraje. Trapné a nedůstojné stotisícového města. Ono samo o sobě stačí, že v dozorčí radě tak klíčového podniku budou takoví odborníci jako třeba herci ze zdejšího divadla, nicméně zavazovat si jednotlivé členy koalice penězi z politických korýtek, je stejně nutné, jako tradiční.

Ale obětovat zástupce čtyř stovek zaměstnanců na politický příkaz a pro politikaření, je trochu přes míru. Možná by si současné vedení města mohlo vzpomenout, jak se na radnici dostalo a koho má zastupovat.

Komentáře vytvořeny pomocí CComment


Provoz webu je podpořen Ministerstvem spravedlnosti ČR v rámci dotačního titulu „Prevence korupčního jednání“ a Nadačním fondem nezávislé žurnalistiky (NFNZ).

                                                                                                                                                       

Činnost webu podpořila Nadace OSF v rámci programu Active Citizens Fund, jehož cílem je podpora občanské společnosti a posílení kapacit neziskových organizací. Program je financován z Fondů EHP a Norska.

The project is being supported by the Open Society Fund Prague from the Active Citizens Fund. The programme promotes citizens’ active participation in the public life and decision making and builds capacities of civil society organizations. The Active Citizens Fund is financed from the EEA and Norway Grants.

 

                                                    

                                                                              

Copyright © 2016 Náš Liberec;