Pravděpodobně poslední politický týden tohoto roku (nestane-li se něco překvapivého), nedopadl pro současné vedení města vůbec dobře. Vystoupení primátora a rady na zastupitelstvu i k minimálně eticky ožehavým problémům se vejde do jednoho slova: arogance.

Pokud Starostům pro Liberecký kraj mnozí dávají nálepku pokrytců a farizejů, kteří kážou vodu a pijí víno, je pro to po tomto týdnu opět důvod. Primátorovi Zámečníkovi, jeho Starostům, ale i spojencům z ANO a samozřejmě z ODS nevadí, že je za peníze občanů na radnici velice slušně (odhadem tak 70 tisíc korun měsíčně) placen člověk, který byl pravomocně odsouzen za podvody v souvislosti s výkonem samosprávy.

Přes všechny řeči o tom, jak své povinnosti plní řádně – byť lze, na základě jeho výstupů, pochybovat, zda problematice vůbec rozumí – jde jen a pouze o plnění politických intrik a klientelismus, které současné vedení města předvádí. Bývalý tajemník, který byl odsouzen, že podváděl při výběrových řízeních, škodil ještě nedávno ze svého titulu Změně pro Liberec, což si přáli Starostové i ODS, tak zdejší podnikatelské zásvětí, se kterými jsou jedna ruka.

Hra vyšla, volby pro Starosty i místní politické podnikatele dopadly dobře a proto je bývalému tajemníkovi třeba splácet svůj dluh. Možná i o sám na někoho leccos ví, s leckým v lecčem jede, protože GDPR, tedy ochrana osobních údajů, se v Čechách stalo zejména obrovským kšeftem.

Každopádně kdo brání na luxusně placeném místě odsouzeného podvodníka, sedá si s ním na jednu větev, jako ty příslovečné vrány. Zvlášť rozkošné to pak je u některých současných Starostů pro Liberecký kraj, jako je třeba náměstek a protikorupční badatel Ivan Langr nebo krajská radní, bývalá aktivistka z inciativy „Je čas nemlčet“ Květa Vinklátová, která ji pro placené stranické funkce vyměnila za „Je čas mlčet“. Ale taková politika je a takové tragikomické momenty přináší.

Dialektickým vývojem, tedy ke kvalitativní přeměně svých politických postojů a hodnot, prošli Starostové, skrze vyjádření Michala Hrona, i co se týče obsazenosti dozorčích orgánů městských firem. Zatímco ještě před volbami byly pro širokou spolupráci napříč stranami (a na základě vstřícnosti bývalého vedení se jim jí dostalo), kde zdůrazňovali roli opozice, po volbách je všechno jinak.

Zajímavé a příznačné je, že jak se o místa pro opozici drali – za halasení o principech a dialogu - Starostové z opozičních lavic, jak rychle odporoučeli opozici dnešní. Doslova vypráskáni byli zástupci zaměstnanců i opozice, holt ideály, slušnost a dialog jsou hezké věci, ale jen do doby, dokud je nemůžete skrze silný volební výsledek pošlapat. Pak přichází samoděržaví, navyšování si platů a místa pro loajální kamarády a kolegy. Peníze přeci tmelí koalici více než nějaká demokracie…

A třešnička na dortu přišla na závěr zastupitelstva. Primátor Zámečník předvedl, jak on osobně vnímá slušný dialog. Rychle vypnout mikrofony a stejně narychlo prohlasovat, že od příště bude zastupitelstvo už od jedné hodiny odpolední, což mnohým znemožní jeho účast, ale zase nebudou mít do čeho tolik kecat.

Takový malý, hezký podraz na opozici i občany na závěr politicky hektického roku. Hosana!

Komentáře vytvořeny pomocí CComment


Provoz webu je podpořen Ministerstvem spravedlnosti ČR v rámci dotačního titulu „Prevence korupčního jednání“ a Nadačním fondem nezávislé žurnalistiky (NFNZ).

                                                                                                                                                       

Činnost webu podpořila Nadace OSF v rámci programu Active Citizens Fund, jehož cílem je podpora občanské společnosti a posílení kapacit neziskových organizací. Program je financován z Fondů EHP a Norska.

The project is being supported by the Open Society Fund Prague from the Active Citizens Fund. The programme promotes citizens’ active participation in the public life and decision making and builds capacities of civil society organizations. The Active Citizens Fund is financed from the EEA and Norway Grants.

 

                                                    

                                                                              

Copyright © 2016 Náš Liberec;