Poslední zasedání libereckého zastupitelstva končilo opravdu tak nějak symbolicky pro celou poslední téměř dekádu liberecké politiky. Zatímco po jednom bývalém primátorovi se město vozí kvůli tisícům, druhému se miliony odpouští raz dva.

Primátor Jiří Kittner (ODS) způsobil před bratru osmi lety městu škodu svým rozhodnutím dát do zástavy budovu Uranu téměř 4 miliony korun kvůli dluhopisům, které měly pokrýt obří dluhy. Ty vznikly za vlády ODS, na kterých profitovaly i firmy s ODS spřízněné.

To dnes současný primátor Tibor Batthyány (zvolen a vyloučen z ANO, kandiduje za PRO 2016) považuje za úspěch, protože hrozilo, že město bude muset platit milionů 18. A tak Tibor Batthyány prosí, aby se z toho nedělala politika, město sklopilo uši a ocas, téměř 4 miliony za Kittnerovu chybu zaplatilo a nic po něm nevymáhalo. Má v tom podporu většiny zastupitelů, včetně opozice.

Primátor Jan Korytář (Změna pro Liberec) se v roce 2011, než ho odvolali, snažil zabránit kontroverzní rekonstrukci Soukenného náměstí, které ještě za Jiřího Kittnera vyhrála firma Syner, město na rekonstrukci nemělo, muselo si půjčit a celá vyšla na 18 milionů korun. Problémy s dlažbou a lavičkami, které namontovala projektantova firma, kam to jen šlo, i s celým vzhledem následovaly, trvají a dál stojí město nemalé peníze.

Rada města, kde byli v roce 2011 zástupci Starostů pro Liberecký kraj, ČSSD a USZ, která s Korytářem odmítla zakázku podepsat, k soudu volána nebyla. Naopak po odvolání Korytáře z funkce na něj sama podala žalobu. Korytář byl, po stížnostech Syneru a žalobě svých bývalých kolegů, odsouzen k pokutě 100 tisíc korun plus 30 tisíc za provozní náhrady. Současný primátor Tibor Batthyány neudělal nic, aby žalobu na svého kolegu zastavil.

Město tedy vymáhá jako divé škodu 100 tisíc po jednom bývalém primátorovi (ten s celkovými náklady nakonec zaplatí skoro 250 tisíc korun), který se mu snažil ušetřit 18 milionů za otřesné náměstí, se kterým jsou jen problémy.

 Naopak v klidu se chystá zaplatit 3,9 milionů kvůli špatnému rozhodnutí druhého primátora, který ač byl na zastupitelstvu upozorňován, že budova Uranu do zástavy jít nemůže, udělal tak, protože bylo potřeba pokrýt špatné hospodaření města a zakázky jako liberecká aréna, na které bohatne firma s ním bytostně spojená.

Potřebuje takové konání města, jeho politického vedení i úředníků vůbec nějaký komentář?

Komentáře vytvořeny pomocí CComment


Provoz webu je podpořen Ministerstvem spravedlnosti ČR v rámci dotačního titulu „Prevence korupčního jednání“ a Nadačním fondem nezávislé žurnalistiky (NFNZ).

                                                                                                                                                       

Činnost webu podpořila Nadace OSF v rámci programu Active Citizens Fund, jehož cílem je podpora občanské společnosti a posílení kapacit neziskových organizací. Program je financován z Fondů EHP a Norska.

The project is being supported by the Open Society Fund Prague from the Active Citizens Fund. The programme promotes citizens’ active participation in the public life and decision making and builds capacities of civil society organizations. The Active Citizens Fund is financed from the EEA and Norway Grants.

 

                                                    

                                                                              

Copyright © 2016 Náš Liberec;