Dvě kauzy přinesl tento srpnový týden. S jednou přišla opozice na kraji, když ukázala na podezřelé podmínky výběrka za čtvrt miliardy, které doslova kopírují hospodářské výsledky jedné firmy. S druhou přišel náš web, který přinesl informace o tom, jak náměstek Kysela potají vyplácí miliony kontroverznímu úředníkovi. V obou případech se potrefené husy ozvaly kejháním více než hysterickým.

To, co předvedlo vedení Libereckého kraje s výběrovým řízením na rekonstrukci budovy D, vypadá trochu jako návrat do minulosti. Nejdříve vyhraje výběrko na stavební dozor firma Investing CZ, která se nikdy netajila svým kamarádstvím se společností Syner a má s ní za sebou řadu úspěšných spoluprací, při kterých se pořádně prohnula veřejná kasa a často to musel řešit i soud. Od stavby arény, přes rekonstrukci harcovských kolejí na MS v lyžování až po superdrahé lázně v Liberci.

Investing CZ pro jistotu dá svou nabídku za půlku ceny, snad proto, aby se jako stavební dozor nedostal nikdo jiný. Pak už jede výběrko na stavbu samotnou, jehož kritéria jako zázrakem doslova kopírují hospodářské výsledky někdejší dceřinky Syner. To je ale pak náhoda, že s nejnižší nabídkou vítězí právě tato firma. Asi vítr, Máchale…

Opravdu to vypadá jako praxe z Liberce tak z let 2000-2010, kdy zde na radnici pevně vládla ODS nepokrytě spjatá se Synerem a firmami jako právě Investing CZ. Jen dnes se to neděje v Liberci, ale na úřadě Libereckého kraje, kde vládnou supertransparentní Starostové pro Liberecký kraj a nejslušnější ze všech politiků, hejtman Martin Půta. Tohle opravdu hodně podivné výběrové řízení pak připravil jeho náměstek  Marek Pieter, který se s Investing CZ kamarádí již z dob svého starostování v Desné v Jizerských horách.

Jaká je ale reakce hejtmana? Chytnul se za nos a přiznal, že by se výběrko mělo prověřit? Ani náhodou. Místo toho se pustil do opozice, která toto výběrové řízení kritizuje a nenechal na ní niť suchou. Vůbec se nevěnoval argumentům a jeho vyjádření působí hystericky a snad až tak, že to skutečně vypadá, že krajská opozice šlápla na hejtmanské kuří oko.

S podobně hysterickou reakcí, postrádající argumenty na hlavní otázky problematiky, přišli primátor Tibor Batthyány a náměstek Tomáš Kysela (oba zvolení a vyhození z ANO). Když díky našemu webu vyšlo najevo, že Kysela vyplácí miliony kontroverznímu bývalému úředníkovi a dělá to ještě tak, že dost možná obchází zákon, aby se na to nepřišlo, rozhodl se náměstek nejdříve mlčet. Zkoušel to hrát na to, že neví, co je náš web zač atd. Takové až nedospělé trapnosti si ani nezaslouží komentář a plně ilustrují intelektuální svět některých libereckých radních.

Když článek vyšel, musel přeci jen pan náměstek reagovat. Spolu s primátorem a tiskovým oddělením radnice, které čím dál tím více začíná (díky působení Batthyányho kamaráda Petra Neuhäusera, který si nechá vyplácet desetitisíce za úřednickou práci, ač dělá jen a jen politiku) jako osobní, stranické PR primátora přišli s „překvapivým odhalením“: „ano, sice vyplácíme obrovské peníze bývalému úředníkovi, ale může za to Korytář!“ Ani slovo o tom, proč to dělají potají, zda neobchází zákon a proč byly vypláceny statisíce i na podivné projekty, které se nerealizovaly atd….

Zajímavé a dost vypovídající jsou především analogie mezi Půtovým a Kyselovým vyjádřením. Aniž by se  dotýkaly hlavních argumentů, hlavním sdělením má být pošpinění kritiků. Jenomže hysterie argumentaci nikdy nenahradí a problém nezmizí. Naopak, ukáže tak, že je asi něco opravdu špatně. Potrefená husa zakejhala, říkávali naše babičky a platí to i pro politiky.

Komentáře vytvořeny pomocí CComment


Provoz webu je podpořen Ministerstvem spravedlnosti ČR v rámci dotačního titulu „Prevence korupčního jednání“ a Nadačním fondem nezávislé žurnalistiky (NFNZ).

                                                                                                                                                       

Činnost webu podpořila Nadace OSF v rámci programu Active Citizens Fund, jehož cílem je podpora občanské společnosti a posílení kapacit neziskových organizací. Program je financován z Fondů EHP a Norska.

The project is being supported by the Open Society Fund Prague from the Active Citizens Fund. The programme promotes citizens’ active participation in the public life and decision making and builds capacities of civil society organizations. The Active Citizens Fund is financed from the EEA and Norway Grants.

 

                                                    

                                                                              

Copyright © 2016 Náš Liberec;