Uběhl druhý krátký týden po pro leckoho dlouhém volnu. Liberec a jeho zalarmované obyvatele neděsila tekknoparty, ale všichni si užívali nebývale teplého a modrého jara. Slavil se i konec nejděsivější války, od které uběhlo sotva pár desítek let, ale přeci je už tolik zapomínaná.

V mediálním prostoru, tentokrát i libereckém, se opět diskutovalo, zda se má při výročí konce války vyvěšovat i vlajka bývalého Sovětského svazu. V Liberci třeba chyběla. Proti jejímu vyvěšování je již, v Českých zemích tolik typicky, většinou řada polistopadových disidentů a dnešních bojovníků s 30 let neexistujícím režimem. Tak jako tak, je to ostudné.

Rozhodně nejde o glorifikaci stalinského Sovětského svazu a jeho režimu, jak si dnešní odpůrci vyvěšování rudých vlajek myslí a ještě hlasitěji křičí. Na co by se ale nemělo zapomínat, jsou desítky tisíc  mužů a žen, kteří při zhruba dvouměsíčním akci na osvobození Československa položily své životy. Ty počty jsou známé: 140 tisíc Sovětů, 67 tisíc Rumunů, 12 tisíc Čechoslováků, zhruba 1200-1300 Poláků a Američanů.

Liberec osvobodily armády 1. ukrajinského frontu, proto by zde vlajka Sovětského svazu měla vlát mezi prvními, ostatní ovšem nevyjímaje. Že se tomu tak neděje, jde na vrub městu a svědčí o tom, jak si váží své historie i těch, co za něj padli. A že zrovna v německém Liberci většina lidí osvobozenecké sbory nevítala a dokonce se zde schylovalo k razantnímu odporu z řad fanatických nacistů, je dostatečně známé. Stejně jako, že ve válkách jako první umírají synové a dcery těch posledních.

Aktuální politickou scénu v Liberci pak rozčíslo jen společné prohlášení Změny pro Liberec, TOP 09, že by mohl primátor Tibor Batthyány (zvolen za ANO) konečně svolat mimořádné jednání zastupitelstva k situaci v dopravním podniku, které slíbil již více jak před čtrnácti dny a pořád nic.

Dopravní podnik  v současné době řídí jeho blízký kamarád, spolustraník a chráněnec Pavel Šulc, kterého přes protesty policie a státního zástupce soudce pustil z cely. Dokonce to vypadá, že to leckomu vyhovuje, protože Vařilova BusLine si kolem prstů omotala všechny politiky, nejen z ANO, ale i ODS, ČSSD, KSČM i Starostů pro Liberecký kraj.

Ať už Batthyány mimořádné zastupitelstvo svolá nebo ne, liberecká komedie, kdy z korupce obvinění můžou nadále řídit největší městské firmy, je již tak odehrána. Bohužel se to po z korupce obviněném řediteli nemocnice i hejtmanovi, který se své funkce rovněž drží jako klíště, byť už je i obžalován, stává takovým vypečeným libereckým nešvarem.

Komentáře vytvořeny pomocí CComment


Provoz webu je podpořen Ministerstvem spravedlnosti ČR v rámci dotačního titulu „Prevence korupčního jednání“ a Nadačním fondem nezávislé žurnalistiky (NFNZ).

                                                                                                                                                       

Činnost webu podpořila Nadace OSF v rámci programu Active Citizens Fund, jehož cílem je podpora občanské společnosti a posílení kapacit neziskových organizací. Program je financován z Fondů EHP a Norska.

The project is being supported by the Open Society Fund Prague from the Active Citizens Fund. The programme promotes citizens’ active participation in the public life and decision making and builds capacities of civil society organizations. The Active Citizens Fund is financed from the EEA and Norway Grants.

 

                                                    

                                                                              

Copyright © 2016 Náš Liberec;