Největší liberecká korupční aféra, kde figuruje i hejtman Martin Půta, nabírá celostátního významu. Půta se totiž účastní jednání o vládě za Starosty, kteří mají hlavní trumf proti ANO zase Babišovu kauzu. Obě strany tak hrají roli v trapné frašce, kde dostává na frak právní řád, politický systém i kultura, byť se jí všichni dovolávají.

Na pětičlenném jednání o zapojení hnutí STAN do vlády Andreje Babiše či její podpoře bylo víc trestně stíhaných lidí než nestíhaných. Na straně ANO to byl premiér a miliardář Andrej Babiš, který s dalším vyjednavačem a svou pravou rukou Jaroslavem Faltýnkem čelí policejnímu obvinění, že podvodem získali 50ti milionovou dotaci na stavbu známého resortu Čapí hnízdo. Jsou obviněni policií a hrozí jim deset let.

Proti nim seděli Starostové: Jan Farský, Vít Rakušan a hejtman Libereckého kraje Martin Půta. Starostové už od voleb vedou  na moralizující notu (což jim šlo vždy nejlépe) kampaň, že premiérem nemůže být trestně stíhaný člověk. Jan Farský se v médiích pohoršuje, že by si s Babišem na kafe nesednul, protože mu hrozí deset let za podvod. Asi proto si do vyjednávacího týmu vzal Martina Půtu, kterému hrozí rovnou dvanáct let za zneužití pravomoci a přijímání úplatku.

Přes všechny pózy plné morálky a zdůrazňované slušnosti ale Starostové právě politické kultuře v zemi již dávno prokázali medvědí službu. Dnes vyčítají Andreji Babišovi přesně to, co Martin Půta dělá již čtvrtým rokem. Útoky na policii, státní zástupce a celý justiční systém, neustálá slova o mafii, účelovkách, kampani (bez jakéhokoliv důkazu samozřejmě) i skryté výhružky svým kritikům – s tím vším nepřišel Andrej Babiš, ale dávno před ním Martin Půta.

Oba si navíc na uplakané roli oběti jakéhosi spiknutí ještě dokázali sami dělat  kampaň  - Půta v roce v roce 2016 při krajských volbách, Babiš o rok déle při parlamentních. Oba na veřejnosti lhali a snažili se manipulovat médii ve svůj prospěch a činí tak do dnes. Prostě těch jasných analogií je tam až příliš. V Půtově případě jsou navíc důkazy – prokazatelné ovlivňování ohýbání dotace na cinklý a předražený projekt - ještě markantnější a jasnější.

A byl to právě Půtův a Starostů postoj ke korupční kauze, kde figuruje, který dnes Babiše posiluje a jeho dnešnímu jednání dává legitimitu. Takže stavět se do role těch, co odmítají trestně stíhaného premiéra a hájí obžalovaného hejtmana, je prostě falešné a farizejské. Slova o tom, že hejtman pod sebou nemá ministry spravedlnosti a vnitra neobstojí. Je to jen oslí můstek, který má zachránit neobhajitelné a který se snaží omluvit vlastní selhání.

Stejně jako Babiš, tak I Martin Půta má za sebou oddané a snad až slepě věřící voliče, kteří jsou ochotni ignorovat fakta, jen aby obraz jejich idolu nebyl poškozen. Oba jsou také touto podporou stejně posilněni a zejména Martina Půtu to vrací na celostátní jeviště, odkud se pod tíhou vlastní korupční kauzy musel na čas stáhnout. Na své věrné masy spoléhají ale oba stejně a svá selhání, která by byla pro politiky na západ od nás prostě neakceptovatelná, vůlí voličů omlouvají. V Půtově případu možná hraje roli i fakt, že již se ví, kdo bude celý případ soudit.

Postojům Starostům by šlo tleskat jako těm, kdo se snaží o posilnění politické kultury a slušnost v politice. Jenže tyto postoje by se tak strašlivě nesměly tlouct s realitou, jak ukazuje Půtův případ. Naopak – jsou to právě Starostové a Martin Půta, který s konspiračními teoriemi omlouvajícími vlastní poklesky přišli a Andrej Babiš jen dnes jimi započatou hru dohrává s razancí sobě vlastní.

Celé tohle divadlo má za následek to, kam se posunuje česká politická scéna – na Východ a směrem k nahnědlým populistům. Nebude proto divu, když si nakonec ANO i STAN padnou kolem krku jako vítězové. Kdo ale prohraje, tak to bude český právní systém a politická kultura.

Komentáře vytvořeny pomocí CComment


Provoz webu je podpořen Ministerstvem spravedlnosti ČR v rámci dotačního titulu „Prevence korupčního jednání“ a Nadačním fondem nezávislé žurnalistiky (NFNZ).

                                                                                                                                                       

Činnost webu podpořila Nadace OSF v rámci programu Active Citizens Fund, jehož cílem je podpora občanské společnosti a posílení kapacit neziskových organizací. Program je financován z Fondů EHP a Norska.

The project is being supported by the Open Society Fund Prague from the Active Citizens Fund. The programme promotes citizens’ active participation in the public life and decision making and builds capacities of civil society organizations. The Active Citizens Fund is financed from the EEA and Norway Grants.

 

                                                    

                                                                              

Copyright © 2016 Náš Liberec;