Zastupitelé včera neodvolali primátora Batthyányho, když Změna neměla dost hlasů na to, aby to navrhla a kontroverzní primátor hned ukázal, jak umí zatopit koaličnímu partnerovi, ale i celému městu. Pokud město kvůli podobnému předvolebnímu politikaření přijde o stovky milionů z evropských dotací, bude to nejčernější zářez Batthyányho primátorování.

Tibor Batthyány (zvolený, ale i vyhozený z ANO) zůstal ve funkci díky opozici, zejména Starostům pro Liberecký kraj. Těm se nelze divit, že si teď užívají, jak se s ním Změna trápí, když je před třemi roky po volbách nevzali s sebou na radnici. Pokud by zůstalo jen u politického škádlení a naschválů, nechť si. Ale dnes reálně hrozí, že budou ohroženy projekty za stovky milionů z Evropské unie i o jedinečnou možnost kultivace významných ploch v Liberci.

Batthyány jde tvrdě proti projektům, kteří připravili jeho bývalí koaliční partneři ze Změny. Sám za sebou žádné nemá a bořit je daleko jednodušší. Aktuálně proti novému terminálu autobusové dopravy, který má šanci nahradit tu ostudnou podívanou, která si dnes říká autobusové nádraží stotisícového Liberce. Plesnivé stavební buňky, které na místě straší od roku 2005, by mohl vystřídat moderní autobusový terminál a úprava okolních ploch v park a odpočinkovou zónu pro místní i cestující.

Janu Korytářovi se nakonec podařilo prosadit výkup ploch od soukromého vlastníka, které to umožní. S hlasy mu s tím pomohli Starostové pro Liberecký kraj, kteří ač jsou se Změnou často na nože, přeci jen představují stabilní městskou politickou sílu se zájmem o rozvoj severní metropole. V tom se liší od politických dobrodruhů, kteří to zkoušejí vždy s aktuální populární vlnou, která jim zajistit východisko z jejich životní situace.  Ať jsou to jednou Věci veřejné nebo dnes Babišovo ANO, které na radnici dotlačilo Batthyányho.

Vyhráno ale rozhodně není. I Starostové by neradi viděli před volbami úspěch Změny, zvlášť poté, co za jejich minulé vlády nebyly schopni vyčerpat dotace pro Liberec, skoro půlku (200 milionů) jich museli vracet a podporu dostaly od začátku cinklé a podezřelé projekty jako známý geotermální tunel, v němž nakonec zahučel i starostenský hejtman Půta.

Proto každé schvalování vypadá jako včera – utrpení a martýrium, nimrání se v detailech, snaha poškodit politického soupeře. S tím ale jde ruku v ruce zvyšující se nebezpečí, že Liberec o dotace, které mu tolik můžou pomoci, nakonec přijde a neúspěchy z minulých let se budou opakovat. Pokud zastupitelé v den schválení rozebírají ceny znaleckých posudků, které mají k dispozici již půl roku, něco je opravdu špatně…

Často se volá po zklidnění situace, poslouchání se a společném konsenzu. To, že to jsou jen populistické fráze a klišé, ale dokazuje každé jednání zastupitelstva, kde vždycky politický boj a žárlivost zvítězí. U politických hochštaplerů a postaviček, které vynesla do funkce popularita celostátních lídrů, se tomu nelze divit. Jiní už nebudou a v politice jsou jen kvůli sobě.

Jenže v tenhle moment by ti odpovědní zastupitelé ze všech stran měli vzít rozum i odvahu do hrsti, aby město o peníze z evropských fondů nepřišlo. Zadlužený Liberec je potřebuje jako sůl.

Komentáře vytvořeny pomocí CComment


Provoz webu je podpořen Ministerstvem spravedlnosti ČR v rámci dotačního titulu „Prevence korupčního jednání“ a Nadačním fondem nezávislé žurnalistiky (NFNZ).

                                                                                                                                                       

Činnost webu podpořila Nadace OSF v rámci programu Active Citizens Fund, jehož cílem je podpora občanské společnosti a posílení kapacit neziskových organizací. Program je financován z Fondů EHP a Norska.

The project is being supported by the Open Society Fund Prague from the Active Citizens Fund. The programme promotes citizens’ active participation in the public life and decision making and builds capacities of civil society organizations. The Active Citizens Fund is financed from the EEA and Norway Grants.

 

                                                    

                                                                              

Copyright © 2016 Náš Liberec;