Dvě témata nejvíce rezonují libereckou politikou i médii v posledních dnech. Městská doprava a její svázání po čertech podivnými smlouvami s neméně podivnou společností BusLine a neochota většiny politiků to řešit. přitom jde o takové peníze, které Liberec nikde jen tak nenajde a které by mohly ve městě vyřešit mnohé.

Už i na kraji pochopili, co znamená spolupráce s dopravní společností BusLine. Firmou, která sice úzkostlivě tají své skutečné majitele, ale o to větší styky má s politiky napříč téměř všemi politickými stranami. Naše organizace (KPKP) se to snažila říkat roky, dostalo se jí jen urážek od politiků, kteří dnes chtě nechtě musí přiznat, že tudy cesta nevede. Nevadí, lepší pozdě nežli později.

Hejtman Martin Půta si zaslouží uznání, že nakonec prosadil to, že Liberecký kraj (snad) bude mít svého dopravce. Možná mu situace s BusLine přerostla přes hlavu, a to i ve vlastní straně, kde má BusLine v podobě Vladimíra Mastníka nebo Marka Pietera horlivé zastánce a po letech musel uznat, že mít vlastní (veřejnou) dopravu s vlastní (veřejnou) kontrolou, kam jdou a nejdou vlastní (veřejné) peníze, je přeci jen lepší řešení.

Otázka je, proč to nechce dojít i libereckým politikům. Proč se nechtějí rozejít s firmou, která nepokrytě městský rozpočet vysává o desítky milionů víc, než by musela a stejně nepokrytě i městu vyhrožuje. Přitom za BusLine v Liberci stojí i Půtovi spolustraníci ze Starostů pro Liberecký kraj, ovšem ne sami. Podivná dopravní firma má své pevné spojence mezi KSČM, ODS i (ex)ANO, které se velice rychle etablovalo do zákulisních struktur liberecké politiky.

Důvod je nasnadě a je dvojí. Za prvé se většina libereckých stran s BusLine svezla a nyní jednoduché přetrhat pouta minulosti. Stačí se podívat, kdo je podepsán pod těmi všemi smlouvami, jejichž nevýhodnost pro město si už dnes nedovolí nikdo zpochybnit. Stejně tak je zřejmé, kdo jak a pro co hlasuje buď v dopravním podniku nebo zastupitelstvu. Ukazovat na sebe a říkat: za tohle můžu já, to bolí pokaždé. A o vazbách ze zákulisí hokejových skyboxů ani radši nemluvit…

Za druhé jde o politickou ješitnost. Přiznat nenáviděné opozici, kterou Změna pro Liberec, ač sedí na radnici, pro většinu stran, které se kvůli ní musely vytrhnout z poklidného bahna místní politiky, je, že měla pravdu, bolí stejně jako ukázat na svoje vlastní hříchy z minulosti. Na kraji se to ale povedlo, v Liberci to ovšem vypadá, že nikoliv.

Zákopy jsou vykopány moc hluboko. Přitom nejde o málo, ale o desítky a v řádu let stovky milionů korun, za které by ve městě mohlo být stokrát více než jen luxusní vily předních hráčů BusLine. Spravedlivými platy pro řidiče a další zaměstnance dopravního podniku počínaje…

 

 

 

 

Komentáře vytvořeny pomocí CComment


Provoz webu je podpořen Ministerstvem spravedlnosti ČR v rámci dotačního titulu „Prevence korupčního jednání“ 

                                                                                                                                                       

Činnost webu podpořila Nadace OSF v rámci programu Active Citizens Fund, jehož cílem je podpora občanské společnosti a posílení kapacit neziskových organizací. Program je financován z Fondů EHP a Norska.

The project is being supported by the Open Society Fund Prague from the Active Citizens Fund. The programme promotes citizens’ active participation in the public life and decision making and builds capacities of civil society organizations. The Active Citizens Fund is financed from the EEA and Norway Grants.

 

                                                    

                                                                              

Copyright © 2016 Náš Liberec;