Bezesporu nejdůležitější politickou událostí Liberce posledního týdne je oficiální vypovězení koaliční smlouvy ze strany na radnici vládnoucí Změny pro Liberec. Všem bylo jasné, že to musí přijít a nemálo lidí si přálo, aby to přišlo i dříve.

 

Důvodem, proč zástupci Změny pro Liberec, vypověděli koaliční smlouvu je na prvním místě problematická osoba primátora Tibora Batthyányho, kterého kvůli jeho chování už stačili vyhodit i z domovského hnutí ANO, za které byl zvolen.

Změna tak prohrává sázku na nové tváře, se kterými po volbách 2014 utvořila koalici na radnici. Možná i jim dnes došlo, že (tak jako i v jiných městech) se do politiky nedostali žádní „odborníci ze soukromé sféry“, ale především kariéristé, pro které byla popularita kontroverzního miliardáře Andreje Babiše šancí, jak uniknout vlastním existenčním problémům a získat pohodlná a dobře placená místečka.

Jistě to neplatí o všech členech ANO a jistě ne ani o všech v Liberci, ale Batthyány a jeho nejbližší kamarila rozhodně už dávno nesplňuje (a nikdy nesplňoval) kritéria pro výkon vážené funkce, kterou primátor pátého největšího města republiky jistě je. Příkladem není jen jeho buranské chování a noční posilněné výkřiky na facebooku, politikaření, věrolomnost a podrazy, ale zejména destruktivita, se kterou stihl ohrozit několik projektů. Prostě když něčemu nerozumím, o to více dělám ramena a křičím - jednoduchá zásada všech populistů a loserů...

Taky rychlost, se kterou předvolební „bojovník proti Synercity“ obrátil a padl si do náruče s lidmi jako je Jiří Kittner, vypovídá své. Ostatně po celou dobu to vypadá, jako by spíš pracoval na své budoucí kariéře, o to rychleji od momentu, kdy ho Babiš vyhodil na dlažbu. Bude jistě zajímavé, kde se upíchne, až se vrátí z radnice do své oblíbené pavlovické hospody a všichni ti, kteří mu dnes kvůli funkci podlézají, si ho na minutu smažou z adresáře.

Změnařům, kteří si až moc dlouho nechali od primátora a dalších na zádech štípat dříví (až tím znechutili i část svých příznivců), teď asi jen trpce dochází, že měli pravdu ti, kteří je varovali, že primátor není žádný manažer,ale pitoreskní sídlištní postavička a že si zadělávají na pěkný malér. Teď se musí modlit, aby to nebyl jejich malér poslední. Proto se primátora chtějí zbavit co nejdřív.

Bohužel zejména pro Liberec, tehdejší osobní animozity na obou stranách a ještě čerstvé rány z puče roku 2011, jim nedovolili sesednout dohromady s lidmi ze Starostů, ČSSD dalších stran. Možná by vývoj posledních dvou let, který ukázal, co jsou zač a koho někdy mohou přinést populistická hnutí, mohl mít ale stmelovací efekt. Po Babišovi s Batthyánym by mohl přijít třeba Okamura s bůh ví kým...

Liberec i Liberecký kraj se staly místem, kde byla pro včerejší Mezinárodní romský den vyvěšena romská vlajka. Všem agresivním hlupákům a internetovým hrdinům navzdory. Za druhé světové války bylo zejména ve Střední Evropě nacisty a jejich spojenci povražděno na milion Romů a Sintů, na což také upozornil první romský kongres, který se konal v sedmdesátých letech a na jehož počest byl Mezinárodní romský den ustanoven.

Zástupci Starostů na kraji a představitelé Změny, kteří (v Liberci přes odpor exANO, kteří si zahráli na strunu lidového rasismu, jednak z vypočítavosti, jednak věrni vlastnímu intelektuálnímu zázemí) vlajku vyvěsili si zaslouží uznání. Moc politických bodů jim to nepřinese. Ale rozhodně jde o odvážný a správný krok v době, kdy ze všech děr, hospod a internetových stok derou na světlo demagogičtí nahnědlí křiklouni, pro které je demokracie a humanismus sprosté slovo.

Jaroslav Tauchman

Komentáře vytvořeny pomocí CComment


Provoz webu je podpořen Ministerstvem spravedlnosti ČR v rámci dotačního titulu „Prevence korupčního jednání“ a Nadačním fondem nezávislé žurnalistiky (NFNZ).

                                                                                                                                                       

Činnost webu podpořila Nadace OSF v rámci programu Active Citizens Fund, jehož cílem je podpora občanské společnosti a posílení kapacit neziskových organizací. Program je financován z Fondů EHP a Norska.

The project is being supported by the Open Society Fund Prague from the Active Citizens Fund. The programme promotes citizens’ active participation in the public life and decision making and builds capacities of civil society organizations. The Active Citizens Fund is financed from the EEA and Norway Grants.

 

                                                    

                                                                              

Copyright © 2016 Náš Liberec;