Na poslední týden, dva nebude hejtman Půta vzpomínat v dobrém. Během pár dní se na něj sesypala celá řada mediální kritiky, v čele s rozhodnutím policie doporučit začít jeho stíhání pro korupci. Ač hejtman, dle svého tvrzení, jako obvykle za nic nemůže, všechny případy mají stejný jmenovatel – opilost mocí.

 

Jako první přišla již v týdnu předminulém zpráva, že kraj vynaloží zhruba půl milionu korun na služby spřízněné PR agentury, která bude učit krajské dámy a pány radní, jak se schovat k novinářům a jak čelit kritice. Že jejich služeb, placených z kapes daňových poplatníků, bude využívat sám hejtman namočený v korupční aféře nebo jeho kolegové, kteří si tak rádi tykají s místními kmotry, je nabíledni.

Kdo by si ale ještě před pár lety pomyslel, že se takto bude chovat ten tehdy mladý, sympatický hejtman z Hrádku, který přesně pro stejně papalášské manýry (právem) kritizoval tehdejší modro-oranžové krajské vládce. A korunu tomu dal ještě tvrzením, že těch necelých půl milionu je vlastně marginalita.  Jak trefně poznamenal zkušený novinář z Mladé fronty  – bylo to nevkusný výsměch 95% obyvatelům Libereckého kraje, pro které taková částka znamená minimálně dva roky práce. Inu moc a peníze mění charaktery…

Nejzávažnější rána přišla v půlce týdne. Policie, která již koncem loňského roku dokončila vyšetřování rozsáhlé kauzy tunelování evropských dotací, předala po prostudování materiálů právními zástupci obviněných spis státnímu zástupci s tím, že doporučuje žalovat 13 lidí a čtyři firmy. Mezi nimi je i Martin Půta.

Prostě už to přestává být legrace, a ač hejtman stále dokola opakuje ublíženou a zároveň výhružnou mantru, jak to na něj někdo ušil – aniž by svým konspiračním teoriím kdy dodal váhu jediným podloženým tvrzením či důkazem, vypadá to, že se na d jeho hlavou přeci jen stahují mračna. Je bez debat, že jeho úzkostlivé lpění na placených funkcích při okolnostech, které vyšly najevo (hejtmanovy utajené schůzky s lobbisty, lhaní atd.) posouvá politickou kulturu tohoto kraje i země hluboko na Východ a jednou budou v učebnicích politologie jména jako Půta a Rath stát vedle sebe.

Shodou okolností tento týden definitivně ukončila policie i vyšetřování korupční kauzy ředitele liberecké nemocnice Luďka Nečesaného se stejným závěrem – doporučila obžalovat jeho i jeho ženu pro korupci a praní špinavých peněz. Kdo by ale mohl po něm chtít zodpovědnost běžnou na Západ od nás, když všichni, majíce na mysli volební výsledky, drží basu s hejtmanem obviněným ze stejných činů?

Zajímavá je i snaha o to, aby se v oficiálním zápise z jednání Krajské nemocnice Liberec neobjevilo, jak moc velký byl nesouhlas s instalováním hejtmanova kamaráda do klíčové funkce předsedy představenstva. Upravovat takovým způsobem archivační historii, když všichni vědí, jak velký nesouhlas  s jmenováním Pavla Marka byl a je, to chce pořádně kachní žaludek a zarazí to u politiků, kteří se o to hlasitěji ohání demokracií a transparentností.

Za zmínku stojí ještě začátek konce staroslavné jasanové aleje mezi Raspenavou a Krásným lesem. Každý, kdo ji zná, ví, že jde co cca 2 km dostatečně širokou silnici, jejíž kultivace se dala vyřešit i jinak.. Motoristé toužící po těch pár stovkách metrů řítit se sto a větší kilometrovou rychlostí asi přeci jen mají více hlasů, se kterými je nutno počítat. Ale to je všechno o tom vztahu k vlastnímu kraji a jeho historii, byť se toho na předvolební billboardy vejde, až hanba…

Je toho prostě víc a na poslední únorové letošní dny jistě současný hejtman nebude vzpomínat v dobrém. Nicméně stále stojí na začátku svého druhého volebního období a je jen na něm, zda si ho budou lidé pamatovat jako toho Martina Půtu ze začátku jeho kariéry nebo bude pokračovat současnou cestou, která vede až k jeho předchůdcům.

 

Jaroslav Tauchman

 

Komentáře vytvořeny pomocí CComment


Provoz webu je podpořen Ministerstvem spravedlnosti ČR v rámci dotačního titulu „Prevence korupčního jednání“ a Nadačním fondem nezávislé žurnalistiky (NFNZ).

                                                                                                                                                       

Činnost webu podpořila Nadace OSF v rámci programu Active Citizens Fund, jehož cílem je podpora občanské společnosti a posílení kapacit neziskových organizací. Program je financován z Fondů EHP a Norska.

The project is being supported by the Open Society Fund Prague from the Active Citizens Fund. The programme promotes citizens’ active participation in the public life and decision making and builds capacities of civil society organizations. The Active Citizens Fund is financed from the EEA and Norway Grants.

 

                                                    

                                                                              

Copyright © 2016 Náš Liberec;