Tygři a kohoutky

Je to zhruba měsíc, co Liberec ovládlo sportovní nadšení ze skvělých úspěchů zdejších hokejistů, kteří poprvé v historii a zaslouženě dosáhli na mistrovský titul. Jen málokdo si dovolil zmínit, že za libereckým hokejem, který dává radost tisícům fanoušků, je systém, který současně bere stovkám tisíc lidí z kapes po tisících. Systematicky a vlastně už desítky let. Ukázalo se to i tento týden, kdy politici skrze personální politiku opět zajistili to, že si průměrná domácnost v Liberci a celém kraji ročně a nedobrovolně připlatí o pěkných pár tisíc než jinde. Proti tomu je radost z fandění přeci jen trochu málo.

Nadšení z titulu opadlo, většina politiků, která v sobě v době historického úspěchu hokejistů Bílých tygrů objevila kované hokejové fanoušky (od primátora,přes hejtmana až po předsedkyni KSČM, aby se politické bizarnosti učinilo za dost) už se také uklidnila. Škoda, že u politiků neprovází takové nadšení řešení skutečných společenských problémů. Zvlášť v Liberci, kdy současný primátor před dvěma lety před volbami na billboardech, jako Tibor Synerobijce, sliboval všem nastolení férových podmínek ve městě. Dnes je to on, kdo prosazuje lidi spojené se Synerem do klíčových funkcí ve správě veřejných peněz. Férové podmínky, ale jak pro koho. Důležitější je ale asi být vidět při fandění v aréně, to zajistí znovuzvolení víc…

Jediným, kdo se snaží kout železo sportovního úspěchu je samotná společnost Syner, ale způsob, kterým to předvádí na svém webu spíš než co připomíná normalizační propagandu a upocenou snahu dát aspoň nějaký pozitivní lesk podnikatelům, kteří Liberci svými styky a vlivem na politiku ušili pořádný z ostudy kabát a způsobili mu i řadu problémů.

Vedle radosti z hokejového vítěství, ale nad městem zůstává řada potíží, které mají s libereckým hokejem společný jmenovatel právě ve jménech jeho vlastníků. Je to například i samotná hokejová aréna, jejíž vznik je spojen s prodejem spalovny (kdy město přišlo o zlatonosnou slepici ve prospěch finanční skupiny PPF) a kterou nestandardně do dneška dotuje město a pomáhá tak soukromému byznysu. Město rovná se kapsy občanů, pochopitelně.

Nejde jen ale o arénu a podezřelé zakázky. Jsou zde i přísavky do kapes lidí méně znatelné, o to však nevyhnutelnější. Jedná se například o odpadové hospodářství (o tom někdy příště) a také vodu. Není bez zajímavosti, že tyto oblasti, bez kterých se nikdo neobejde, byly těmi, které byly privatizovány a ovládnuty zdejšími organizovanými podnikatelskými skupinami v první řadě. Jako by si na severu Čech zdejší podnikavci vzali příklad z jihu Itálie, kde odpady a voda jsou pevně v rukou zase tamních organizovaných podnikatelských skupin.

Tento týden posvětila většina libereckých zastupitelů (z koaličního ANO a opozičních ODS, ČSSD, Starostů pro Liberecký kraj) jmenování bývalého primátora Jiřího Kittnera do dozorčí rady Severočeské vodárenské společnosti (SVS). Jiří Kittner tam působil a působí roky, stejně, stejnou politikou i cenami vody. Těžko říct, za koho tam sedí, ale nebude to zas tak nesnadné odhadnout. Voda je na severu Čech dlouhodobě nejdražší v celé zemi a ze zisků SVS pak dostávají nepříliš tranparentním způsobem zakázky za stovky milionů Kittnerovi spolustraníci z ODS (kmotři Ústeckého kraje Oulický, Novák, Raad, Řebíček) i jeho domovský Syner.

Liberečané mají tak, zdá se, dvě jistoty: na hokej bude peněz dost, protože bude dost zakázek od SVS. Sice asi neproběhnou standardním výběrovým řízením, ale půjde o pěkných pár stovek milionů. Druhá jistota je, že průměrná liberecká domácnost (či domácnost v celém kraji) zaplatí na vodě o nějakých 4 až 5 tisíc korun ročně víc, než je tomu jinde za srovnatelných podmínek. Pomůže jim k tomu každé otočení kohoutkem, každé spláchnutí. Škoda, že si o těch tisícíh nebudou občané moci rozhodnout sami. Třeba by za ně na ten hokej či fotbal šli také, třeba ale ne…

 Jaroslav Tauchman

Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Kdo pozorně sleduje korupční kauzu kolem kostela sv. Máří Magdalény v Liberci, nemohl být překvapen přiznáním hlavního obžalovaného, tedy stavebního gigantu Metrostav. Navzdory mediálnímu
Je rozhodnuto. Liberec bude stavět nejdražší bazén v historii země a možná celé střední Evropy. Kdo si tedy myslel, že současná koalice, ve které
Poslanci po dlouhých měsících schválili zpřísnění lex Babiš. Principiálně je to dobře – kumulace mediální moci v rukou politiků není správná a je třeba
V Liberci a v Libereckém kraji staví ty nejlukrativnější veřejné zakázky de facto stále stejná skupina stavebních firem. Kdo si myslí, že mezi sebou