Téma hazardu opět trochu rozvířilo vody městské politiky. A tentokrát ne jen mezi koalicí a opozicí, ale i uvnitř koalice. Nehledě na politické hrátky těchhle s támhle těmi je situaci opravdu potřeba řešit. Politická vedení města za posledních 15 let nechala hazard bujet, strkala hlavu do písku nebo jen prováděla nic neříkající kosmetické úpravy. Hazard je ale mor, který devastuje nejen závislé gamblery, ale i jejich nejbližší, stejně tak jako celé obce. Kdo bude mít odvahu s ním skoncovat, nedočká se asi politických vavřínů, ale městu skutečně pomůže.

Opozice (právem) vyčítá koalici,že za rok a půl své vlády s hazardem zatímvůbec nehnula. To je pravda. Koalice vyčítá (právem) opozici, že její regulace hazardu za volební období, kdy byla u moci, bylo jen kosmetické divadélko a že v drtivém případě „zavírala“ jen místa, kde by hazard mohl být a ne skutečné herny, kterých stále zůstalo na 90. To je také pravda. Primátor začal po zastupitelské kritice, která byla rovněž pravdivá, znovu kontrolovat herny. Od zastupitelů (včetně těch koaličních) zase (právem) zní, že primátorův systém ohlášených kontrol je k ničemu, že to pak žádné kontroly nejsou. Pravda, pravda a nic než pravda.

Takže zatímco se politici v Liberci napadají, kdo proti hazardu bojuje skutečně a kdo jen na oko, hazardní byznys v Liberci nerušeně vzkvétá a tahá po sta milionech z kapes Liberečanů. Koaliční Změna pro Liberec zveřejnila vyhlášku, která je výsledkem práce mezistranické komise připravená a která by s hazardem, zdá se, skutečně výrazně zatočila. Sice se jí zástupci ODS v komisi snažili házet klacky pod nohy, ale nakonec vznikla a souhlasila s ní většina stran a slibuje razantní omezení hazardu na počet dvou tří kasín ve městě, které by byly pod kontrolou a snad i řádně a pořádně zdaněné.

Vize to není zlá, rozhodně to je víc, než se dosud událo i víc, než nekonečné debaty o hazardu,jeho škodlivosti (která je nepopiratelná a devastující) či plánované primátorské kontroly. Teď už bude jenom na tom, zda bude dostatek politické vůle podobně radikální vyhlášku přijmout. A v Liberci se můžeme jen modlit, aby to dopadlo jako v sousedním Jablonci, kde před volbami všichni slibovali konec heren, aby po volbách tamní ODS, ČSSD, TOP 09 a Nová budoucnost přišly na to, že vlastně nějaké ty herny povolovat budou. A ne zadarmo. Kam a za kým ty peníze v Jablonci jdou, asi netřeba hádat dvakrát.

Ono nepůjde v Liberci o málo. Hazard sice devastuje tisíce občanů a jejich rodin, ničí a devalvuje celé ulice a čtvrti, má zásadní podíl na růstu kriminality ve městě a prospěch přináší jen pár majitelům heren se sídlem od Liberce přes Prahu až do Albánie, ale zároveň jako daň sype pár desítek milionů do městské kasy a nebude lehké je každý rok najít jinde. Nehledě na to, že pár politiků i firem, co pár stran de facto ovládá z nájmů heren slušně prosperuje. Nicméně ničivý důsledek hazardu je natolik výrazný, že je prostě úkolem (skutečných) politiků najít jiné zdroje. Ale jistě to jde. Třeba vypovězením nevýhodných smluv. Začít semůže třeba u arény. Ale to chce odvahu..

Jaroslav Tauchman

Komentáře vytvořeny pomocí CComment


Provoz webu je podpořen Ministerstvem spravedlnosti ČR v rámci dotačního titulu „Prevence korupčního jednání“ a Nadačním fondem nezávislé žurnalistiky (NFNZ).

                                                                                                                                                       

Činnost webu podpořila Nadace OSF v rámci programu Active Citizens Fund, jehož cílem je podpora občanské společnosti a posílení kapacit neziskových organizací. Program je financován z Fondů EHP a Norska.

The project is being supported by the Open Society Fund Prague from the Active Citizens Fund. The programme promotes citizens’ active participation in the public life and decision making and builds capacities of civil society organizations. The Active Citizens Fund is financed from the EEA and Norway Grants.

 

                                                    

                                                                              

Copyright © 2016 Náš Liberec;