Krajské volby se úprkem blíží stejně jako se ty komunální vzdalují. Nejlépe je to vidět na téměř každém klíčovém hlasování, kdy leckteří politici opouští své postoje z minulých voleb, aby si připravovali půdu pro nastávající. Stejně tomu tak bylo i v včera v Liberci, který měl jedinečnou možnost radikálně omezit hazard ve městě, které je jím nasáklé jako houba. Ale přes všechny srdceryvná vyznání, jak nikdo nechce hazard, nakonec jen málo pro jeho omezení hlasovalo. Vlastní štěstíčko je bližší než neštěstí jiných a města jako celku, marná sláva.

Zastupitelstvo jako celek se protáhlo tentokrát jen do půl desáté večer, což při letošních vedrech bylo o to příjemnější. Naštěstí se neopakoval scénář z minulého měsíce, kdy se muselo konat zastupitelstvo náhradní, protože se předložené body nestihly projednat v jeden den. Nepovedlo se to zařídit ani Michalu Hronovi ze Starostů pro Liberecký kraj, byť ten se o to svými tradičními (a tradičně detaily do úmoru pitvajícími) připomínkami opět, podporován svými mladšími kolegy, snažil, seč mu síly stačily.

Během tradičního vystoupení občanů měl opět i svůj osobitý přednes i obyvatel Rochlic, pan Grossmann, který si svou mediální slávu založenou na až nechutném pronásledování náměstkyně Karolíny Hrbkové (Změna pro Liberec) náležitě užívá. Kdo měl nějaké pochyby o tom,zda mu přeci jen nejde o blaho města a veřejný pořádek, po jeho včerejším entrée musí vidět, že tyto věci jsou až daleko za exhibicí, snahou o konflikt a agresi a až patologickým zájmem o jednu osobu. Je to vlastně smutné, ale ostudné je, jak z téhle situace dokáží těžit někteří zastupitelé, pro které je „užitečným idiotem“ v jejich mocenském boji. Strážci okresní morálky se zase jednou předvedli v plné kráse...

Daleko horší než neposekaná tráva ale bude, zdá se, situace lidí bydlících na a okolo Třídy 1. máje. Na základě rozodnutí a povolení z dob primátorování Jiřího Kittnera zde bude zdejší známá společnost Syner stavět rozsáhlou zástavbu nahrazující zbouranou historickou ulici. Odnesou to ale zdejší obyvatelé, kteří se kvůli cizímu zisku, dostanou do doslovného vězení okolních domů.

Hlavním bodem ale bylo projednávání omezení hazardu ve městě. Šlo o výsledek desetiměsíční práce komise složené ze zástupců všech stran. Proti jejím výsledkům a včera předloženému návrhu byl jen zástupce ODS. Vypadalo to, že si Liberec od hazardu skutečně uleví, primátor Tibor Batthyány se dokonce nechal fotit při své jediné „kontrole“ heren, mluvil o omezení hazardu, stejně jako hazard proklínali všichni zastupitelé napříč politickými stranami. Sice tu byly pozměňovací návrhy – například od ODS, který byl k hernám přívětivější, nakonec šol na hlasování ale ten nejpřísnější, původní – výsledek práce mezistranické komise.

A co se nestalo? Spousta těch hlasitých odpůrců hazardů se buďto alibisticky zdržela nebo rovnou hlasovala proti, tedy PRO zachování hazardu ve městě, který znamená špínu,kriminalitu, lidská neštěstí, ale také něčí tučné zisky. A mezi nimi nebyl nikdo jiný než primátor Tibor Batthyány, který ještě v týdnu volal v médiích po omezení hazardu. Včera po boku ODS prosadil jeho další fungování se všemi důsledky. PRO zrušení heren a radikální omezení hazardu ve městě hlasovalo jen 17 zastupitelů -ze Změny pro Liberec, část KSČM, část ANO i část Starostů pro Liberecký kraj. Výsledky hlasování naleznete ZDE.

Důvody (dalšího) podrazu části ANO v čele s Tiborem Batthyánym uvnitř koalice jsou minimálně dvojí. Ten první je politický: kampaň proti hazardu byla zejména prací Změny pro Liberec a kdyby se podařilo skutečně takto hazard omezit, nemohly by to její rivalové v nadcházejích krajských volbách přenést přes srdce. Škoda, že tak byla shozena práce celé mezistranické skupiny a škoda, že kvůli nízkým politickým čachrům pokvete špinavý byznys s lidským neštěstím a kriminalitou dál.

Druhý důvod je pragmatičtější. Na hazard mají navázané zisky různé podnikatelské skupiny, které mají své nitky ve zdejších stranách. A nejde jen o největší kasino v paláci Syner a nejde jen o to, že Syner dávno nemá slovo jen u ODS. Důvod pro zachování špinavého herního kšeftu je to ovšem stejně nehezký jako ten první. Oba jsou ale pochopitelně spojeni zájmy o politické přežití a výši z toho plynoucích prebend. Spletenci politických stran, podnikatelských zájmů a hazardu se ale budeme věnovat příště. To téma je příliš vážné.

Jaroslav Tauchman

Komentáře vytvořeny pomocí CComment


Provoz webu je podpořen Ministerstvem spravedlnosti ČR v rámci dotačního titulu „Prevence korupčního jednání“ a Nadačním fondem nezávislé žurnalistiky (NFNZ).

                                                                                                                                                       

Činnost webu podpořila Nadace OSF v rámci programu Active Citizens Fund, jehož cílem je podpora občanské společnosti a posílení kapacit neziskových organizací. Program je financován z Fondů EHP a Norska.

The project is being supported by the Open Society Fund Prague from the Active Citizens Fund. The programme promotes citizens’ active participation in the public life and decision making and builds capacities of civil society organizations. The Active Citizens Fund is financed from the EEA and Norway Grants.

 

                                                    

                                                                              

Copyright © 2016 Náš Liberec;