Veřejností v Liberci hýbe kauza, tolik typická pro letní sezónu, která si vysloužila název okurková. Jedná se spor o to, zda „pláž“ před libereckou radnicí je pláž nebo jen pískoviště. Typická letní hloupost okresní politiky, která ukazuje její hašteřivé stránky, někdy i upřímnou snahu o dění ve městě, jindy zase předvolební pózerství. Ať dopadne spor o pláž tak nebo onak, už teď je jasné, že celá akce odkryla i ty nejhorší stránky v myslích lidí, temnější než voda z jizerských rašenilišť. A ti, kdo si užívají skutečných plážích, se mohou dál jen smát.

Ono je vcelku jedno, zda akce s „pláží“ stála 50 nebo 100 tisíc, když přinese radost obyvatelům Liberce, zejména těm nejmenším, během nadcházejícího parného léta, jenom dobře. Pro městskou kasu to nejsou žádné výdaje, zejména třeba ve srovnání s miliony a miliony, kterými dotuje sportovní a „kulturní“ byznys zdejší kleptokracie. Ale zdá se, že sáhnout třeba na arénu je mimo odvahu i současné politické reprezentace. A vypadá to, že zejména ANO a primátor (předvolební synerobijce Tibor) dělají vše pro to, aby zajeté modely podještědského dotačního kapitalismu fungovaly dál.

Ve městě je také rozhodně daleko více skutečných kulturních míst, prostorů, ale i spolků, které si zaslouží větší pozornost, než je „pláž“, avšak volby se blíží neúprosným tempem, tak je třeba být lidový a nenáročný. Ale abychom nebyli nespravedliví, tak například sousední náměsté před kostelem sv. Antonína se prý má v dohledné době dočkat návratu barokní morového sloupu od Matyáše Bernarda Brauna, který se desetiletí krčí v zahradě za kostelem Nalezení svatého kříže, tak uvidíme.

Rozhodně nejhorší zprávu o stavu liberecké demokracie ale podala „kauza pláž“ na sociálních sítích a v diskusích pod články v médiích. Vyplavilo se zde tolik rasistické, ubohé a přímočaře zlé špíny, že by to otrávilo Nisu na sto let dopředu. Stojí za zamyšlení, kolik je nahromaděné nenávisti v lidech, když dokáží s takovou neskrývanou agresí útočit na smějící se a hrající se děti, jejichž jediným reálným proviněním je jejich chudoba a barva kůže.

Ta zloba a brutalita výroků „slušných lidí“ vůči dětem cahtajícím se vodě nebo lezoucím v písku dává dostatečně vypovědět o zuboženosti české duše, o její nespokojenosti a nejistotou v době, která slibovala pravdu a lásku a přivedla stres a exekutory. Ti nejslabší ze sousedství jsou vždy oblíbený cíl, majitelé mezinárodních lichvářských společností, jejichž jména nesou arény jsou hůře a pro jedince těžko zasažitelní.

A tady leží velký úkol pro politiky, tedy pro ty skutečné, ne pro ty, kteří se vidí jako dobře zajištěné loutky zmíněné i jiné kleptokracie. Pokud nezačnou řešit skutečné problémy, které svazují a dusí společnost, pod Ještědem i jinde, videomapping ani pláže nepomůžou. Chce to ale více odvahy a jít a postavit se i těm, kteří si užívají skutečných pláží v daňových rájích. Pláží, moře a palem opravdových, písku pozlaceného dřinou a stresem těch doma.

Jaroslav Tauchman

Komentáře vytvořeny pomocí CComment


Provoz webu je podpořen Ministerstvem spravedlnosti ČR v rámci dotačního titulu „Prevence korupčního jednání“ a Nadačním fondem nezávislé žurnalistiky (NFNZ).

                                                                                                                                                       

Činnost webu podpořila Nadace OSF v rámci programu Active Citizens Fund, jehož cílem je podpora občanské společnosti a posílení kapacit neziskových organizací. Program je financován z Fondů EHP a Norska.

The project is being supported by the Open Society Fund Prague from the Active Citizens Fund. The programme promotes citizens’ active participation in the public life and decision making and builds capacities of civil society organizations. The Active Citizens Fund is financed from the EEA and Norway Grants.

 

                                                    

                                                                              

Copyright © 2016 Náš Liberec;