Změna vytáhla pořádně silný kalibr. Odvolání krajského radního Vladimíra Mastníka (SLK) pro dopravu. Ne, že by si to dotyčný a jeho partneři v krajské vládě nezasloužili, zejména potom, jak umetají cestičku anonymní firmě, která ovládá za hodně veký peníz z veřejné kasy krajskou dopravu. Jen to možná mohlo přijít dříve. Radní Mastník ale může zůstat v klidu, v autobuse se značkou Busline jedou totiž téměř všichni politici, nejen jeho Starostové.

Kdyby přišli Změnaři s odvoláním radního Mastníka o pár měsíců předem, mohli si ušetřit, že je budou ostatní obviňovat z pouhého předvolebního populismu. O tom, že kraj měl postupovat tak, že celou desetiletou zakázku zruší a vypíše pořádně a znovu rozhodl ÚOHS již před Vánoci a ostatně tak potvrdil, co jsme na našem webu říkali již dlouho.

Ostatně tvrdil to i před dvěma lety, když KPKP vydalo kdopravní zakázce své stanovisko, hejtman Martin Půta (SLK), ale opět jen mravokárně říkal do médií, v reálu dělal se svými kolegy s radním Mastníkem v čele vše proto, aby byl zachován status quo a v kraji dopravě dominoval stále Busline s cenami vysoko nad těmi, které byli nabízeny. Je dobré si také vzpomenout,jak sám hejtman brojil proti vztahům kraje a Busline, když byl v opozici. Ale jak už to je dávno..

Vladimíra Mastníka bylo na místě odvolat ale například už loni v létě, když jsme jej přistihli, jak se se svými kolegy nechá zvát Miroslavem Peltou na VIP zájezdy, aby pak kolegy Pieterem aPůtou lhali jako malí kluci. Ale ono nešlo jen o to trapné lhaní. Je to právě Busline, který patří mezi klíčové sponzory Peltova fotbalového týmu (a Bílých tygrů v Liberci), bez toho získávat podezřelé a předražené zakázky na Liberecku prostě asi nejde.

Radní Mastník ale může zůstat v klidu, Busline má své styky s politickými stranami zmáknuté na jedničku a mezi jeho politické koně nepatří jen Starostové pro Liberecký kraj, ale drtivá většina stran Libereckého kraje. I tom jsme dávno informovali. Zajímavé ale také je, jakým způsobem si tato firma, jednou sídlící na Grenadinách, jednou na Kypru, kupuje či rovnou zakládá vlastní odbory, o tom ale až příště.

V Liberci i Jablonci to vypadá, že se čerpání dotací na Integrovaný plán rozvoje území (IPRÚ) ve výši 2,6 miliard proběhne v pořádku. Ministerstvo je se stavem příprav spokojeno a nemá s tím problém. To je dobrá zpráva pro obě města i přilehlé obce, protože jde opravdu o hodně velký balík peněz, který může tomuto území zásadně pomoci.

Úsměv asi zmrznul na tvářích liberecké opozici, která loni v létě vyhlašovala, jak je čerpání peněz ohroženo či dokonce zmařeno, rovněž se žádala hlava odpovědného náměstka a podobně.. Ale to není nijak ojedinělá ukázka politického boje. Liberecká koalice teď zase bude muset hlídat to, aby neopakovala chyby svých předchůdců, kteří na podezřelých projektech prošustrovali desítky milionů a město tak muselo vracet zhruba 200 milionů korun. Protože i práce na liberecké radnici se jí bude počítat do krajských voleb, kdy už nyní je jasné, že při nich bude pořádné horko.

Jaroslav Tauchman

Komentáře vytvořeny pomocí CComment


Provoz webu je podpořen Ministerstvem spravedlnosti ČR v rámci dotačního titulu „Prevence korupčního jednání“ a Nadačním fondem nezávislé žurnalistiky (NFNZ).

                                                                                                                                                       

Činnost webu podpořila Nadace OSF v rámci programu Active Citizens Fund, jehož cílem je podpora občanské společnosti a posílení kapacit neziskových organizací. Program je financován z Fondů EHP a Norska.

The project is being supported by the Open Society Fund Prague from the Active Citizens Fund. The programme promotes citizens’ active participation in the public life and decision making and builds capacities of civil society organizations. The Active Citizens Fund is financed from the EEA and Norway Grants.

 

                                                    

                                                                              

Copyright © 2016 Náš Liberec;