Martin Půta

Už i nám se dostalo policejní sdělení, které navzdory vlastním pohoršeným prohlášením, novinářům dodal sám z korupce obviněný hejtman Libereckého kraje Martin Půta. Leckoho šokuje slovník a vůbec styl komunikace hejtmana, který si dlouhou dobu pečlivě pěstoval image slušného a transparentního politika. To všechno jsou ale prkotiny a nicotnosti oproti tomu, co ve skutečnosti odposlechy o fungování některých zdejších politiků a stavební lobby vypovídají. A co je v Liberci tak běžné a dlouho známé.

 

To, že někdo do telefonu říká „ty vole“, „debil“ nebo „nasranej“ je úplně normální a je falešné se nad tím jakkoliv pohoršovat. Liberec i ostatní města jsou plná slušných a poctivých lidí (a často chudých, protože právě poctivých), u jejichž každého druhého slova by strážci okresní morálky omdlévali zděšením. S vulgarismy je to stejně jako se šaty – nedělají člověka a často ten nejvybranější gentleman s motýlkem a dvorní etiketou bývá ten největší lump, který tomu „sprosťákovi“ v neumazanějších montérkách co do morálky nesahá ani po kotníky.

Stejně tak je jedno, s kým se kdo kamarádí. Proč by se hejtman nemohl kamarádit s lidmi ze stavebních firem? Je to jeho věc a nikdo mu do toho nemá co mluvit, ať se kamarádí třeba s princem z Persie. Ale jen to té chvíle, kdy tahle kamarádství začnou mít vliv na moc, kterou mu byla svěřena.

Skutečná neslušnost tkví v něčem jiném. Ve lžích a pokrytectví. A zdá, že se hejtman Půta do vlastních lží trochu zaplétá a jeho výmluvy začínají být trapnější než komentáře Aleny Roubalové ze Syneru. Na jednu stranu tvrdí, jak mu byl celý projekt (na který naše organizace ukazuje od roku 2009) podezřelý od začátku a jak dělal vše pro to, aby měl přísnější dozor. To je ale v ostrém kontrastu s realitou, které odhalily policejní odposlechy. Ty jasně dokazují Půtovu velikou snahu peníze pro projekt získat.

Hejtman kraje se prostě nemůže chovat jako lobbista stavební firmy. Ale přesně tak se Martin Půta choval. Alespoň to tak vypadá z toho, co mu dnes vytýká policie a podkládá to odposlechy. Hejtman Půta organizuje divadlo před dalšími hodnotiteli, kde má primátorka a „prověření“ úředníci vypovídat, jak se bez kontroverzního projektu zhroutí všechny dotace pro Liberec, lobuje u ostatních hejtmanů a podobně.

To je naprosto nepřijatelné chování vrcholného představitele veřejné moci,  a o to křiklavější u politika, který si slušnost a transparentnost vetknul do svého štítu. I kdyby se hejtmanovi nepodařilo dokázat, že přijal úplatek, jak tvrdí policie (ale těžko znát, co ještě má „v rukávu“), opravdu to vypadá na „zneužití pravomoci veřejného činitele“, což je další delikt, který orgány činné v trestním řízení Martinu Půtovi dávají za vinu.

Hejtmanova popularita letí dolů, ač on sám si nechce přiznat, kdo za to skutečně může a dál mluví, alespoň v náznacích, o komplotu. Bagatelizuje svoje vazby s podnikatelským prostředím i svou roli při získávání prostředků na hodně podivné a hodně podezřelé projekty. On i jeho Starostové se čím dál tím více sbližují s mediálními posluhy zdejší mafie, která Liberec ždímala dvacet let a zaplétají se do pavučin konspirací a intrik. Jsou to přesně ty symptomy, které provázely pád jednoho kdysi oblíbeného (možná stejně jako Martin Půta sám) libereckého politika. Jmenoval se Jiří Kittner.

Komentáře vytvořeny pomocí CComment


Provoz webu je podpořen Ministerstvem spravedlnosti ČR v rámci dotačního titulu „Prevence korupčního jednání“ a Nadačním fondem nezávislé žurnalistiky (NFNZ).

                                                                                                                                                       

Činnost webu podpořila Nadace OSF v rámci programu Active Citizens Fund, jehož cílem je podpora občanské společnosti a posílení kapacit neziskových organizací. Program je financován z Fondů EHP a Norska.

The project is being supported by the Open Society Fund Prague from the Active Citizens Fund. The programme promotes citizens’ active participation in the public life and decision making and builds capacities of civil society organizations. The Active Citizens Fund is financed from the EEA and Norway Grants.

 

                                                    

                                                                              

Copyright © 2016 Náš Liberec;