Vláda ČR

Dnes v nočních hodinách začali pracovníci Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) zatýkat významné politiky a úředníky, zejména napojené na vládnoucí ODS. Předsedkyně senátu Miroslava Němcová (opět) straší, jak je demokracie v ohrožení a jak ji nikdo nevaroval, premiér Nečas se schovává jako malý kluk a významní pražští kmotři jako Ivo Rittig, Roman Janoušek nebo Tomáš Hrdlička jsou v zahraničí. Něco se děje a kolem luxusních rezidencí obchází strach. A je to dobře.

Zatčení se mají týkat bývalého šéfa poslaneckého klubu ODS Petra Tluchoře, exministra zemědělství Ivana Fuksu z ODS, vrchní ředitelku premiérova kabinetu Janu Nagyovou, bývalého šéfa Vojenského zpravodajství Ondreje Páleníka či bývalého náměstka na ministerstvu zemědělství Romana Bočka.

Protimafiánský útvar zasahuje v bydlištích i firmách pražských kmotrů jako jsou Ivo Rittig nebo Roman Janoušek, kteří ovšem právě nejsou v republice. Zabavují se peníze, zlato, dokumentace. Policie zasahuje a zabavuje materiál na úřadu české vlády, na pražském magistrátě, na vybraných vysokých státních úřadech, ministerstvy počínaje.

Policie nezasahuje jen v Praze, ale i ve Středočeském a Východočeském kraji, celé několikaměsíční vyšetřování, které vedlo k dnešní akci, dlouhodobě dozoruje Vrchní státní zastupitelství v Olomouci.

Dost možná největší korupční skandál této lobbisty soužené země se sice, jak jinak, odehrává v sídelním městě, ale dost možná bude mít dopad i do regionů. I tam si zvykli, na úkor veřejných rozpočtů, žít a „podnikat“ lidé typu Iva Rittiga, kterého s ním nespojují jen vlastnictví soukromých tryskáčů (jako je tomu u jednoho z majitelů Syneru), ale především styl zákulisní politiky, který táhne ke dnu celé regiony.

Ač celá akce, která, zdá se, nemá v Českých zemích obdoby, probíhá jen několik hodin, možná bude mít vliv na příští roky, možná desetiletí. Může se stát začátkem nové éry a koncem té, které (až na těch pár zainteresovaných) mají všichni plné zuby. Měla by.

Komentáře vytvořeny pomocí CComment


Provoz webu je podpořen Ministerstvem spravedlnosti ČR v rámci dotačního titulu „Prevence korupčního jednání“ a Nadačním fondem nezávislé žurnalistiky (NFNZ).

                                                                                                                                                       

Činnost webu podpořila Nadace OSF v rámci programu Active Citizens Fund, jehož cílem je podpora občanské společnosti a posílení kapacit neziskových organizací. Program je financován z Fondů EHP a Norska.

The project is being supported by the Open Society Fund Prague from the Active Citizens Fund. The programme promotes citizens’ active participation in the public life and decision making and builds capacities of civil society organizations. The Active Citizens Fund is financed from the EEA and Norway Grants.

 

                                                    

                                                                              

Copyright © 2016 Náš Liberec;