Plakátovací plochy v Liberci

Jak funguje, oproti všem proklamacím a bití se do prsou, protikorupční opatření současného vedení liberecké radnice, se může veřejnost přesvědčit v těchto dnech, když vyšlo najevo nehorázné obcházení výběrového řízení ve věci pronájmu plakátovacích ploch.

Odbor, který je na radnici i skrze Technické služby města Liberce (TSML) čistě v pod kuratelou zdejší ČSSD, připravil veřejnosti, opozici, ale zřejmě i koaličním partnerům nemilé překvapení. Kšeftík se nepodařilo ututlat.

Na obcházení výběrového řízení přišli Jaromír Baxa a Zuzana Kocumová a seznámili s ním i veřejnost. Město se zprvu tvářilo tak, že si celkem výnosný obchod s pronájmem plakátovacích ploch ponechá a že jej budou obstarávat TSML (ač původně to měla být podfinancovaná ZOO, která by tam měla alespoň nějaké další příjmy). Myšlenka chvályhodná, až sociálně demokratická, ctící veřejný majetek a péči o něj. Jenže by to nesměli míti na starosti liberečtí sociální demokraté.

Tak se stalo, že TSML plakátovací plochy rychle, potichu a zřejmě bez jakéhokoliv výběrového řízení poskytly soukromé firmě Rengl. Navíc za podmínek, které odmítají sdělit jak veřejnosti, tak zastupitelům, kteří je žádají (Jaromír Baxa ze Změny pro Liberec) a dokonce ani členům dozorčí rady TSML (Květa Morávková ze Změny pro Liberec). Zajímavá forma komunikace, díky jejíž údajné absenci museli právě zmínění opustit místa radních.

Zděšení nad takovou praxí zavládlo u koaličních partnerů ČSSD (konkrétně u radních Liberce občanům), ale překvapena byla i samotná primátorka. Dokonce to vypadá, že v tomto případě jde o překvapení a rozčílení skutečné. Ono totiž těžko zakrývat, že jde o klasickou „malou domů“ - asi žádné stamiliony, ale několik příjemných statisíců. Ačkoliv měla-li být smlouva s firmou Rengl sepsána na neuvěřitelných 12 let, kdo ví.

TSML jsou oranžové. Došlo k tomu v rámci dělení moci, když se po odvolání primátora Korytáře a radních za Změnu pro Liberec tvořila současná opozičně smluvní koalice s ODS. Jiří Kittner do nemocnice, TSML zůstane ČSSD. Ředitelem byl jmenován Otakar Kypta z jablonecké ČSSD, své místo náměstka pak bylo v TSML utvořeno i pro letitého libereckého sociálního demokrata Milana Šíra, ač nikdo neví (a zastupitel Šír na zastupitelstvu nepoví), co má mít na starosti a taky za kolik.

A náměstek, pod kterého TSML spadají, je Lukáš Martin. Mladý, do posledních voleb téměř neznámý člen ČSSD, kterého si jen někteří pamatují coby realitního spekulanta s čichem na mimořádně odpudivé záměry nákupu městských nemovitostí (např. snaha koupit majitelům domu několik metrů předzahrádky před vchodem atd.).

Vypadá to na klasickou libereckou oranžádu, tak, jak se hraje v Liberci už léta. Nic tak extra velikého, ale svezeme se. V minulosti také, na kraji i městě, se ČSSD vezla na chvostě ODS, která plenila a zadlužovala veřejnou kasu tempem enormním, aby jí z tabule světských rozkoší spadlo tu menší, tu tučnější sousto. Každopádně jedno je teď jisté – všechna ta tolik hlasitě vyhlašovaná opatření kolem veřejných zakázek a protikorupční kroky jsou ve světle poslední kauzy liberecké radnice jen cárem papíru s hodnotou drasticky se blížící nule.

Jaroslav Tauchman

Komentáře vytvořeny pomocí CComment


Provoz webu je podpořen Ministerstvem spravedlnosti ČR v rámci dotačního titulu „Prevence korupčního jednání“ a Nadačním fondem nezávislé žurnalistiky (NFNZ).

                                                                                                                                                       

Činnost webu podpořila Nadace OSF v rámci programu Active Citizens Fund, jehož cílem je podpora občanské společnosti a posílení kapacit neziskových organizací. Program je financován z Fondů EHP a Norska.

The project is being supported by the Open Society Fund Prague from the Active Citizens Fund. The programme promotes citizens’ active participation in the public life and decision making and builds capacities of civil society organizations. The Active Citizens Fund is financed from the EEA and Norway Grants.

 

                                                    

                                                                              

Copyright © 2016 Náš Liberec;