Se středečním ránem jsou tu opět Tři otázky pro Jana Šebelku. Tentokrát nás zajímal jeho názor na situaci kolem vodného a výkupu majoritního podílu ve vodárenské společnosti od firmy, která jej získala v 90.letech, minulost, přítomnost i budoucnost Lesního koupaliště i to, jestli se město nakonec zvedne ze svých ekonomických problémů.

Valná hromada Severočeské vodárenské společnosti odhlasovala výkup majoritního podílu od soukromé společnosti Veolia, která ho získala v 90. letech. Jak se na celou situaci kolem vody na severu Čech díváte?

Jako na sofistikovanou kašpařinu. Copak si někdo vážně myslí, že se tím voda zlevní? Zvlášť, když se mluví o tom, že Severočeská vodárenská společnost (SVS) vykoupí podíl francouzské firmy za částku, povídá se, kolem dvou miliard. Má tu hromadu peněz snad SVS někde ve stodole, nebo si na ni bude muset půjčit a my ji pak budeme ve vodném a stočeném splácet desítky let? Není to jediná otázka, která mě napadá. A nejsem sám. Stačí si přečíst Vox populi (vox Dei) pod články, které o odkoupení majoritního podílu Veolie ve SčVaKu (Severočeské vodovody a kanalizace) informovaly. Proboha, proč někdo vydá za podíl 50,1% v roce 2017 plus mínus dvě miliardy korun, když Veolii končí smlouva o tři roky později a bude zadarmo?

Kuriózní také je, že firma ze SčVaKu stejně neodejde. Bude dělat ve společné firmě údržbu a bude jí šéfovat. Vedení SVS to na svém webu vysvětluje: „Společnost Veolia disponuje, mezinárodním know-how a zázemím, má k dispozici nejmodernější technologie i odborníky, kterých je v českých podmínkách nedostatek. Slibujeme si od toho, že se veškeré servisní činnosti dále zefektivní, což přinese samozřejmě i finanční úsporu.“ (Líp by to neřekl ani Milan Štěch.) Mám tomu rozumět tak, že vodovody a kanalizaci budou udržovat a opravovat francouzští „specialisté“, neboť ti naši jsou neschopná vemena? Otázek jsou desítky, odpovědi žádné. Tak to ale v našem vodně-kanálním světě dvou miliard zkrátka chodí.

Město se chystá obnovit Lesní koupaliště, kdysi tolik oblíbené, dnes tolik zdevastované. Má to smysl?

Co to je otázku? Všechno co dělá město pro své občany, má smysl. Proč by to mělo být u Lesního koupaliště jinak? Problém je v tom, že se o něm už mnoho let, dámy prominou, jen žvaní. Rozumím ovšem tomu, proč. Lesní koupaliště je, mimo jiné, ukázkou toho, jak to v Liberci dlouhodobě chodí. Jedna parta ho chce, druhá ne, protože to navrhla ta první. Když s tím přijde druhá a navrhne jiné řešení, na zadní se postaví první. A tak pořád dokola. Proto navrhuji poslat k Lesnímu koupališti co nejdřív buldozery a bagry a neprodleně ho zasypat a srovnat s okolím. Po pár letech místo zaroste nálety a bude pokoj. Ne, nebojte se, nebude. Kluci a holky, kteří spolu v Liberci nemluví, si najdou k hádkám a urážkám něco jinýho.

Vypadá to, že se Liberec dostává z ekonomických potíží, loni hospodařil s přebytkem 156 milionů. Myslíte, že tenhle trend vydrží?

Pravděpodobně to je úspěch současného vedení města, ale nedokážu to posoudit. Jedno z novinářských pravidel, které už dávno neplatí, zní, že každá zpráva by měla nejen informovat o tom, co se děje, ale také jaké bude mít konotace. Například, když se v ulici má opravovat vodovod (Veolia), je k tomu nutné dodat, co to bude znamenat pro její obyvatele. Co pro mě osobně znamená, když se dozvím, že Liberec hospodařil s přebytkem 156 miliónů? Nic. Umaže se část dvoumiliardového dluhu města? Postaví se Lesní koupaliště? Vykoupí se za to pozemky po bývalé Textilaně a postaví se tam hřiště, sběrné parkoviště, park, brouzdaliště – něco pro lidi? Nevím, takže mě ten trend vlastně nezajímá.

Douška. Před nedávnem jsem se na tomto místě snažil vysvětlit, proč jsem kývl na nabídku odpovídat na otázky redakce NL. Na jeden důvod jsem zapomněl. Miluju diskuzi pod svými články! Tolik erudice, validních argumentů a inspirující diskuze se na jednom místě hned tak nevidí.

 

 

 

 

 

Přidat komentář (77 Komentářů)

Přinášíme další díl Tří otázek pro Jana Šebelku. Nakonec jsme se dohodli, že jeho dnem bude středa, tak jako tomu bylu v případě jěho oblíbených feuilletonů. Dnes se ptáme na situaci na liberecké radnici, kauzu kolem fotbalového bosse Pelty i na potýkání a stýkání se českých politiků se sudetskými Němci.

Jak hodnotíte situaci na liberecké radnici, kde zamrzla koaliční jednání o nové vládě? Neprokaučovali například Starostové šanci mít primátora, kterého jim nabízeli v duhové vládě?

Starostové to prokaučovali hned po volbách v roce 2014, v nichž vyhrála Změna. Byli třetí za ANO, které získalo devět křesel, tedy je o jedno víc než oni. Měli velké oči a dopadli podle přísloví - kdo chce moc, nemá nic. Proč nevzali místo primátora v tzv. duhové vládě se člověk může jen domnívat, protože v novinách, v televizi, v rádiu ani na jejich webu Liberecká politika (poslední zpráva je z listopadu 2016) se to nedozví. Tuším však, že hlavním důvodem je, že nechtějí být ve vedení města s Janem Korytářem a ostatními „Změnaři“.

Tato animozita, ne nepodobná lepře, a je tak silná, že se obávám, že Liberci dlouhodobě škodí. Sledoval jsem přímý přenos z libereckého zastupitelstva, na němž se jednalo o zákazu hazardu ve městě. V diskuzi vystoupil zástupce Brna, který na otázku, jestli městu nevadí, že jejich rozpočet přijde kvůli zákazu hazardu o tři sta miliónů korun ročně, odpověděl něco v tom smyslu, že takhle u nich otázka nestála. Řekli si, že herny ve městě nechtějí. Průzračnost té logiky mě uhranula a já zapátral v paměti, kdy si liberecké zastupitelstvo (nejen toto) řeklo: Tohle chceme, tohle nechceme a udělalo to jako „jeden muž“. Nic se mi nevybavilo, což je důvod, proč žádná duhová vláda nemůže situaci na liberecké radnici vyřešit. Navíc je zjevné, že ani budoucnost růžová není. Po volbách v příštím roce se do zastupitelstva dostanou více méně stejné hlavy a vše začne, jak u blbjech, nanovo.

 Nejde se v tyto dny zeptat na kauzu kolem Miroslavy Pelty? Spadla po dlouhých letech klec na známého kmotra českého fotbalu nebo je jen úspěšný obchodník a manažer, co umí sehnat prostředky?

Obojí je pravda, nicméně je z klece venku a kdo ví, jestli se do ní vrátí. Příklady lobbisty Janouška, doktora Ratha nebo exsenátora Nováka máme v dobré paměti. Nicméně vzpomínám, že jsem četl, jak se v pozici velkého bosse choval spíš jako jeden z fotbalistů. Klidně chodil v teplácích, i když to při jeho korpulentní postavě prý působilo legračně. No, v kriminále nosí tepláky všichni, takže se mu tam smát nikdo nebude. S druhou částí otázky mám v obecné rovině problém.

To co bylo před dvaceti lety trestný čin, nebo alespoň na hraně zákona, je dnes běžnou praxí. Kdo posoudí, jestli Miroslav Pelta sloužil „sháněním prostředků“ fotbalu jako Bohu, nebo jen sám sobě? Je zločincem, nebo milovníkem „kulatého nesmyslu“? Nevím, ale pamatuji odposlechy z korupční aféry: „Na jaře jsme se klepali, všechno bylo cinklý, vole,“ vyprávěl Pelta do telefonu hlavní postavě aféry Ivanu Horníkovi. Těžko proto říci, kdo je Miroslav Pelta a jak to vše dopadne, ale andělská křídla byste mu na zádech hledali marně.

 Zástupci města se zúčastnili sjezdu sudetoněmeckého landsmanšaftu. Je to dobře nebo jde o ohrožení českých národních zájmů, jak píše liberecká KSČM například?

S tím problém nemám. Byl jsem dvakrát s Berndem Posseltem, s nímž mě seznámil básník a překladatel Luboš Příhoda, na pivu. Bodrej, chytrej chlapík, jehož děda byl Bürgemeister v Jablonci nad Nisou, byl v pohodě. Kdyby však žila moje matka, asi by mě za to nepochválila. Její česká rodina bydlela před válkou v Sudetech, ve Žďárku u Tanvaldu, a ona měla s Hitlerem zblbnutými Němci tak špatnou zkušenost, že nadosmrti už německy nepromluvila. A z druhé strany. Na ostrově Hvar mám známou, která se kamarádí se starým pánem, Němcem, jehož rodinu odsunuli po válce z Teplic. Také on to Čechům nikdy neodpustí. Tak si vyberte.

Nicméně si myslím, že když je řeč o možném ohrožení českých národních zájmů, tak bychom ho spíš měli čekat ze strany EU, než od landsmanšaftu. (Chtěl jsem napsat, že hrozí také od mutti Angely a jejího wir schaffen das!, ale to bychom se dostali zas na úplný začátek.)

Přidat komentář (55 Komentářů)

Po několika měsíční odmlce se na náš web vrací glosy libereckého spisovatele a novináře Jana Šebelky. Jsme za to rádi, protože jeho feuilletony patřily k těm nejčtenějším i nejdiskutovanějším článkům. Jeho příspěvky ale do budoucna nebudou mít formu klasických glos a feuilletonů, ale tří položených otázek na aktuální témata. Věříme, že si Tři otázky pro Jana Šebelku budete každý týden užívat stejně jako my.

Vracíte se na náš web. Proč jste si dal pauzu a proč ten návrat?

Připravoval jsem k vydání na tento rok tři své knihy, a proto jsem se celou zimu učil grafický program InDesign. Chci být do budoucnosti v této činnosti co nejvíc soběstačný. Hlavní důvod pro přestávku byl ale v tom, že jsem měl po necelém roku psaní komentářů pro NL pocit, že veřejný prostor zaneřáďuji jen dalšími marnými slovy. Názor jsem sice nezměnil, ale nutkání se k některým událostem svobodně vyjádřit je v současné době silnější.

Co říkáte „kauze“ kolem Azylu, kde jde o pivní zahrádku i o to, co je skutečný občanský aktivismus?

Čert ví, o co v ní opravdu jde. Na začátku stála pravděpodobně nespokojenost lidí, kteří v blízkosti této pivnice bydlí. (Je prý mezi nimi i bývalá neúspěšná liberecká politička, která rušila školy a školy a pak se divila, že v těch zbývajících je málo míst.) Zřejmě jim vadil pivní hluk, čemuž je lidsky rozumět. Tam někde bych viděl prvopočátek celé, jak naznačujete správně, pseudokauzy Azyl.

To, co se z ní potom stalo je mixem politiky, libereckých známosti, osobní nevraživosti, arogance, podrazů a tajných nahrávek, dokonce údajně účelově sestříhaných. K tomu lze připočíst i to, že každá záminka zaútočit na Změnu pro Liberec se všem zdejším politickým subjektům hodí. Ostatně, nepřipomíná vám to něco? Na rozdíl od Babiše však Změně preference nestoupají a stoupat nebudou. Ale to už jsem někde úplně jinde. Takže co říkám psudokaze Azyl? Je to takové typické liberecké uprděné nic.

Na konci minulého týdne vyšla najevo informace policie, že bývalá primátorka Martina Rosenbergová zneužívala městské peníze na své soukromé jízdy. Jak by se teď měla zachovat ona a jak zástupci města?

Nemůžu dávat bývalé primátorce ani zástupcům města žádné rady. Stejně by mě neposlechli. Tahle záležitost však na rozdíl od pseudokauzy Azylu navozuje zásadní otázky. Hlavně o práci policie. Vyšetřováním se sice zjistilo, že se exprimátorka dopustila přečinu podvod, za který by jí hrozilo až dva roky vězení, ale protože prošetření této prkotiny trvalo rok, policie případ odložila, neboť došlo k promlčení trestného činu. (U podvodu to činí tři roky.) Martina Rosenbergová použila neoprávněně služební auto k poslední soukromé cestě 10. 5. 2013 a přesně o tři roky později musela policie případ odložit. Náhoda? Úmysl?

Kdybych byl na místě šéfa kriminalisty, který se touto kauzou zabýval, nechal bych mu zaplatit zbytečnou práci. Nebo bych se pokusil zjistit, zda nemá vazby na ČSSD, nebo bývalou primátorku, jestli neexistoval důvod, celé vyšetřování prodlužovat až k jeho skandálnímu konci. Bylo přeci od začátku jasné, kdy promlčecí doba končí. Proto si dovolím tvrdit, že policie naprosto selhala a vítězem se stala, chvilka napětí, Martina Rosenbergová! Pochybuji totiž o tom, že po ní bude někdo z této rozhádané sestavy vedení města proježděných třicet tisíc vymáhat.

Přidat komentář (82 Komentářů)

Návštěva prezidenta ČR Zemana, který jako žádný před ním, nepřinesl do české společnosti tolik nenávisti, by asi nestála za řeč. Ale hejtman Libereckého kraje se musel před nadcházejícími se volbami blýsknout. Daroval prezidentovi samopal, čímž jistě dosáhl pozornosti médií a poláskání od pana prezidenta, ale zároveň tak prozradil, jaké jsou jeho intelektuální a morální obzory i kam až je ve svém populismu schopen zajít.

Přidat komentář (0 Komentářů)
Martin Půta

Návštěva prezidenta ČR Zemana, který jako žádný před ním, nepřinesl do české společnosti tolik nenávisti, by asi nestála za řeč. Ale hejtman Libereckého kraje se musel před nadcházejícími se volbami blýsknout. Daroval prezidentovi samopal, čímž jistě dosáhl pozornosti médií a poláskání od pana prezidenta, ale zároveň tak prozradil, jaké jsou jeho intelektuální a morální obzory i kam až je ve svém populismu schopen zajít.

Přidat komentář (0 Komentářů)

Jak umí skvěle,efektivně a transparentně hospodařit, předvedl zase jednou Libeecký kraj. Náměstek pro ekonomiku uspořádal veřejnou dražbu, kde se nakupovaly hygienické potřeby pro domov důchodců a seniorů. Nic proti tomu. Elektronické dražby jsou skutečně efektivní nástroj, jak ušetřit. Jen kdyby se tato bohulibá činnost kraje tolik netloukla s praxí na zásadních zakázkách, kde jde o desítky milionů.

Přidat komentář (0 Komentářů)
lídr-Michal Hron-Starostové pro Liberecký kraj

Kandidát na primátora musí být silná osobnost, připravená odpovídat i zodpovídat se ze svých činů. To tvrdí šmahem zástupci všech stran a mají nesporně pravdu. Starostové pro Liberecký kraj ale zřejmě situaci vnímají jinak a dávají přednost kolektivnímu rozhodování nebo rovnou kolektivní paranoie. Díky mailu pana Václavíka to už víme.

Přidat komentář (0 Komentářů)
Liberec-Egon Wiener

Úvaha o místě zvaném kino
 Kino. Každý z nás měl dost peněz na kino. Kino bylo všude kolem nás. Jejich postupný zánik byl o pomalé smrti Liberce. Tehdy nebylo nic horšího, než že nebyly lístky. Vyprodáno...

Hrálo se dvakrát denně na pěti – šesti místech i na předměstích. V Rochlici, ve Vratislavicích, ve Stráži nad Nisou, v Machníně..

Přidat komentář (0 Komentářů)


Provoz webu je podpořen Ministerstvem spravedlnosti ČR v rámci dotačního titulu „Prevence korupčního jednání“ 

                                                                                                                                                       

Činnost webu podpořila Nadace OSF v rámci programu Active Citizens Fund, jehož cílem je podpora občanské společnosti a posílení kapacit neziskových organizací. Program je financován z Fondů EHP a Norska.

The project is being supported by the Open Society Fund Prague from the Active Citizens Fund. The programme promotes citizens’ active participation in the public life and decision making and builds capacities of civil society organizations. The Active Citizens Fund is financed from the EEA and Norway Grants.

 

                                                    

                                                                              

Copyright © 2016 Náš Liberec;