Včera se na libereckém zastupitelstvu řešilo několik hodin převod ZOO, botanické zahrady apod. na Liberecký kraj. Převod majetku za miliardy. Symbolická hodnota nevyčíslitelná. Koaličním zastupitelům začaly chybět postupem času hlasy, a tak nakonec materiál stáhli a utekli z práce. Umění prohrávat...

Dnes ráno mi volá paní z televize RTM+. To je taková ta místní televize, kterou si vládnoucí politici na městě i na kraji uplácí z veřejných rozpočtů, aby si na ní dělali svoje PR.

Trochu čísel: Liberec platí společnosti Liberecká TV s.r.o. ročně cca 900.000 Kč za výrobu „Libereckého magazínu“, tedy pořadu, který se falešně tváří jako zpravodajství, nicméně není tomu tak, jde o placenou propagaci koaličních politiků. Vyrobí se každý týden jeden díl a objednáno je masivních 48 repríz u každého dílu (v televizi jede každý díl cca 7krát za den). Ale asi to nestačilo, takže si Liberec na konci roku 2019 ještě přiobjednal za 160.000 Kč speciální vysílání k participativnímu rozpočtu. Liberecký kraj postupuje dle stejného modelu. Stejně falešný „Magazín Libereckého kraje“ si objednává za cca 900.000 Kč ročně, každý týden jeden díl se 48 reprízami.

Vraťme se tedy k tomu rannímu telefonátu. Paní se mě ptá, prý jestli se nechci za opozici vyjádřit k převodu.... V duši jsem se zaradoval, že se budu moci vyjádřit k největší majetkové transakci města Liberec v tomto volebním období, kterou jsme řešili celé včerejší odpoledne. Ale ouha. Prý jestli se nechci vyjádřit k převodu městského pozemku na kraj v podobě takového malého trojúhelníčku o pár set metrech čtverečních u sídla záchranky. To jsme na zastupitelstvu města řešili pár minut před měsícem.

Kde jste, demokraté?

Nestačím se divit, jak pokrytecké může být vystupování stran „demokratického bloku“, když srovnám jejich permanentní kritiku Babišova střetu zájmů a jejich konání zde na Liberecku. Je totiž smutným faktem, že Babiš je v tomto ohledu vlastně férovější. On si ty média alespoň koupil. Místní Starostové a ODS je uplácí z veřejných rozpočtů.

A nemohu tu nevzpomenout i na Piráty. Očekávání od nich měli mnozí vysoká. Na příkladu jejich koaličního působení na Libereckém kraji lze ale vidět, že svěží rétorika může být velmi rychle následována bafuňářskou praxí. Ve videjcích na této televizi si rádi zařeční také a s uzavřením nové smlouvy na rok 2021, kterou rada kraje schválila dne 15. 12. 2020, tedy již po jejich nástupu, taktéž zjevně neměli problém.

 

Jindřich Felcman, spolupředseda libereckých Zelených, člen Zastupitelstva města Liberec, předseda klubu Změny pro Liberec

Komentáře vytvořeny pomocí CComment


Provoz webu je podpořen Ministerstvem spravedlnosti ČR v rámci dotačního titulu „Prevence korupčního jednání“ 

                                                                                                                                                       

Činnost webu podpořila Nadace OSF v rámci programu Active Citizens Fund, jehož cílem je podpora občanské společnosti a posílení kapacit neziskových organizací. Program je financován z Fondů EHP a Norska.

The project is being supported by the Open Society Fund Prague from the Active Citizens Fund. The programme promotes citizens’ active participation in the public life and decision making and builds capacities of civil society organizations. The Active Citizens Fund is financed from the EEA and Norway Grants.

 

                                                    

                                                                              

Copyright © 2016 Náš Liberec;