Unikátní dílo od Slavoje Nejdla, vytvořené pro Liberec v rámci výstavy Socha a město 1969, leží odhozené na nedůstojném místě v blátě...

Významný sochař Slavoj Nejdl (1929-2007), má v Liberci hned několik výtvarných realizací, z nichž nejznámější je pískovcová plastika s názvem "Po válce", která byla součástí legendární přehlídky výtvarného umění pod širým nebem, konané rok po příjezdu "bratrských" vojsk v roce 1968.

Dílo stylově blízké pracím světoznámého sochaře Henryho Moora, přežilo na svém místě celé období normalizace i devadesátá léta, která byla pro umění ve veřejném prostoru dobou temna.

Osudný se mu stal až rok 2006, kdy byl v parku při Jablonecké ulici odhalen "Památník obětem komunismu" a abstraktní dílo, které na rozdíl od mnohých památníků nebylo odrazem dobové tendence, muselo jít stranou.

Dnes je prostor parku agorou pro politické projevy a autentické umění, které neteatrálním způsobem vzdorovalo těžkým dobám, leží odstrčené v nejstinnějším provlhlém místě na okraji parku.

Jindřich Gubiš, Spolek za estetiku veřejného prostoru

Komentáře vytvořeny pomocí CComment


Provoz webu je podpořen Ministerstvem spravedlnosti ČR v rámci dotačního titulu „Prevence korupčního jednání“ a Nadačním fondem nezávislé žurnalistiky (NFNZ).

                                                                                                                                                       

Činnost webu podpořila Nadace OSF v rámci programu Active Citizens Fund, jehož cílem je podpora občanské společnosti a posílení kapacit neziskových organizací. Program je financován z Fondů EHP a Norska.

The project is being supported by the Open Society Fund Prague from the Active Citizens Fund. The programme promotes citizens’ active participation in the public life and decision making and builds capacities of civil society organizations. The Active Citizens Fund is financed from the EEA and Norway Grants.

 

                                                    

                                                                              

Copyright © 2016 Náš Liberec;