Vláda pod vedením Mirka Topolánka loni v listopadu nahradila zmocněnce pro pořádání mistrovství světa v lyžování, sociálního demokrata Michala Klause poslancem za ODS Tomášem Hasilem z Liberce.

Zatím se zdá, že plánovanému mistrovství světa a zejména jeho stavební realizaci to přinese téměř miliardové ovoce.

Nová politika nové vlády

Osm set sedmdesát milionů korun. Přibližně tolik bude muset vláda Mirka Topolánka najít v jí samotnou tolik proklamovaném těžce deficitním českém rozpočtu, pokud vyhoví žádosti pořadatelů libereckého mistrovství světa v klasickém lyžování SKI 2009 o navýšení státní dotace. Dalších 380 milionů přitom mělo hradit město Liberec a 140 milionů Liberecký kraj. Akce by potom stát přišla na zhruba 1,4 miliardy, tedy na tolik, kolik organizátoři neúspěšně požadovali už před několika lety od sociálnědemokratických vlád. A zásluhu na tom nemalou má právě poslanec z líhně liberecké ODS Tomáš Hasil.

Ten již dávno předtím než premiér Mirek Topolánek na své květnové návštěvě Libereckého kraje vyzýval k sepsání požadavků organizátorů mistrovství adresovaných vládě, předložil vládě dokument s názvem " Usnesení Vlády ČR k návrhu na posílení účasti státu na přípravě a uspořádání MS v klasickém lyžování v roce 2009 v ČR", jehož součástí dokumentu je i průvodní žádost pořadatelů s konkrétními finančními částkami. Upozornil na to ekonomický časopis Euro.

Realizací velké části staveb na přípravu nadcházejícího mistrovství se, pro mnohé nepřekvapivě, stává místní stavební společnost Syner. A právě symbolicky v Paláci Syner, kde sídlí i kancelář Organizačního výboru pro lyžařský šampionát SKI 2009 se konala návštěva premiéra Mirka Topolánka, kde spolu s hejtmanem Libereckého kraje Petrem Skokanem navštívil organizátory mistrovství.

Ještě více státních dotací

Podle návrhu Tomáše Hasila má vláda zaúkolovat Ministersvo školství, mládeže a tělovýchovy ČR, aby ze svých rezervních fondů uvolnilo dalších 152 miliónů, ze kterých má být například financována rekonstrukce VŠ kolejí Technické univerzity v Liberci, kde již nyní provádí stavební práce firma Syner.

Podporu Hasilově iniciativě vyjádřili podpisem dopisu, který označuje situaci okolo příprav na mistrovství za kritickou a žádá urychlené poskytnutí požadovaných peněz, i místní politici. Stěžovali si v něm na přístup minulé vlády a rozpory s její politickou orientací a politickým složením liberecké radnice, jako další důvod uváděli dlouhé povolební vyjednávání. Vedle předsedy Českého olympijského výboru Milana Jiráska a prezidenta Organizačního výboru pro lyžařský šampionát SKI 2009 Romana Kumpošta jej podepsali i primátor Jiří Kittner, hejtman Libereckého kraje Petr Skokan a předseda Senátu ČR Přemysl Sobotka, všichni za ODS.

Nicméně ministryně Dana Kuchtová (SZ) odpověděla ne příliš lichotivě. Celkový objem státních zdrojů je údajně svévolně měněn investory, a to výrazně nad rámec platného vládního usnesení. Nelíbí se jí i dosavadní nakládání se státními dotacemi. Podle stanoviska ministerstva se objevují požadavky na financování doposud nelegalizovaných akcí. Ministerstvo tak velmi špatnou známkou ohodnotilo práci města a jeho kooperaci s investory.

Financování příprav se nelíbí ani místní opozici

Opoziční zastupitelé liberecké radnice, především za SOS pro Liberec, tvrdí, že pořadatelé libereckého mistrovství světa v roce 2009 mohli ušetřit přes 200 miliónů korun, pokud by z připravovaných investic do sportovišť včas škrtli ty, které jsou nepotřebné a zbytečné. Kritizují zejména realizaci zasněžovacího zařízení běžeckého areálu ve Vesci. Podle zastupitelů za SOS jsou ve Vesci zbytečně rozestavěny investice za 123 miliónů korun, které mají sloužit čistě pro zasněžovací systém - vodohospodářské objekty, rozvody, čerpací stanice, nádrž a koncová zařízení.

SOS přitom vytipovala i další projekty, které jsou prý pro zimní šampionát nepotřebné a zbytečné: okruhy pro in-line bruslení za zhruba 24 miliónů nebo umělá hmota pro letní závody ve skocích na lyžích na ještědských můstcích za 59 a půl miliónu. "Organizátoři tak zbytečně investují 206,5 miliónu korun. Část akcí je už před dokončením, ale některé je ještě možné zrušit a tím ušetřit 125 miliónů," uvedli pro Liberecký Deník Josef Winter za SOS pro Liberec.

Spousta z libereckých občanů se také ptá, co bude s areály po skončení mistrovství, ačkoliv se radnice dušuje, že plánuje jejich další, dlouhodobější využití. Není těžké zaslechnout otázky, zda nejde jen o nahrání stamilionových částek spřáteleným investorům nebo zda největší ostudou nebude případná teplá zima. Politická reprezentace je ale rozhodnuta stavět stůj co stůj.

Komentáře vytvořeny pomocí CComment


Provoz webu je podpořen Ministerstvem spravedlnosti ČR v rámci dotačního titulu „Prevence korupčního jednání“

Činnost webu podpořila Nadace OSF v rámci programu Active Citizens Fund, jehož cílem je podpora občanské společnosti a posílení kapacit neziskových organizací. Program je financován z Fondů EHP a Norska.

The project is being supported by the Open Society Fund Prague from the Active Citizens Fund. The programme promotes citizens’ active participation in the public life and decision making and builds capacities of civil society organizations. The Active Citizens Fund is financed from the EEA and Norway Grants.

 

                                                    

                                                                              

Copyright © 2016 Náš Liberec;