Na včerejší tiskové konferenci vystoupil liberecký podnikatel Jakub Pergler, který se rozhodl promluvit o své roli v kauze GEPO,kde je z korupce obviněn i hejtman Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj). Důvodem je skutečnost, že je jeho jméno neustále spojováno s tím, že údajně měl pro Jana Korytáře (Změna) zajišťovat úplatek, což dokola opakuje zejména obviněný hejtman Půta a v poslední době tím na facebooku začal operovat v nočních hodinách i primátor Tibor Batthyány (ANO).

Ač Jakub Pergler vystupuje v kauze  jako svědek, míra podobných stupňujících se útoků před volbami ho donutila vydat otevřené prohlášení, ze kterého plyne, že údajný úplatek pro Korytáře byla pouhá snaha dalšího obviněného - lobbisty Metrostavu Jana Petráně - vytáhnout z vlastní firmy další peníze pro sebe, když před svým vedením předstíral, že Jana Korytáře má podobně zpracovaného jako Martina Půtu. Tomu se za jeho aktivní napomáhání Metrostavu skutečně dostalo policejního obvinění. Podle Perglera tuto verzi přiznal sám Petráň po svém obvinění policii. Text přinášíme v plném znění.

Prohlášení Jakuba Perglera ke kauze kostel Máří Magdalény

Vzhledem k tomu, že se opakovaně moje jméno vyskytuje v některých médiích a diskusích v souvislosti s kauzou GEPO – rekonstrukce kostela Máří Magdalény, rozhodl jsem se k tomu promluvit. Vede mě k tomu to, že celý případ se stále nedostal před soud a stále častěji se vyskytují různé spekulace o mé roli v této kauze. Posledním impulsem bylo mé obvinění ze strany primátora Batthyányho, který naznačuje, že jsem měl převzít úplatek pro Jana Korytáře.

Věřím, že informace v této fázi již nijak neovlivní probíhající vyšetřování.

S Janem Korytářem jsem se seznámil v roce 2010, kdy jsem s ním konzultoval jak postupovat ve věci veřejné zakázky na dodávku oken pro školy, kde jsem zjistil, že celá zakázka je zhruba o 30 milionů předražená a je šitá na míru předem vybrané firmě, což se také později potvrdilo. Společně jsme pak měli několik schůzek, většinou na téma veřejné zakázky.

Tyto informace jsem předal i Marku Pieterovi z SLK, který slíbil, že si tuto problematickou zakázku prověří a pohlídá. Dle mých informací se jí zabývá i policie.

Co se týče kauzy rekonstrukce kostela Máří Magdalény, tak tam firma, ve které jsem měl podíl, vyhrála zakázku na dodávku oken. V té době se na mě obrátil manažer Metrostavu Jan Petráň se žádostí o zprostředkování schůzky s panem Korytářem. Tato schůzka také proběhla. Jan Petráň na ní zjišťoval, zda Korytář proti této dotaci nechce jít za každou cenu. Jan Korytář se na oplátku zajímal o pozadí některých stavebních zakázek, na které dříve poukazoval.

Petráň v zásadě potvrdil, že zakázky Lázně a jiné byly zmanipulované. Korytář sdělil, že z jeho strany je také zájem, aby se kostel opravil, pokud budou dodrženy zpřísněné podmínky ze strany poskytovatele dotace. To bylo v roce 2013 a Korytářovy přísnější podmínky GEPO a Metrostav akceptovali.

Na jaře 2014 jsme řešili s Petráněm po telefonu jiné zakázky a chtěl jsem se s ním sejít. On mi řekl, že jede na ROP a že má obavu, že jede zbytečně, protože Korytář nebude s navrhovanou změnou financování souhlasit. Řekl jsem mu, že mi Korytář den předtím zrušil schůzku z důvodu nemoci, takže na ROP asi nepojede. Na to mi Petráň řekl, ať se u něj stavím.

Na této schůzce mi řekl, že toho využil a na firmě si dojednal odměnu 500 tisíc pro Korytáře za to, že to neshodí. Po mě chtěl, abych to případně potvrdil řediteli liberecké divize panu Stuchlíkovi. To se mi nejprve nelíbilo, ale Petráň mi vysvětlil, že tato informace je pouze interní, že ji musím akceptovat, což jsem udělal, protože jsem měl hodně peněz v rozdělaných zakázkách s Metrostavem. Zároveň mi dal příslib, že mi z těchto peněz bude garantovat doplacení jiné zakázky, kde bylo financování problematické. To bylo v červnu 2013. Žádné peníze jsem ale neviděl, celá záležitost mě stála zhruba 500 tisíc na nedoplacených fakturách

Pak přišlo zatýkání 1. dubna 2014. Poté, co se v médiích objevila informace, že část peněz měla být určena pro Korytáře, mě Korytář formou důrazné SMS požádal o schůzku se žádostí o vysvětlení. Tam jsem se mu omluvil za zneužití jeho jména v celé kauze. Od té doby s ním spolupracuji a podporuji ho v jeho politice. Je to jeden z mála politiků, které znám, kteří nejsou v politice pro osobní prospěch.

Jakub Pergler

 

Komentáře vytvořeny pomocí CComment


Provoz webu je podpořen Ministerstvem spravedlnosti ČR v rámci dotačního titulu „Prevence korupčního jednání“ 

                                                                                                                                                       

Činnost webu podpořila Nadace OSF v rámci programu Active Citizens Fund, jehož cílem je podpora občanské společnosti a posílení kapacit neziskových organizací. Program je financován z Fondů EHP a Norska.

The project is being supported by the Open Society Fund Prague from the Active Citizens Fund. The programme promotes citizens’ active participation in the public life and decision making and builds capacities of civil society organizations. The Active Citizens Fund is financed from the EEA and Norway Grants.

 

                                                    

                                                                              

Copyright © 2016 Náš Liberec;