Podle informací z prostředí Starostů pro Liberecký kraj chystá z korupce obviněný hejtman a jejich lídr do krajských voleb Martin Půta během soudního procesu povolat na lavici svědků svého současného náměstka Josefa Jadrného. Ten by měl svědčit v jeho prospěch, a to co se týče Půtových schůzek na benzínových pumpách s lobbisty Metrostavu i ohledně údajného policejního spiknutí proti němu. Na otázku, zda tomu tak je, se oba odmítají vyjádřit.

Z přijímání úplatku a zneužití pravomoci protikorupční policií obviněný hejtman Martin Půta od začátku svou mediální obhajobu staví na konspirační teorii, podle které se proti němu měli spiknout jeho političtí protivníci, média, policisté i státní zástupci. Sice trošku ubral na své síle svých konspiračních proklamací, zvláště potom, co na veřejnost nebyl schopen přinést jediný důkaz o údajném politicko-policejním spiknutí. Osou Půtovi obhajoby ale konspirační teze zůstává, tak jako téměř u každého politika obviněného z korupce, dál.

Jak vyplývá z informací, kterých se nám dostalo z prostředí Starostů pro Liberecký kraj a které i sám hejtman naznačil několikrát v médiích a například i během debaty kandidátů v krajské knihovně v Liberci, chystá se Martin Půta doložit svá tvrzení u soudu pomocí svědectví sobě loajálních osob. Podle našich informací by se mělo jednat o jeho vlastního náměstka Josefa Jadrného, který byl sice zvolen za Změnu pro Liberecký kraj, ale v době rozpadu koalice se postavil na Půtovu stranu.

Jadrný by měl údajně Půtovi dosvědčit, že na schůzkách s lobbisty nepřebíral úplatky a rovněž, že jsem ho já, autor těchto řádků, měl varovat, že se na Martina Půtu chystá policejní obvinění. To je ale nepravdivá manipulace, která vychází ze skutečnosti, že jsme s Josefem Jadrným, se kterým mě pojily přátelské vztahy již z dob před jeho vstupem do politiky, na téma policejního zásahu minimálně jednou diskutovali.

S Josefem Jadrným jsem se, když už byl ve funkci náměstka, sešel (jako i s jinými politiky) osobně několikrát, pomáhal nám v naší práci, která se týkala některých kontroverzních veřejných zakázek (tak jako jiní politici, včetně samotného hejtmana) a často jsem s ním diskutoval i situaci v koalici. Po prvním policejním zátahu v dubnu 2014 jsme se také sešli a rozebírali jsme i podivné chování Martina Půty, zejména jeho míru hysterie a útočnosti chování vůči naší organizaci po našem odhalení, že nemluví pravdu ohledně své role v celé kauze. Tehdy padlo, že se Martin Půta chová opravdu divně a  něco ve smyslu, nakolik je v celé kauze namočený a „bůh ví, co na něj policie ještě má“.

Celá historie Půtova afektovaného chování vůči naší organizaci tkví v tom, že jsme během tiskové konference a v následných článcích ukázali, jak se Martin Půta snaží zakrýt svou roli v celé kauze, když vyzvedává onehdy rok staré rozhodnutí ROP Severovýchod (2013), které požadovalo důslednou kontrolu kontroverzního projektu Centra geotermální energie pro občany a také vyplacení peněz Metrostavu, až po této kontrole. Martin Půta ale zamlčoval svůj návrh z roku 2014, který naopak umožnoval vyplacení peněz pro Metrostav po fázích, tedy podstatně dříve. Vyplacení peněz Metrostavu zabránil až zásah protikorupční policie.

Nešlo jen o formální záležitost. Vzhledem k pravomocnému odsouzení klíčové postavy GEPO Jiřího Zeronika z korupce totiž hrozilo, že peníze budou na projekt stopnuty a Metrostav, který celou stavbu předfinancoval, o ně přijde. Připomeňme, že dnes Jiří Zeronik spolupracuje s policií a potvrzuje se, že celá stavba měla být předražena až o 23 milionů korun. Podle detektivů z toho mělo jít 11 milionů na úplatky skupině osob, mezi kterými má být i Martin Půta.

Následné obvinění hejtmana Půty moje podezření ukázalo jako správné. Tehdy ovšem nikdo netušil,že policie například disponuje odposlechy, které nestandardní a podezřelé schůzky hejtmana Půty s lobbisty dokládají. Nicméně celé diskuze s Josefem Jadrným se nesla v duchu spekulací, které  vyvolalo Půtovo chování na ROP Severovýchod, jeho snaha manipulovat se skutečností a usneseními Rady ROP Severovýchod i afektované chování vůči naší organizaci a webu (připomeňme, že ná bylo nadáváno do tajné policie a podobně).

Podobně jako v případě nařčení ze strany hejtmana, že disponujeme „exkluzivními materiály“ a odposlechy, které jsme měli údajně získat od policie a přitom jsme je získali od vybraných novinářů, kterým je hejtman Půta osobně donesl, i nyní je potřeba se proti takovému tvrzení v souvislosti s možným plánovaným „svědectvím“ Josefa Jadrného tvrdě ohradit.

Na možnost, že jako svědek v celém procesu vystoupí Josef Jadrný jsme se během několika měsíců opakovaně dotazovali jak hejtmana Martina Půty, tak samotného Josefa Jadrného. Bez výsledku a odpovědi. Při osobním setkáním s Jadrným, když ten byl dotázán, proč neodpovídá na dotazy, odpověděl se širokým úsměvem: „Jak komu“...

Když se nyní objevily informace o možném plánovaném „svědectví“ Josefa Jadrného z řad členů Starostů pro Liberecký kraj a naznačil je i hejtman Martin Půta, rozhodli jsme se k vydání tohoto článku.

 

Jaroslav Tauchman

Komentáře vytvořeny pomocí CComment


Provoz webu je podpořen Ministerstvem spravedlnosti ČR v rámci dotačního titulu „Prevence korupčního jednání“ 

                                                                                                                                                       

Činnost webu podpořila Nadace OSF v rámci programu Active Citizens Fund, jehož cílem je podpora občanské společnosti a posílení kapacit neziskových organizací. Program je financován z Fondů EHP a Norska.

The project is being supported by the Open Society Fund Prague from the Active Citizens Fund. The programme promotes citizens’ active participation in the public life and decision making and builds capacities of civil society organizations. The Active Citizens Fund is financed from the EEA and Norway Grants.

 

                                                    

                                                                              

Copyright © 2016 Náš Liberec;