Gepo-Liberec

Od roku 2009, kdy byla zveřejněna výzva na předkládání projektů, které se mohou ucházet o evropské dotace v rámci Integrovaného plánu rozvoje města (IPRM), pravidelně a systematicky upozorňujeme na problémy a potencionální hrozby, které se zde objevují. Jednou z největších jsou projekty společnosti Geotermální energie pro občany (GEPO), které zhodnocují majetek anonymní firmy Iberus. Liberečtí politici, až na výjimky byli ovšem opět slepí a hluší. Vývoj posledních dní nám dává za pravdu.

Policie v úterý minulého týdne obvinila 8 osob z  trestných činů zneužití pravomoci úřední osoby, přijetí úplatku, poškozování finančních zájmů Evropské unie, podplacení a návodu k trestnému činu zneužití pravomoci úřední osoby. Hrozí jim jednotlivé tresty v sazbách od pěti do dvanácti let. Šest z osmi obviněných jsou ve vazbě. Mezi nimi někdejší jednatel GEPO, liberecký politik Jiří Zeronik, šéf zdejšího Metrostavu Jiří Petráň a vedoucí Územního odboru realizace programu - Liberec ROP Severovýchod Bořek Machatý.

Protože projekty podávané společností GEPO - „Centrum geotermální energie pro občany“ (dotace 55 milionů Kč) a "Oddychová zóna Perštýn“ (dotace 30 milionů Kč), které zhodnocují majetek záměrně anonymní firmy Iberus, budou ohroženy indikační faktory IPRM,  a to se může zrušit jako celek. Přitom v tomto tématickém okruhu jde 540 milionů, které měly zkvalitnit život obyvatelům města Liberce.

Již před pěti lety, v roce 2009 jsme ukazovali, že společnost GEPO je účelově a narychlo vzniklá společnost, která stejně tak narychlo vymyslela obskurní projekty, jejichž cíl je jediný: pod záminkou rozvoje občanské společnosti a zatraktivnění života ve městě vytáhnout z evropských fondů desítky milionů.

Ty měly sloužit k zhodnocení majetku soukromé společnosti Iberus, která je kryta anonymními akciemi. Přitom GEPO i Iberus jsou prokazatelně provázány se známými vrcholnými politiky zdejší ODS. Můžeme se jen dohadovat, co by po pěti letech, které EU požaduje na udržení projektu, na a v nemovitostech firmy Iberus vzniklo. Již od počátku se zdálo být zřejmé, že žadatelům zřejmě nepůjde o „geotermální energii pro občany“, ale o to, jak získat peníze na objekt, kde již byl v minulosti plánovaný luxusní hotel.

Ačkoliv jsme na tyto zkušenosti upozorňovali pravidelně, liberečtí zastupitelé (s výjimkou Změny pro Liberec, části USZ a KSČM) byli k našim varováním i k faktům, které jsme předkládali slepí a hluší. Pokud se naplní černý scénář a Liberec skutečně kvůli obskurním a účelovým projektům GEPO přijde o stovky milionů, jasná odpovědnost půjdeme i za těmi, kteří pro tyto projekty hlasovali, ač byli s podezřelými okolnostmi seznámeni.

Komentáře vytvořeny pomocí CComment


Provoz webu je podpořen Ministerstvem spravedlnosti ČR v rámci dotačního titulu „Prevence korupčního jednání“ a Nadačním fondem nezávislé žurnalistiky (NFNZ).

                                                                                                                                                       

Činnost webu podpořila Nadace OSF v rámci programu Active Citizens Fund, jehož cílem je podpora občanské společnosti a posílení kapacit neziskových organizací. Program je financován z Fondů EHP a Norska.

The project is being supported by the Open Society Fund Prague from the Active Citizens Fund. The programme promotes citizens’ active participation in the public life and decision making and builds capacities of civil society organizations. The Active Citizens Fund is financed from the EEA and Norway Grants.

 

                                                    

                                                                              

Copyright © 2016 Náš Liberec;