Jiří Zeronik

Korupční aféra kolem významného člena liberecké ODS Jiřího Zeronika (ten nedávno členství v ODS pozastavil), který se měl pokusit podplatit asistenta poslance Věcí veřejných Michala Babáka Šimona Stejkozu, má další pokračování. Policie dokončila šetření a spis předává na státní zastupitelství s tím, že Zeronikovi a stejně tak i jeho společníkům Milanu Hnilicovia Josefu Šlechtovi navrhuje trest v sazbě až šest let vězení za to, že se měli pokusit uplatit zmíněného Stejkozu částkou 15.milionů korun.

Jiří Zeronik, vlivný člen liberecké ODS, který pro tuto stranu vykonával například i „špinavou práci“ před volbami, si obvinění z uplácení vyslechl společně s Josefem Šlechtou, který s ním působí v obecně prospěšné společnosti Čistá energie - nové technologie pro 21. století. Další obviněný – Milan Hnilica měl podle Zeronika působit jako lobbyista, kdy měl zprostředkovat kontakt mezi Šlechtou a Zeronikem a poslaneckými kruhy. Policie zatkla jednoho z obviněných přímo ve Sněmovně parlamentu ČR při předávání části úplatku, který měl sloužit jako záloha.

Aktivity bývalého zastupitele za ODS a člena privatizační komise města, Jiřího Zeronika se točí kolem firmy Iberus. Tato firma využívá možnosti existence anonymních listinných akcií (v takové míře jako v České republice je tato forma vlastnictví povolena ještě na Marshallových ostrovech a na ostrově Nauru) , její jednatel, Jiří Zeronik, opakovaně odmítl veřejnosti i zastupitelům sdělit, kdo za touto firmou stojí. Na zastupitelstvu ale několikrát padlo, že by to mohl být bývalý náměstek Jiřího Kittnera, Pavel Krenk z ODS.

Policie již rovněž Jiřího Zeronika spolu s Pavlem Krenkem i libereckým bývalým primátorem Jiřím Kittnerem obvinila z tunelování městského majetku skrze městskou akciovku Sportovní areál Ještěd. Zeronikovi a Krenkovi hrozí až dvanáct let, Kittnerovi deset.

Firma Iberus, skrze narychlo založenou o.p.s Geotermální energie pro občany, žádá v současné době cca 120 milionů z evropských fondů na vybudování kongresového centra hlavně hotelu v prostorách kapucínského kostela sv. Máří Magdalény a přilehlého konventu v liberecké Jungmannově ulici.

Nyní zřejmě své záměry firma, kterou vlastní neznámý majitel a zastupuje Jiří Zeronik, změnila a hodlal v areálu vybudovat soukromou školu technického typu, na kterou se podle policie měla snažit úplatkem získat dotaci 250 milionů Kč.

Firma Iberus i v Liberci podniká ve školství. Patří jí soukromá základní škola Doctrina, která rovněž čerpá veřejné prostředky. Počátkem tohoto roku dokonce organizovala petice za to, aby jí město přispívalo stejné částky na stravné jako veřejným školám. Kvůli Doctrině město ztratilo i park Na Perštýně, který dnes chce Iberus spolu s městem za evropské peníze renovovat. Do školy chodí i děti libereckých politiků - jako například nynějšího náměstka pro ekonomiku, Jiřího Šolce (Liberec občanům), který se ještě jako opoziční zastupitel za prodej parku na Perštýně anonymní firmě Iberus velmi zasazoval. O celém případu Doctriny a prodeje parku na Perštýně si přečtete více v jiné části webu.

Jméno Pavla Krenka, o kterém se hovoří jako o hlavní postavě za firmou Iberus, se objevilo i v případě, kdy si podivná s.r.o. Euridika Bohemiae snažila získat lukrativní nemovitost v centru města, když předstírala charitativní činnost. Sám Jiří Zeronik se podle vlastního vyjádření nyní chce věnovat rodině. Všechna obvinění důrazně odmítá a je dle svých slov velmi překvapený.

Komentáře vytvořeny pomocí CComment


Provoz webu je podpořen Ministerstvem spravedlnosti ČR v rámci dotačního titulu „Prevence korupčního jednání“ 

                                                                                                                                                       

Činnost webu podpořila Nadace OSF v rámci programu Active Citizens Fund, jehož cílem je podpora občanské společnosti a posílení kapacit neziskových organizací. Program je financován z Fondů EHP a Norska.

The project is being supported by the Open Society Fund Prague from the Active Citizens Fund. The programme promotes citizens’ active participation in the public life and decision making and builds capacities of civil society organizations. The Active Citizens Fund is financed from the EEA and Norway Grants.

 

                                                    

                                                                              

Copyright © 2016 Náš Liberec;