Krajská nemocnice Liberec

Krajská nemocnice Liberec (KNL) se stala místem, kde se po převratu na liberecké radnici a odvolání primátora Jana Korytáře na jaře 2011, realizovaly zákulisní politické dohody. Bez řádného výběrového řízení byli na pozice generálního ředitele a ekonomického ředitele jmenováni politici Jiří Veselka (USZ) a bývalý primátor Jiří Kittner (ODS). Dozorčí radu obsadili zástupci ČSSD a odhlasovali si nebývalé odměny. Nyní se s novou dozorčí radou chystají personální změny.

Personální změny se chystají v představenstvu liberecké nemocnice. V jeho novém složení by měl chybět například dlouholetý primátor za ODS Jiří Kittner. Zůstat by v něm měli primář onkologie Jiří Bartoš, vedoucí lékárník Martin Mísař a generální ředitel Jiří Veselka. Kittnera a případné další osoby mají nahradit vybraní primáři liberecké nemocnice. O konkrétních jménech ale budou ještě probíhat jednání v nadcházejícím.

Změny se chystají po nástupu nové dozorčí rady. Ta byla zvolena před čtrnácti dny, a to až na podruhé, když měsíc předtím odmítla liberecká radnice skrze svého zástupce na valné hromadě Petra Černého (nezařazený, zvolený za VV) schválit nové členy dozorčí rady delegované Libereckým kraj.

Kraj má přitom v nemocnici vlastnický podíl 83%, město jen 17%. Důvodem neschválení zástupců libereckého kraje byla zejména jména Jana Korytáře a Josefa Šedlbauera ze Změny pro Liberec, kteří současný stav v liberecké nemocnici dlouhodobě kritizují a netají se snahou o důkladnou kontrolu nemocničního hospodaření.

Nicméně o měsíc později nový zástupce města, náměstek Jiří Šolc (Liberec občanům) již nic nenavrhoval proti kandidátům Libereckého kraje do dozorčí rady a ta byla zvolena ve novém složení. Předsedou byl zvolen Josef Šedlbauer (Změna pro Liberec). Kromě zvoleného předsedy zasedne v dozorčí radě liberecké nemocnice nově také hejtman Libereckého kraje Martin Půta (SLK), zastupitel Libereckého kraje a Statutárního města Liberec  Jan Korytář (Změna pro Liberec) a zastupitelka Libereckého kraje a místostarostka Semil Lena Mlejnková (SLK).

Nová dozorčí rada by měla zvolit nové představenstvo liberecké nemocnice, ale jen na přechodnou dobu a jeho hlavním úkolem by měla být příprava standardních výběrových řízení pro nové vedení nemocnice.

V liberecké nemocnici našli útočiště významní politici, a to po převratu na liberecké radnici v roce 2011, kdy byla odvolána Změna pro Liberec a vytvořena opozičně smluvní tichá koalice ČSSD, Liberec občanům, VV, Unie pro sport a zdraví a ODS.

Místo ředitele bez výběrového řízení zde získal předseda Unie pro sport a zdraví Jiří Veselka s platem 150 tisíc korun měsíčně (+ 15 tisíc za předsednictví v představenstvu) a ekonomickým ředitelem (rovněž bez výběrového řízení) se stal někdejší liberecký primátor Jiří Kittner z ODS, který pobírá plat 120 tisíc korun měsíčně (+ 10 tisíc za členství v představenstvu).

Vedle toho došlo k rzatnímu navýšení odměn v dozorčí radě pro představitele liberecké ČSSD - Františka Hrušu, Milana Šíra, Pavla Petráčka, Zdeňka Bursu a Martina Seppa a zástupce Liberce občanům - náměstka primátorky Kamila Jana Svobodu. Ten se ale jako první, po začátku kritiky, svých odměn vzdal. Předseda tehdejší dozorčí rady a krajský Zdeněk Bursa pobíral 50 tisíc korun měsíčně, členové rady 30 tisíc.

Více než platy pro členy orgánů nemocnice ale hraje zásadní roli skutečnost, že KNL je obrovský podnik s více jak dvěma tisíci zaměstnanci, rozpočtem zhruba dvě miliardy a zároveň místem, kde se odehrávají velké veřejné zakázky.

Komentáře vytvořeny pomocí CComment


Provoz webu je podpořen Ministerstvem spravedlnosti ČR v rámci dotačního titulu „Prevence korupčního jednání“ 

                                                                                                                                                       

Činnost webu podpořila Nadace OSF v rámci programu Active Citizens Fund, jehož cílem je podpora občanské společnosti a posílení kapacit neziskových organizací. Program je financován z Fondů EHP a Norska.

The project is being supported by the Open Society Fund Prague from the Active Citizens Fund. The programme promotes citizens’ active participation in the public life and decision making and builds capacities of civil society organizations. The Active Citizens Fund is financed from the EEA and Norway Grants.

 

                                                    

                                                                              

Copyright © 2016 Náš Liberec;