Včera začal znovu soud s bývalým ředitelem liberecké nemocnice a kandidátem na primátora za TOP 09 Luďkem Nečesaným. Státní zástupce pro něj požaduje trest 9 let v nápravném zařízení kvůli penězům, které v době jeho ředitelování v liberecké nemocnici posílaly na účet jeho ženy farmaceutické firmy.

Státní zástupce Lukáš Otipka žaluje Nečesaného, že si na úplatcích od farmaceutických firem přišel na 23 milionů korun. K tomu mu měla posloužit jím založená, ale na jeho ženu zapsaná firma, kam měly farmaceutické firmy posílat peníze výměnou za to, že dodávaly do skladů Krajské nemocnice v Liberci, které Nečesaný šéfoval.

"Mám za to, že vina byla prokázána dle podané obžaloby," řekl ČTK státní zástupce Lukáš Otipka. Státní zástupce žaluje i Nečesaného ženu Šárku, vystudovanou kadeřnici, jejíž firma měla údajně farmaceutickým společnostem poskytovat konzultace. Jaké, to ale oba manželé nejsou u soudu schopni doložit.

Obžalován je i představitel společnosti MedicCor Tomáš Macháček. Macháček měl být jedním z těch, kteří posílali peníze na účet firmy Šárky Nečesané. Ta měla pak skrze svou společnost Sarmed tuto činnost krýt a legalizovat.  Pro Macháčka a Nečesanou požaduje státní zástupce podmíněné tresty.

Jedna z největších libereckých korupčních kauz se začala projednávat u zdejšího soudu v lednu tohoto roku. Státní zástupce Lukáš Otipka žaluje bývalého ředitele Krajské nemocnice Liberec  Luďka Nečesaného, že přijímal úplatky od zdravotnických firem, kterým poté umožňoval dodávat do nemocničních skladů. Jeho ženu Šárku zase viní z toho, že legalizovala tyto příjmy pocházející z trestné činnosti skrze svoji firmu Sarmed.

Oba manželé si takto měli mezi lety 2007 až 2010 přijít na 23 milionů korun. Nečesanému hrozí 12 let vězení, jeho ženě Šárce až 8 let a třetímu obžalovanému v procesu, zástupci firmy MedicCor Tomáši Macháčkovi, která je podle státního zastupitelství jednou z firem, které Nečesaného podpláceli, Tomáši Macháčkovi až 6 let za poskytování úplatků.

Lukáš Nečesaný a jeho žena měli skrze společnost Sarmed ve zmíněném období přijmout úplatky od více firem. Například společnost Medtronic jim měla poskytnout platbu téměř 10,5 milionu korun, bývalý Nečesaného zaměstnavatel B Braun Medical přes 9 milionů, NT Medica necelé dva miliony korun a peníze v řádech statisíců měla Nečesaná přijímat i přímo.

Jak ale náš web již v minulosti upozornil, měl Luděk Nečesaný  problémy se střetem zájmů již v minulosti. Když v  letech 2003/2004 působil ve zmíněné  Klaudiánově nemocnici v Mladé Boleslavi, byl odtud Radou Středočeského kraje odvolán. Důvodem měly být právě vazby na farmaceutické firmy v čele s B.Braun Medical.

Nečesaný má rovněž dlouhodobě silné vazby s libereckou politikou. Za dob dominance ODS býval rád  vidět s lidmi jako Radim Zika či Přemysl Sobotka a dokonce hrál i za Zikův tým Northern stars po boku manažerů z firmy Syner, která je úzkými vazbami na libereckou politiku proslulá. Před komunálními volbami v roce 2010 dokonce kandidoval na primátora za TOP 09 v čase, kdy se mluvilo o povolební pravicové koalici s ODS. Vaz mu zlomily intriky v liberecké TOP 09 (dnes strana kandiduje se Starosty pro Liberecký kraj), která nakonec skončila bez kandidátky.

V posledních letech si získal ale i důvěru některých politiků nových stran. Nejblíže má Nečesaný v současnosti ale asi k ANO. Jeho dlouholetá kolegyně a nynější poslankyně za ANO Jana Pastuchová nadstandardně lobovala v případě kauzy jeho syna u tehdejší ministryně spravedlnosti za ANO Heleny Válkové.

 

 

Přidat komentář (42 Komentářů)
krajská nemocnice Liberec

V komentářích k výběru L. Nečesaného na pozici generálního ředitele Krajské nemocnice Liberec se vyskytla řada otázek, které si zasluhují důkladnější vyjasnění.

Na některé z nich odpovídá zpráva o průběhu výběrového řízení, přiložená níže. Tato zpráva byla rozeslána novinářům v pátek 26.7. při oznámení výsledků výběrového řízení a je k dispozici na intranetu KNL (tedy všem zaměstnancům).

Přidat komentář (0 Komentářů)
Stanislav Mackovík - KSČM

Další závažná pochybení ze strany vedení liberecké záchranné služby odhalila kontrola, kterou si zadal Liberecký kraj. Na záchrance nebyly jen za podivných okolností zaměstnávány špičky zdejší ČSSD a jejich nejbližší příbuzní, ale stejně podivně se zde mělo nakládat i s odměnami a navyšováním úvazků. Podle zjištění kontroly tak vznikaly například nereálné pracovní úvazky, které byly ovšem propláceny. Ředitel záchranky Stanislav Mackovík (KSČM) vše odmítá a vidí za kontrolou politické spiknutí.

Přidat komentář (0 Komentářů)
Jiří Kittner

Někdejší dlouholetý primátor za ODS Jiří Kittner se rozhodl k dnešnímu dni rezignovat na své funkce v Krajské nemocnici Liberec (KNL). K dnešnímu dni se vzdal postu člena představenstva liberecké nemocnice a do konce týdne má dát k dispozici funkci ekonomického ředitele KNL. Svůj krok odůvodnil tím, že nechce, aby jeho osoba překážela v dalším jednání o nemocnici. Kittner byl na svůj post jmenován v roce 2011 bez výběrového řízení v rámci politických dohod po odvolání Změny pro Liberec z vedení liberecké radnice.

Přidat komentář (0 Komentářů)
Krajská nemocnice Liberec

Krajská nemocnice Liberec (KNL) se stala místem, kde se po převratu na liberecké radnici a odvolání primátora Jana Korytáře na jaře 2011, realizovaly zákulisní politické dohody. Bez řádného výběrového řízení byli na pozice generálního ředitele a ekonomického ředitele jmenováni politici Jiří Veselka (USZ) a bývalý primátor Jiří Kittner (ODS). Dozorčí radu obsadili zástupci ČSSD a odhlasovali si nebývalé odměny. Nyní se s novou dozorčí radou chystají personální změny.

Přidat komentář (0 Komentářů)
Jiří Kittner, Jiří Veselka

V pátek 9.září byl do funkce ekonomického ředitele Krajské nemocnice Liberec (KNL) jmenován bývalý primátor za ODS, Jiří Kittner.

Kittner se do funkce dostal bez výběrového řízení, vybral si jej nový ředitel nemocnice, předseda Unie pro sport a zdraví, Jiří Veselka, který se stal ředitelem před několika dny. Veselka pro změnu v minulosti dělal náměstka Jiřího Kittnera na liberecké radnici.

Přidat komentář (0 Komentářů)


Provoz webu je podpořen Ministerstvem spravedlnosti ČR v rámci dotačního titulu „Prevence korupčního jednání“ 

                                                                                                                                                       

Činnost webu podpořila Nadace OSF v rámci programu Active Citizens Fund, jehož cílem je podpora občanské společnosti a posílení kapacit neziskových organizací. Program je financován z Fondů EHP a Norska.

The project is being supported by the Open Society Fund Prague from the Active Citizens Fund. The programme promotes citizens’ active participation in the public life and decision making and builds capacities of civil society organizations. The Active Citizens Fund is financed from the EEA and Norway Grants.

 

                                                    

                                                                              

Copyright © 2016 Náš Liberec;