Lesní koupaliště Liberec

Někdo říká, že zatím jsou blížící krajské volby. Někdo zase, že je to nová strategie, protože ve starém stylu se už prostě pokračovat nedalo. Někdo, že jde o upřímnou snahu změnit se. Řeč je o současné kampani k budoucímu využití areálu Lesního koupaliště, kterou připravila liberecká ODS.

Opravdu trošku jiný přístup od strany, která v Liberci měla hlavní slovo posledních dvacet let ...

Proč ten zájem ODS?

Strany, která mimo jiné proslula arogancí svých lídrů, napojením na zdejší betonářský byznys i ostudnou nedbalostí o oblíbená liberecká místa, jako je například právě okolí Lidových sadů i zmíněné Lesní koupaliště. Ale pochybnosti doprovázejí celou anketu na webu strany a pletl by se ten, kdo by říkal, že Lesní koupaliště, tolik zchátralé za vlády ODS, za posledních dvacet let nic nestálo…

Ve středu 7.března veřejnou debatou vyvrcholí měsíční kampaň liberecké ODS, ve které se strana ptá obyvatel Liberce, co si přejí v místě zpustlého, kdysi tolik milovaného Lesního koupaliště. Na výběr jsou de facto dvě varianty, buď ekocentrum za zhruba 30 (většinou evropských) milionů, které má zahrnovat i přírodní rybníček o rozměru několik málo metrů nebo obnova rekreačního areálu s koupalištěm.

Jde o chvályhodný přístup k občanům, který o to víc udiví od liberecké ODS, protože ta do poslední chvíle podobný styl politiky odmítala. Arogantní jednání jejích vrcholných představitelů, když ještě pevně vládli liberecké radnici, vešlo již do historie. Ale netřeba chodit dlouhé roky do minulosti. Když odvolaný primátor Jan Korytář začal spolu s koaličními partnery pořádat veřejností velice pozitivně kvitované debaty o územním plánu, dočkal se od ODS nálepky populisty a debaty byly označovány za „cirkus“ či „permanentní volební kampaň.“

Ještě na konci letošního ledna představitelé ODS nenechali na zastupitelích Změny pro Liberec nit suchou, když pár dní předtím uspořádali (Změna pro Liberec - ZpL) veřejnou debatu spojenou s anketou ohledně využití evropských dotací, které se mají rozdělit v rámci Integrovaného plánu rozvoje města (IPRM). O týden později bylo vše jinak a ODS, která disponuje nesrovnatelně většími než ZpL, přišla s vlastní kampaní k tématu, které nejednoho z libereckých trápí – k Lesnímu koupališti.

ODS začala s letákovou kampaní i anketou na internetu. Ve středu 7.března se má pak odehrát debata v Lidových sadech. Nicméně už nyní musel předseda liberecké ODS Tomáš Hampl přiznat, že anketa na jejich webu byla z části zmanipulovaná, když docházelo k podivnému hlasování v anketě, když bylo po jejím spuštění opakované hlasování z jednoho počítače (IP adresy). Asi proto hned ze začátku suverénně vedl projekt ekocentra, ač se předtím zdálo, že většina občanů volá o po obnově Lesního koupaliště. Jak se ODS vyrovná s nevalnou hodnotou výsledků takto provozované ankety, ukáže teprve budoucnost…

Ostatně právě za vlády ODS došlo k zchátrání Lesního koupaliště (od roku 2003 jej /ne/provozovala soukromá firma), když město o objekt jevilo minimální zájem. Podobně dopadl i blízký areál Lidových sadů (samotná budova někdejšího PKO je ve velice špatném stavu, kdysi oblíbené Přírodní dovadlo je nenávratně zničeno..), přitom se na jeho správě v minulosti podíleli významní politici ODS, jako například Ondřej Červinka, svého času dokonce náměstek pro kulturu. Dnes je jedním z iniciátorů kampaně o budoucnosti Lesního koupaliště.

Jak bylo řečeno, město posledních dvacet let o areál Lesního koupaliště nemělo valný zájem a neviditelná ruka trhu ho dovedla tam, kde je. To ovšem neznamená, že městkou kasu Lesní koupaliště nic nestálo. V roce 2004 (v době, kdy už měl areál pronajat soukromý podnikatel), v dobách kdy na radnici vládla neotřesitelně ODS, si město nechalo u firmy Storing zadat studii na rekonstrukci a dostavbu Lesního koupaliště. Podle této studie se ovšem nikdy nic nezrealizovalo, možná proto, že finanční objem stavby byl určen na neuvěřitelných 85 milionů korun. Studie tedy na konec byla k ničemu, nicméně městskou kasu stála rovných 949 025 korun českých. A pak, že se na Lesní koupaliště za ODS kašlalo.

Jaroslav Tauchman

Komentáře vytvořeny pomocí CComment


Provoz webu je podpořen Ministerstvem spravedlnosti ČR v rámci dotačního titulu „Prevence korupčního jednání“ a Nadačním fondem nezávislé žurnalistiky (NFNZ).

                                                                                                                                                       

Činnost webu podpořila Nadace OSF v rámci programu Active Citizens Fund, jehož cílem je podpora občanské společnosti a posílení kapacit neziskových organizací. Program je financován z Fondů EHP a Norska.

The project is being supported by the Open Society Fund Prague from the Active Citizens Fund. The programme promotes citizens’ active participation in the public life and decision making and builds capacities of civil society organizations. The Active Citizens Fund is financed from the EEA and Norway Grants.

 

                                                    

                                                                              

Copyright © 2016 Náš Liberec;