Liberecké kino Varšava

Po neuvěřitelných názorových veletočích, podivně vstřícnému přístupu k ještě podivnější společnosti, to nakonec vypadá, že na radnici dostali rozum. Na včerejším zasedání se městská rada jednomyslně usnesla, že smlouvu o pronájmu zavřeného biografu uzavře s libereckým občanským sdružením Zachraňme kino Varšava, které o záchranu historicky cenného kulturního stánku dlouhodobě usiluje.

Debata kolem Varšavy, kterou kvůli nedostatečnému zájmu radnice za posledních 20 let potkal tragický osud, se rozhořela zejména v posledních několika  týdnech.  Zástupci ČSSD znenadání objevili „zatoulaný dopis“ (přišel až po termínu), ve kterém se k nájmu Varšavy hlásila i Společnost Vlasty Buriana z Prahy. Za ní ovšem stál vlivný člen liberecké ČSSD a významný pozemkový obchodník Lukáš Plechatý.

Na stranu o.s. Zachraňme kino Varšava se postavily opoziční Změna pro Liberec, KSČM a dokonce i Liberec občanům z vládnoucí koalice. Projekt na záchranu zchátralého kina připravuje sdružení, které si Varšavu vetklo do svého názvu, už bezmála rok. Chce z Varšavy vybudovat s pomocí evropských dotací multikulturní centrum, v němž by se vedle filmových představení odehrávalo i divadlo nebo tanec. Zázemí pro svůj dramatický kroužek by zde měla najít také Základní umělecká škola Liberec.

Podle projektu občanského sdružení přijde rekonstrukce Varšavy na zhruba 20 milionů korun. Z toho 17 milionů by rádi lidé ze sdružení získali z evropských dotací v rámci Integrovaného plánu rozvoje města (IPRM). Část povinné spoluúčasti jim přislíbil Liberecký kraj – přesně 1,2 milionů korun. Zbylých 1,8 milionů by sdružení rádo získalo z prodeje vrchní části budovy Pizzerie Maškovka.

Hejtman Libereckého kraje Martin Půta dokonce nastínil verzi, kdy by si Varšavu pod sebe mohl vzít Liberecký kraj a otevřít ji tak dalším dotacím a projektům. Vše je ale zatím pouze ve věci úvah a diskuzí.

Komentáře vytvořeny pomocí CComment


Provoz webu je podpořen Ministerstvem spravedlnosti ČR v rámci dotačního titulu „Prevence korupčního jednání“ 

                                                                                                                                                       

Činnost webu podpořila Nadace OSF v rámci programu Active Citizens Fund, jehož cílem je podpora občanské společnosti a posílení kapacit neziskových organizací. Program je financován z Fondů EHP a Norska.

The project is being supported by the Open Society Fund Prague from the Active Citizens Fund. The programme promotes citizens’ active participation in the public life and decision making and builds capacities of civil society organizations. The Active Citizens Fund is financed from the EEA and Norway Grants.

 

                                                    

                                                                              

Copyright © 2016 Náš Liberec;