Soud s bývalým vedením Liberce: žádné překvapení, samé náhody…

V druhé půli minulého týdne začal dlouho očekávaný proces s bývalými vlivnými politiky Liberce, který ale nepřinesl nic neočekávaného. U soudní stolice se zpovídali někdejší primátor Jiří Kittner, jeho náměstek Pavel Krenk i další spolustraník Jiří Zeronik (všichni z ODS) a byla zde slyšet ta samá písnička, kterou jsme zvyklí slýchat přes dvacet let. Nic se nestalo, žádná škoda nevznikla, všechno to jsou náhody, nikdo se neobohatil, je to celé vykonstruované… jen miliony za pozemky skončily, kde měly.

Každý den byl vyslýchán jeden z obviněných. Začalo to exnáměstkem primátora Pavlem Krenkem, u kterého případu znalí uvažují, že to byl on, který jako hlavní stál za vyváděním majetku skrze městkou akciovku Sportovní areál Ještěd (SAJ) a kde soudní znalec vyčíslil škodu na 18 milionů korun. Spousta lukrativních nemovitostí skutečně skončila u společností, které jsou více či méně spojeny s jeho osobou, ač jsou třeba kryty anonymní strukturou.

Pavel Krenk ovšem dostál své pověsti a začal hlasitým protiútokem. Za vším je prý účelová a lživá konstrukce (bůh ví proč, ale to asi nevadí) státního zástupce a Sportovní areál Ještěd by mu prý měl ještě platit, jak hezky se o něj staral. Starala se o něj i částečně firma jeho bratra s příznačným názvem Personnel welfare (Blaho personálu, otázka je, čího…). Když zástupce SAJ toto připomněl, soudce Petr Neumann se ohradil, že prý jde (rovněž bůh ví proč, ale to asi také nevadí) o zatahování politiky do věci. Ale možná jde o náhodu, stejně jako to, u kterých firem končily lukrativní pozemky.

Ve čtvrtek mluvil Jiří Zeronik, který už jednou za korupční jednání odsouzený je. Ani on se necítí vinen a nikdy se neobohatil. Zapomněl ale uvést, že spousta těch nemovitostí, které se z městského majetku přes SAJ, povětšinou skrze nejrůznější směny, vytáhly, končily tu u tchána, tu u manželky jeho přítele a dlouholetého obchodního partnera Vítězslava Hoffmanna. A tito lidé na tom bohatli nemálo, skoro až po čertech hodně. Zase ty náhody, jestli to není nespravedlnost…

V pátek se k věci vyjadřoval, nedlouho, ale tradičně a jasně Jiří Kittner. I on je dle vlastních slov nevinný, jedná se účelový konstrukt tajemných skupin z občanského sektoru a jednal vždy v zájmu a ku prospěchu města. Možná tomu i věří, což by ale vysvětlovalo, proč po jeho téměř dvanáctiletém působení ve funkci primátora i ekonomického náměstka skončily Liberec a jeho finance, jak skončily.

Ani Jiřímu Kittnerovi nepřišlo divné, že například jeho spolustraníci z místní ODS, dva bratři podnikatelé, získali za boudu bez pozemku v hodnotě cca 400 tisíc mnoha milionový majetek (tři byty v Lidových sadech, stavební parcelu v Doubí a desítky tisíc metrů pozemků v Harcově, které jim současné vedení města pod primátorkou Rosenbergovou ještě hezky převedlo, jak bylo za Kittnera dohodnuto, na stavební parcely). Zase náhoda. Asi vítr, Máchale…

Soud ještě nerozhodl a možná jen tak nerozhodne. Jedná se o precedens, a to nejen liberecký, protože málokdy stojí primátor krajského města a jeho náměstek před soudem za podezření z tak výrazných kriminálních deliktů. Snad nebudou tyto náhody hrát velkou roli při dalším rozhodování  a vývoji celého případu. Liberec jich byl doposud plný až hanba.

Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Případ tunelování městského majetku skrze obecní akciovou společnost Sportovní areál Ještěd (SAJ) se vrací před liberecký soud. první stání proběhlo koncem minulého týdne. Vrchní
Někdejší kontroverzní liberecký primátor Liberce za ODS Jiří Kittner, dostal od státu odškodné 203 tisíc korun. Uspěl tak se svou žalobou za obžalobu ve
Případ tunelování městského majetku skrze obecní akciovou společnost Sportovní areál Ještěd (SAJ) se vrací před liberecký soud. Vrchní soud v Praze vrátil k novému projednání jednu
Kauza s machinacemi s četnými nemovitostmi v městské akciové společnosti Sportovní areál Ještěd (SAJ), které za podezřelých okolností končily u firem svázaných s politiky